Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Motivasyon

“Motivasyon” terimi, bir kişinin neden bir şeyi yaptığını açıklar. İnsan eylemlerinin arkasındaki itici güçtür. Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir.

Örneğin, motivasyon, fazla kilo vermenize yardımcı olan veya sizi işte terfi almaya iten şeydir. Kısacası motivasyon, sizi hedeflerinize yaklaştıracak şekilde hareket etmenize neden olur. Motivasyon, insan davranışını harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Motivasyon ayrıca hedefe yönelik eylemleri yönlendiren ve sürdüren faktörleri de içerir.

İki ana motivasyon türü genellikle dışsal veya içsel olarak tanımlanır.

 • Dışsal motivasyon, bireyin dışından kaynaklanır ve genellikle ödül, para, sosyal tanınma veya övgü gibi dışsal faktörleri içerir.
  • İçsel motivasyon bireyin içinden gelir ve yalnızca bir sorunu çözmenin hazzı için karmaşık bir bulmaca çözmek gibi bireyin içsel faktörlerinden kaynaklanır.

  Motivasyon, tüm insan davranışları için yol gösterici bir güç görevi görür. Bu nedenle, motivasyonun nasıl çalıştığını ve onu etkileyebilecek faktörleri anlamak önemli olabilir.

  Motivasyonu anlamak şunlara yardımcı olabilir:

  Hedeflerinize doğru çalışırken verimliliğinizi arttırır

  Harekete geçmenizi sağlar

  Sizi sağlık odaklı davranışlarda bulunmaya teşvik eder

  Risk alma ve bağımlılık gibi sağlıksız veya uyumsuz davranışlardan kaçınmanıza yardımcı olur

  Hayatınızı daha fazla kontrol altında hissetmenize yarar

  Genel refahınızı ve mutluluğunuzu geliştirir

  Motive olmak ve motive bir şekilde kalmak için farklı unsurlara veya bileşenlere ihtiyaç vardır. Araştırmacılar motivasyonun üç ana bileşenini belirlemişlerdir: aktivasyon, kalıcılık ve yoğunluk.

  Aktivasyon, bir davranış başlatma kararıdır. Bir aktivasyon örneği olarak, meslek sahibi olmak için üniversite sınavına hazırlanmak olabilir.

  istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

  Kalıcılık, engeller mevcut olsa bile bir hedefe doğru devam eden çabadır. Bir önceki gece geç saatlere kadar kalmaktan bıkmış olsanız bile sınavlar için çalışmaya devam etmek kalıcılık örneği gösterilebilir.

  Yoğunluk, bir hedefi takip etmeye giden konsantrasyon ve enerjidir. Örneğin, bir öğrenci fazla çaba harcamadan (minimum yoğunluk) ayakta kalabilirken, başka bir öğrenci düzenli olarak ders çalışır, sınıf tartışmalarına katılır ve sınıf dışındaki araştırma fırsatlarından yararlanır (daha yoğun).

  Motivasyonun bu bileşenlerinin her birinin derecesi, hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı etkileyebilir. Örneğin güçlü aktivasyon, bir hedefi takip etmeye başlama olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Kalıcılık ve yoğunluk, bu hedefe doğru çalışmaya devam edip etmediğinizi ve ona ulaşmak için ne kadar çaba harcadığınızı belirleyecektir.

  Duygu Öztürk

  Cherry, K. (2022, November 7). The psychology of what motivates us. Verywell Mind. Retrieved December 19, 2022, from https://www.verywellmind.com/what-is-motivation-2795378 

  Motivasyon,kontrol,motive,hayat,güç,hedef

  Motivasyon,kontrol,motive,hayat,güç,hedef

  Motivasyon,kontrol,motive,hayat,güç,hedef

  Motivasyon,kontrol,motive,hayat,güç,hedef

  Motivasyon,kontrol,motive,hayat,güç,hedef

  istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

  Bir Cevap Yazın