Herkes Hata Yapabilir, Ben Hariç

bu yüzden hata yaptıkça daha kendimizden daha da şüphe eder ve üzülürüz. Kendimizi mükemmel olmadığımız için eleştiririz. Bir süre sonra da bu mükemmeliyetçilik bizi engellemeye başlar.

Herkes Hata Yapabilir, Ben Hariç.

Kendi hatalarımızı kabul etmek hepimiz için zordur. Ama özellikle mükemmeliyetçi olanlarımız için hatalara tolerans etmek daha zordur. Kendi olmak istediğimiz ideal benliğe ne kadar çok mükemmele yakın tutarsak aslında ondan o kadar uzaklaşırız. Ve her yaptığımız hata gözümüzde bu mesafeyi biraz daha açar. Ve kendimizi ve çevremizdekileri hayal kırıklığına uğrattığımızı hissederiz. Bu yüzden hata yaptıkça daha kendimizden daha da şüphe eder ve üzülürüz. Kendimizi mükemmel olmadığımız için eleştiririz. Bir süre sonra da bu mükemmeliyetçilik bizi engellemeye başlar. Eğer tam olarak bir görevi yerine getiremeyecek isek yapmamaya, tam olarak bir ilişkiye kendimizi veremeyecek isek girmemeye başlarız. Sorunlar hakkında uzun uzun tekrar tekrar düşünürüz bu bize bir çeşit kontrol hissi verir. Ancak kaygı artarak bizi hareket edemez hale gelir. İlgi ve ödül istememize rağmen kendimiz için çabalayamaz hale geliriz. Çabalasak da bunu açıkça ortaya koyamayız.  Ve  bir yanda da kendimizi diğerleriyle karşılaştırırız. Kendimizi dışarıda ya da aşığa görmeye başlarız. Üstelik kendimizi bu kadar kötü hissederken yaratıcı çözümler bulup durumu değiştirmek zorlaşır. Sonunda daha düşük hedefler koyarız.

Yukarıda anlattıklarıma bakınca tabii ki demek kolay görünüyor. Ancak bir yanda mükemmeliyetçi olarak daha az hata yapıp ,bu sayede daha çok ödüllendirildiğiniz zamanlarda olmuştur. Ya da çoğu zaman durum bu olmasa da mükemmeliyetçiliğimizin bizi motive edeceğini düşünmüşüzdür. Ancak sorun şu ki bizim mükemmeliyetçiliğimiz bize verdiği ödüller genelde kısa sürelidir, uzun vadede başarısızlıktan korkarız.

Bu durum bize gurur vermeye başlar da ,ne kadar yüksek standartlarımız olduğu ile övünür. O standartlara ulaşmanın bizi ne kadar zorladığı ile ilgilenmeyiz. Ama aslında gerçekten en iyisi için çabalamakla ile en iyisi olmasa huzursuz olmak arasında dağlar kadar fark vardır. Üstelik hata yapmadan öğrenmede imkansızdır. Kendi çizdiğimiz yoldan biraz sapmazsak asla başka yollar göremeyiz.

Peki nasıl bende hata yapabilirim demeye başlarız?

Öncellikle o güzel Instagram filtrelerini gözümüzden çıkarıyoruz. Hayat o kadar parlak ve pürüzsüz değil, özellikle sosyal medya ama bu bir sorun da değil. Hayatı güzel yapan yolculuk ,bir yere varmak tek amaç değil. O yüzden diğerlerinin yolculuğunun güzel göründüğü anları kendi kötü anlarınız ile karşılaştırıp durmaya hiç gerek yok. Sosyal medyada filtreler olması zaten bütün bu anları mükemmelleştirmek için var.

Hedefleriniz için gerçekçi süreler ayırın. Gerçekçi süreler ayıramadığınız ve başarısız olduğunuz hedefler sizin kendinize yönelik şüphe hayal kırıklığınızı artırır. Ama bu bazen mümkün değildir. Hayat aynı anda birçok isteyebilir. O zamanda yapamayacaklarınızı seçin ve kabullenin. Her noktada aynı anda olamazsınız. Neyi kaybedeceğinizi seçebilirseniz, kayıplarınızı kontrol etmek ve haz etmek daha kolaydır.

Kendinize ve diğerlerine karşı şefkat gösterin, her daim doğru ve hatasız olmak insan olmaya dair bir deneyim değildir. Çok basit bir ifade ile beşer şaşar. Ama şaşırmak aynı zamanda öğretici, neşeli ve eğlenceli olabilir. Bu yüzden sizde hata yapmalısınız.

Psikolog Gözde DEMİR

Herkes Hata Yapabilir, Ben Hariç,mükemmeliyetçilik,şaşırmak,hayat

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts