Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

‘’Ana Kuzusu’’

Bir ana kuzusuyla evli olmak her zaman kötü bir şey değildir. Annesine yakın olan bir erkek, olumsuz bir şekilde ana kuzusu değildir. Aslında araştırmalar, anneleriyle güçlü ilişkileri olan erkek ve erkeklerin zihinsel olarak daha sağlıklı, daha empatik ve kadınlarla daha iyi ilişkileri olduğunu göstermiştir. Ancak annesine sağlıksız bir şekilde bağlı görünen bir adam daha çok sorun olabilir. Bu, özellikle de onsuz yaşayamaz gibi görünüyorsa.

Sınır sorunları, bağımlılık ve kaynaşma bir ilişkiye veya evliliğe zararlı olabilir. Normal ve sağlıksız bağlılıkları ayırt edebilmek ve sağlıklı sınırların nasıl oluşturulacağını öğrenmek önemlidir.

Ana Kuzusu Nedir?

“Ana kuzusu” terimi, bağımsız ve kendine güvenmesi beklendiğinde yetişkinliğe kadar annesine sağlıksız bağımlılığı olan bir erkeği tanımlamak için genellikle argo olarak kullanılır.

Terim ilk olarak 1900’lerin başında kullanıldı ve popüler kullanımı teorisyenlerin ve Sigmund Freud ve Benjamin Spock gibi çocuk gelişimi araştırmacılarının çalışmalarına dayanıyor.

Geçmişte psikologlar ve çocuk uzmanları genellikle anne sıcaklığının ve soğukluğunun çocuklarda, özellikle erkek çocuklarda psikolojik sorunlarla bağlantılı olduğuna inanırlardı. Bugün uzmanlar, erkeklerin ve erkeklerin zihinsel iyiliği için sağlıklı bağlanmanın gerekli olduğunu kabul ediyor.

Önceki nesiller için ana kuzusu terimi hakaret olarak kullanılırken (genellikle “zayıf” ile eşanlamlı olarak kullanılır), bugün terimle ilgili nesiller arası tutumlar değişti.

Profesyonel sporculardan girişimcilere kadar birçok erkek gururla ana kuzusu olduğunu iddia ediyor. Terim, annesine değer veren, saygı duyan, hayran olan ve / veya annesiyle yakın olan bir erkek veya erkeği belirtmek için son yıllarda anlamı farklı olarak kullanılıyor.

Zayıf sınırların bazı belirtileri arasında karar vermeden önce diğer kişiyle kontrol etmek zorunda kalmak, zaman için gerçekçi olmayan veya yıkıcı taleplerde bulunmak ve finansal olarak diğer kişiye bağımlı olmak sayılabilir. Kaynaşma yetişkinliğe kadar devam ettiğinde, erkekler pratik, finansal, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için annelerine güvenmeye devam edebilir.

Araştırmacılar, bu ebeveynler arası sınırların yalnızca çocuklar ve ebeveynleri arasındaki ilişkiler için önemli olmadığını, aynı zamanda diğer aile ilişkilerinin kalitesini belirlemeye yardımcı olan tonu da belirlediklerini öne sürüyorlar.

Sağlıklı Sınırlar

Hayır derken rahat hissetmek

Duygu ve ihtiyaçlar konusunda dürüst olmak

Bağımsız ve kendine güvenmek

Sağlıksız Sınırlar

Hayır diyemediğini hissetmek

İstek ve ihtiyaçlar konusunda dürüst olmanın zorluğu

Birlikte bağımlılık

Ana kuzusu olmanın potansiyel olarak olumsuz psikolojik etkileri olabilir. Örneğin araştırmalar, anneleriyle güvenli, besleyici ilişkiler kuramayan erkeklerin saldırgan ve duygusal olarak mesafeli olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Anneler ve oğullar arasındaki sağlıklı ilişkiler önemlidir. Anneleriyle iyi ilişkileri olan erkeklerin kendilerini güvende hissetme olasılıkları daha yüksektir, kendine güvenen ve duygusal olarak daha güçlü olma potansiyelleri yüksektir. Araştırmalar ayrıca anneleriyle zor ilişkileri olan erkeklerin ergenlik döneminde daha fazla suça karışma riski altında olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte,ilişkiler önemli olsa da sınır sorunları ve bağımlılık ilişkilerinizde veya evliliğinizde sorun yaratabilir.

Bu olumsuz etkilerden bazıları, annesine aşırı bağımlı olmasını ve partnerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini görmezden gelmesini içerebilir. Bu sonuçta kızgınlık duygularına ve iletişimde zorluklara yol açabilir.

Eşiniz annesine çok bağlıysa, bunun evliliğinize nasıl zarar verdiğine bakmak önemlidir. Muhtemelen sevgili iken bu konuda kırmızı bayrakları görmezden gelmişsinizdir, bu yüzden şimdi evliliğinizde görüyorsanız, daha sonra değil, daha erken ele almanız gerekir. Bununla ilgili sorunları iletmeye ve çözmeye çalışmak işleri doğru yöne taşımazsa, muhtemelen profesyonel yardım uygundur.

Profesyonel ilişki danışmanlığı, çiftlerin sınır sorunlarını çözmelerine yardımcı olabilir. Geleneksel yüz yüze çift danışmanlığına ek olarak, çevrimiçi terapi aynı zamanda hem uygun, erişilebilir hem de etkili olabilen bir seçenektir.

Duygu Öztürk

Marni Feuerman, L. (2022, November 11). What can you do if your partner has boundary issues with his mother. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/ways-to-handle-mamas-boy-husband-4050817 

ana kuzusu,erkek,anne,bağımlılık,oğul,ilişki,

ana kuzusu,erkek,anne,bağımlılık,oğul,ilişki,

ana kuzusu,erkek,anne,bağımlılık,oğul,ilişki,

ana kuzusu,erkek,anne,bağımlılık,oğul,ilişki,

ana kuzusu,erkek,anne,bağımlılık,oğul,ilişki,

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test

Bir Cevap Yazın