Anksiyete Genetik Olabilir mi?

Anksiyetenin genetik bir bileşeni olmasına rağmen, her insan duyguları farklı yaşar. Bir kişi sosyal kaygı yaşarsa, benzer genetiğe sahip biri bunun yerine yaygın anksiyete bozukluğu veya agorafobi olarak geliştirebilir.

Anksiyete genetik olabilir mi?

Anksiyete kaygı, korku, endişe,sinirlilik gibi duygu ifadelerini tanımlar. Herkes bu duyguları zaman zaman yaşar ve kaygı yaşamak zaman zaman adaptif ve yardımcı olabilir. Örneğin, tehlikeli bir durumdaysanız, beyniniz endişe duygularına neden olarak sizi güvenlik aramaya yönlendirebilir.

Bazı insanlar klinik olarak anksiyete semptomları yaşayabilir. Anksiyete, belirli, tehdit edici olmayan durumlarda, panik semptomlarında veya çoğu zaman ortaya çıkan genel endişe duygularında ortaya çıkabilir. Anksiyete belirtileri sıkıntı veya hayatı zorlaştırmaya neden olduğunda, klinik olarak anlamlı kabul edilirler ve anksiyete bozukluğu teşhisine neden olabilirler.

Anksiyete birçok şekilde ortaya çıkabilir. Yaygın anksiyete, sosyal anksiyete, spesifik fobiler ve panik atakların tümü anksiyetenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Makul miktarda kaygı adaptif ve bir kişiyi güvende tutmaya ve motive etmeye yardımcı olabilir.

Bazı kişilerin klinik olarak anksiyete semptomları geliştirmesine neden olan nedir? Genetik bir rol oynar mı? Birçok akıl sağlığı teşhisinde olduğu gibi anksiyetenin de genetik bir bileşeni vardır. Bununla birlikte, genetik yatkınlık, birinin anksiyete bozukluğu geliştireceğini garanti etmez. Ek olarak, anksiyete bozukluğu olan bazı kişilerin ailelerinde anksiyete öyküsü bildirmemişlerdir.

Mevcut çalışmalar, hangi genlerin kaygıya neden olduğunu ve bunun stres ve travma gibi çevresel faktörlerle etkileşime girerek birinin anksiyete bozukluğu geliştirmesine neden olduğunu anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duymasına rağmen, kaygının muhtemelen genetik bir bileşeni olduğunu göstermektedir.

Tek yumurta ikizleri üzerine yapılan araştırmalar, anksiyete bozukluklarının genetik bir bileşeni olduğuna dair bazı kanıtlar sağlamıştır. Ek olarak, genom çalışmaları, bazı genlerin anksiyete bozukluğu olan bireylerde daha yaygın olduğunu göstermiştir.

Anksiyetenin genetik bir bileşeni olmasına rağmen, her insan duyguları farklı yaşar. Bir kişi sosyal kaygı yaşarsa, benzer genetiğe sahip biri bunun yerine yaygın anksiyete bozukluğu veya agorafobi olarak geliştirebilir. Anksiyete, strese, yaşam tarzına ve diğer faktörlere bağlı olarak şiddetinde de farklılık gösterebilir.

Siz veya bir aile üyeniz hayatınıza müdahale eden kaygı belirtileri yaşarsanız, yardım almayı tercih edebilirsiniz. Anksiyete bozukluğu olan birçok kişi terapi hizmetlerinden yararlanabilir. Özellikle bilişsel davranışçı terapinin anksiyete için etkili bir tedavi müdahalesi olduğu araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Anksiyete bozuklukları zayıflatıcı olabilir ve yaşamın birçok alanına müdahale edebilir. Kaygı uyarlanabilir ve koruyucu olabilse de yardımcı olmadıklarında veya ihtiyaç duyulmadıklarında endişe duyguları hayatı zorlaştırabilir.

Duygu Öztürk

Amy Marschall, P. D. (2022, June 2). Is anxiety genetic? Verywell Mind. Retrieved April 11, 2023, from https://www.verywellmind.com/is-anxiety-genetic-5271575 

Anksiyete Genetik Olabilir mi?,anksiyete,kaygı, korku, endişe,sinirlilik,

Anksiyete Genetik Olabilir mi?,anksiyete,kaygı, korku, endişe,sinirlilik,

Anksiyete Genetik Olabilir mi?,anksiyete,kaygı, korku, endişe,sinirlilik,

Anksiyete Genetik Olabilir mi?,anksiyete,kaygı, korku, endişe,sinirlilik,

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts