Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi
bizi reddeden insanları neden unutamıyoruz

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?

Bazı insanlar için aşklar ulaşılmaz olduklarında daha değerli hale gelir. Bir çoğumuz sevimli, bize iyi davranan, ulaşılabilir, bizimle ilişki kurmak isteyen kişi tarafından ilgi gördüğümüz halde bizimle daha az ilgilenen, bizim için müsait olmayan bir kişi tarafından ilgi görmek istemekteyiz. Aynı zamanda bizi reddetmesine rağmen aklımızdan onu çıkartamayabiliriz. Sizi ne kadar çok reddederse ve birlikte olmak istemediğini belirtirse onu o kadar çok isteyebilirsiniz. Sahip olamayacağımız şeyleri istemek gibi kötü bir alışkanlık geliştiriyoruz. Peki neden her zaman sahip olabileceğimizi istemiyoruz? Hayatın diğer alanlarında tercihlerimizi duruma göre ayarlayabiliriz. Örneğin hayatımızın bir döneminde meslek seçimi için bir hayal kurmuş olabiliriz fakat bize göre olmayacağını anladığımızda bu fikirden vazgeçmiş olabiliriz. Peki neden bizi sürekli reddeden insanları bırakamıyoruz, onlardan vazgeçemiyoruz?

Buna yönelik genel bir hipotez, erken dönem romantik aşkın memelilerde tercih edilen eşleri kovalama dürtüsünün gelişmiş bir biçimi olduğudur. Mutlu bir aşık olan 10 kadın ve 7 erkeği incelemek üzere yapılan MRI görüntülemelerinde aşkın bir amaca yönelik motivasyon olduğu görülmüştür. Bunun yanında son 8 hafta içerisinde bir partner tarafından reddedilen bireylerde yapılan çalışmada ise bu kişilerin %40’ının klinik ölçülebilir depresyon yaşadığı ve %12’sinin orta ve ağır depresyon gösterdiği belirtilmiştir. Birçok psikolog, romantik aşkı bir bağımlılık olarak kabul eder çünkü sevgiliye karşı yoğun bir şekilde odaklaması, ruh hali dalgalanmaları, şiddetli arzu, saplantı, zorlama, gerçekliğin çarpıtılması, duygusal bağımlılık, kişilik değişiklikleri, risk alma ve kaybetme gibi bağımlılık özelliklerini gösterebilmektedir. Araştırmacılar tarafından romantik aşk ve kokain bağımlılığı davranışlarının beyinde hayatta kalma aktivasyonunu paylaştığını belirtmişlerdir. Bu da bağımlılığın gücünü açıklamaktadır.

Romantik olarak reddedilmenin bizi bağımlı hale getirmesinin ise bu tür reddin beynin motivasyon, ödül, bağımlılık ve şehvetle ilgili kısımlarını harekete geçirmesidir. MRI kullanılarak sevdikleri kişiler tarafından reddedilen fakat hala onlara karşı aşk beslediğini söyleyen bireylere kendilerini reddedenlerin fotoğrafları ve nötr oldukları kişilerin fotoğrafları gösterilmiştir. Araştırma sonucunda bireylerin ödül, istek, bağımlılık, fiziksel acı ve sıkıntı ilişkili alanlarının aktif olduğu gözlenmiştir. Ancak reddedilmenin bu denli acı vermesini araştırmalar da net olarak açıklayamamaktadır. Bunun bir keder veya kalp kırıklığı meselesi olduğu düşünülebilir. Bu ızdırabın başka yönü ise kişinin algıladığı değeridir. O kişi bizi istemiyorsa veya ilişki için hazır değilse, onu algıladığımız değer yükselir. O kadar değerlidir ki bizim karşılayamayacağımız kadardır. Bu nedenle algılanan değer arttığında romantik olarak daha fazla ilgilenmemiz mantıklı olabilir.

Bir başka cevap ise gerçekten bağımlı kişiliklerimiz olabilir. Romantik bir reddediliş sonrası yaşadığımız acının bir tür bağımlılık olduğu görülmüştür. Peki burada bağımlı olduğumuz şey nedir? Biten bir ilişki ise; onunla geçirdiğimiz zamana, kısa mesajlarına veya arkadaşlığına bağımlı olabiliriz. Hiç ilişki yaşayamadığımız birisi ise; muhtemelen, olabilecek ama asla gerçekleşemeyecek düşüncelere bağımlıyız. Yarım kalmış hayalin tamamlanmaması bizi yaralıyor olabilir. Bu sebeple o kişiye karşı duyduğumuz sevgide, ihtiyaçta ve birlikte olma hissinde bir azalma olmuyor. 

Psikolog Zeynep Sürücü

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?,aşk,rededilme,MRI görüntüleme,bağımlılık,acı,depresyon,davranış

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?,aşk,rededilme,MRI görüntüleme,bağımlılık,acı,depresyon,davranış

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?,aşk,rededilme,MRI görüntüleme,bağımlılık,acı,depresyon,davranış

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?,aşk,rededilme,MRI görüntüleme,bağımlılık,acı,depresyon,davranış

Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?,aşk,rededilme,MRI görüntüleme,bağımlılık,acı,depresyon,davranış

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,psikolog tavsiye

2 comments on “Bizi Reddeden Kişileri Neden Unutamayız?

Bir Cevap Yazın