Klinik Psikolog Kimdir

Terapi planı danışanın durumuna göre belirlenirken klinik psikoloğun üzerine çalıştığı ekole göre de değişmektedir. Psikodinamik, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Davranışçı Terapi, Kişilerarası Terapi, Şema terapi, Varoluşçu Psikoterapi olmak üzere birçok psikoterapi yöntemi vardır.

Klinik Psikolog Kimdir-istanbul psikolog,online terapi

Klinik psikoloji,  gelişim, sosyal, endüstri, deneysel, sağlık psikolojisi gibi psikolojinin bir alt dalıdır. Klinik psikolog olmak için üniversite de dört yıllık psikoloji eğitimi aldıktan sonra yüksek lisansını klinik üzerine yapmak gerekir. Klinik yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişi klinik psikolog unvanını alırlar. Yüksek lisansta davranış bilimi, kişilik değerlendirme, uygulamalı teknikler, Süpervizyon, araştırma, test ve ölçüm araçlarının uygulanması gibi eğitimler verilir. Klinik psikolog daha çok ruhsal hastalıkların doğru teknik ve yöntemlerle tedavi edilmesiyle ilgilenirler. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için rahatsızlığın kaynağına yani bireyin yaşamında bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına ön ayak olan şeyler üzerine gidilir. Bu kaynaklar bireyin çocukluk dönemi, aile, iş ve sosyal çevresidir. Klinik psikolog danışanın rahatsızlığının kaynağını araştırmakla birlikte teşhise yönelik bazı testlerde yaptırabilir. Böylelikle danışanın kişiliği ve durumu hakkında daha çok bilgiye sahip olur. Yapılan klinik görüşmeler sonucunda ve teşhis üzerine yapılan testlerle birlikte danışanın psikoterapi süreci için nasıl bir yol izleyeceğine karar verir. Böylelikle danışanın durumuna göre bir terapi programı hazırlanır.

Terapi planı danışanın durumuna göre belirlenirken klinik psikoloğun üzerine çalıştığı ekole göre de değişmektedir. Psikodinamik, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Davranışçı Terapi, Kişilerarası Terapi, Şema terapi, Varoluşçu Psikoterapi olmak üzere birçok psikoterapi yöntemi vardır. Her bir psikoterapi yönteminin terapi süreci için kendisine göre tedavi ilkeleri vardır. Klinik psikolog üzerine çalıştığı psikoterapi yöntemi eğitimini yüksek lisans sırasında alabileceği gibi dışardan aldığı eğitimlerle de alabilir. Ayrıca klinik psikolog terapi için tek bir psikoterapi yöntemiyle gidebilir veya tek bir psikoterapi yöntemine bağlı kalmadan terapi sürecinde danışanının durumuna göre farklı terapi ve tekniklerden de yararlanabilir.

Klinik psikolog bireyin duygusal, düşünsel ve davranışsal alanlarda meydana gelen sıkıntılarının giderilmesine ve günlük hayatında işlevselliğini kazanmasına yardımcı olur. duygudurum bozuklukları, kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif davranışlar, travmatik bozukluklar, yeme bozukluğu, cinsel bozukluk, bedensel belirti bozuklukları, madde kullanım bozukluğu gibi birçok psikolojik rahatsızlıkla ilgilenmektedir. Psikolojik rahatsızlıkların düzeyine göre ilgilenme alanı değişmektedir. Rahatsızlığın düzeyinin yüksek olması yani psikotik seviyede olmasıyla birlikte danışan psikiyatriste yönlendirilir. Klinik psikolog daha çok nevrotik ve border seviyedeki rahatsızlıklarla ilgilenir. Bununla birlikte hem klinik psikolog hem de psikiyatristin beraber ilgilendiği danışanlarda mevcuttur. 

                                                                                  

Online ve Yüz Yüze Uzman Klinik Psikolog Kadromuz için Tıklayın

                    Psikolog Halime ÇİÇEK

Klinik Psikolog Kimdir

istanbul psikolog,psikolog İstanbul,psikolog,şişli psikolog,istanbul psikolog tavsiye,istanbul en iyi psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog fiyatları,istanbul psikolog tavsiye,en iyi psikolog İstanbul,i̇stanbul psikolog ücretleri,psikolog fiyatları,psikolog randevu,istanbulda psikolog,fulya psikoloji,istanbul psikolog ücretleri,psiko İstanbul,Psikohelp,istanbul avrupa yakası psikolog,istanbul’da en iyi psikolog,psikolog tavsiye,avrupa yakası psikolog,en iyi psikolog i̇stanbul,psikolog şişli,online psikiyatri,online psikolojik danışmanlık,psikolog randevu ücretsiz,i̇stanbul psikolog,psikolog fiyatları,pedagog,psikolog istanbul avrupa yakası,ücretsiz psikolog İstanbul,psikolog istanbul fiyatları,istanbuldaki en iyi psikologlar,şişli psikolog fiyatları,psikolog türkiye,psikoterapi ücretleri,fulya, Psikohelp,pedagog İstanbul,pedagog olan hastaneler,en iyi psikologlar İstanbul,en iyi psikolog,terapi ücretleri,i̇stanbul terapi ücretleri,istanbul psikolog seans ücretleri,i̇stanbul psikolog fiyatları,psikoloji İstanbul,istanbul psikolog önerisi,ücretsiz psikolog,en başarılı psikologlar,istanbul iyi psikolog,istanbul terapi ücretleri,psikolog randevu İstanbul,istanbul en iyi psikologlar,istanbulda iyi psikolog,psikolog ücretleri İstanbul,çoçuk pedagog İstanbul,ilişki psikoloğu,istanbul avrupa psikolog,istanbul piskolog,istanbul psikologlar,ünlü psikologlar,pedagog randevu,psikolog avrupa yakası,klinik psikoloji yüksek lisans,psikolog randevu devlet,psikoterapi,yüz yüze psikolog İstanbul,ünlü psikologlar i̇stanbul,şişli pedagog

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts