Online Terapi- Online Psikolog

Son yıllarda oldukça sık kullanılan online terapiler, pandemi sürecinde daha yaygın hale gelmiştir. Online terapiler pandemi öncesinde, ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda, terapi sürecinin başında, kişi kimliğini gizlemeyi tercih ettiğinde, problemleri ile ilgili nasıl bir terapi alacaklarını bilemeyip ilk iletişimi uzmanlarla internet üzerinden kurmaya ihtiyaç duyduklarında kullanılırdı. Fakat pandemi sürecinde, karantina, sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafenin önemi ile online terapiler geleneksel terapilerin önüne geçmiştir./ Pandemi Sürecinde Online Terapinin Etkililiği Üzerine

Online terapinin etkileri bilimsel yollarla desteklenmektedir. Araştırmalar online ortamın danışan ve terapist içinde güçlü ve destekleyici bir ilişki kurmaya karşı bir engel olmadığını ortaya koymakta ve birebir seanslar kadar etkili olduğunu söylemektedir.

Teknolojinin gelişimi ile artış gösteren mesafeden iletişim ile gerçekleşen terapilerin, geçmişine Sigmund Freud öncülük eder. Freud danışanlarıyla iletişim kurmak için mektup yöntemini kullanmıştır.

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI, pandemi,terapi, online terapiler, kişiler, internet, - 111212 - PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE online terapi - 111212 - Online Terapi | online psikolog – online terapist- çevrimiçi terapi

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI

 • Size yakın terapisti değil sizin için en iyi terapisti seçmenizi sağlar.
 • Karşı karşıya yapılan terapilerde trafik, tatiller, özel günler vb. nedenler ile zaman zaman gelememe ihtimaliniz vardır fakat siz nerede olursanız olun online terapi sizi terapistinize ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • Bazı kişiler için online terapiler kendini açma ve ifade etme için daha uygundur. Birebir seanslarda yaşayabilecekleri utanma ve kaygı da azalma meydana gelir.
 • Online terapilerde kendinizi daha güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

Online Terapinin Süreci

Psikolog ve danışanın görüntülü görüşme imkânı sunan uygulamalar ile bir araya gelmesi ile başlar. Seans süresi karşı karşıya terapide olduğu gibi 45-50 dakikadır. Seanslar çoğu süre haftada bir ya da on-on beş günde bir defa olur.

Online terapilerde seansların yapılandırılması, uygulanan teknik ve elde edilen sonuç birebir terapilerden farksızdır.

Online Terapinin Etkililiği

 Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, online terapi gören danışanlar birebir terapi alanlara oranla az bir farkla olsa da daha iyi sonuç almış, 3 ay hemen sonra meydana getirilen kontrolde ise online terapi grubu ise daha büyük bir oranla tamamen iyileşmiştir.- - PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE online terapi - - Online Terapi | online psikolog – online terapist- çevrimiçi terapi

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI, pandemi,terapi, online terapiler, kişiler, internet, - 111213 - PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE online terapi - 111213 - Online Terapi | online psikolog – online terapist- çevrimiçi terapi
PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE

Online terapi alan grup klasik yöntemle tedavi gören gruba oranla daha çok semptomda iyileşme göstermiştir. Tedaviden altı ay sonra gündeme getirilen takipte online terapi görenlerin diğer gruba kıyasla çok daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Online terapi memnuniyeti: Kanada’da yapılan bir çalışmaya bakılırsa online terapi gören hastaların iyileşme ve doyum oranları yüz yüze terapi görenlerle aynı bulunmuş. Tedavinin ekonomik boyutu ise online terapide normal fiyattan yüzde on miktarıyla daha az olarak ortaya koyulmuştur (Collie, Mitchell, & Murphy, 2000).

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

 • Yoğun iş hayatında terapistin ofisine gitmeye fırsat bulamayan kişiler
 • Salgın döneminde seanslara online başlamak ya da etmek isteyen danışanlar
 • Yurtdışında yaşayıp kendi dilinde seans almak isteyen kişiler
 • Bulunduğu bölgede psikolog erişiminde sıkıntı yaşayanlar
 • Acil görüşme sağlamak isteyen kişiler
 • Seçtiğiniz psikoloğun sizinle aynı şehirde olmadığı gibi durumlarda online terapi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)

giriş

 

Online terapi- (online psikolog- online terapist) konusu, giderek daha fazla insan danışmanlık ve ruh sağlığı hizmetleri almak için uygun, uygun maliyetli ve farklı yollar aradıkça giderek daha popüler hale geliyor. Bu blog gönderisinde, çevrimiçi terapinin yararlarını ve dezavantajlarını tartışacağız ve sizin için doğru görüntülü görüşme ile terapi(online psikolog- online terapist) bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Faydaları.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Kolaylığı.

Görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist)nin en önemli faydalarından biri kolaylıktır. Randevularınıza gidip gelmek zorunda kalmadan, kendi evinizin rahatlığında terapi alabilirsiniz. Bu, özellikle yoğun bir programınız varsa veya uzak bir bölgede yaşıyorsanız yararlı olabilir.

Görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist)nin bir diğer avantajı da geleneksel terapiden daha esnek olabilmesidir. Randevular, diğer taahhütlerinize göre planlanabilir ve farklı müsaitlik durumuna sahip farklı terapistler arasında seçim yapma seçeneğiniz olabilir.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Anonimliği

Bazı insanlar için çevrimiçi terapinin anonimliği büyük bir fayda sağlayabilir. Kişisel sorunları şahsen tartışmaktan rahatsızsanız, online bir ortamda açılmayı daha kolay bulabilirsiniz. Bu, hassas konuları utanmadan veya utanmadan daha özgürce keşfetmenizi sağlayabilir.

Tüm çevrimiçi terapilerin tamamen anonim olmadığını not etmek önemlidir. Bazı platformlar, kişisel bilgilerinizle bir hesap oluşturmanızı isterken, diğerleri takma ad kullanarak anonim kalmanıza izin verir. Bir hesap oluşturmadan önce herhangi bir görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist) platformunun gizlilik politikasını kontrol ettiğinizden emin olun.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Maliyet Etkinliği

Çevrimiçi terapi, seyahat veya ofis kiralama ile ilgili herhangi bir maliyet olmadığından genellikle geleneksel terapiden daha ekonomiktir. Birçok online terapi- (online psikolog- online terapist)s, gelire dayalı değişken ücretler sunar, bu nedenle, fiyat aralığınızda nelerin mevcut olduğunu görmek için birkaç seçeneğe göz atmaya değer. Bazı sigorta şirketlerinin çevrimiçi terapi masraflarını karşılayacağını unutmayın; bu nedenle, bu avantajı sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için sağlayıcınızla görüşmeye her zaman değer.

Görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist) neden daha popüler?

Son yıllarda görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist) giderek daha popüler hale geldi. Bu muhtemelen ruh sağlığı tedavisinin artan kabulü, teknolojinin yükselişi ve online hizmetlerin artan satın alınabilirliği gibi faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Dezavantajları

Online terapi- (online psikolog- online terapist)de Yüz Yüze Temas Eksikliği.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin başlıca dezavantajlarından biri, yüz yüze iletişimin olmamasıdır. Birini doğrudan görme terapötik sürecin önemli bir parçası olabileceğinden, bu bazı insanlar için önemli bir dezavantaj olabilir. Ek olarak, çevrimiçi terapi bazen geleneksel yüz yüze terapiden daha az kişisel ve samimi hissettirebilir.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)de Teknik Zorluk Potansiyeli

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin bir başka dezavantajı, teknik zorluklarla karşılaşma potansiyelidir. En saygın online terapi- (online psikolog- online terapist) sağlayıcıları, teknik sorunları en aza indirmek için adımlar atsa da, zaman zaman yine de ortaya çıkabilirler. Bu hem terapist hem de danışan için sinir bozucu olabilir ve terapinin ilerlemesini engelleyebilir.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)nin Etkisiz Olma Riski

Son olarak, online terapi- (online psikolog- online terapist)nin bazı insanlar için etkili olmama riski her zaman vardır. görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist)nin birçok kişiye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar olsa da, herkes için işe yaramayabilir. Görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist)yi denemeyi düşünüyorsanız, bunun sizin için uygun olduğundan emin olmak için terapistinizle özel hedefleriniz ve beklentileriniz hakkında konuşmanız önemlidir.

Ya terapistimi sevmezsem

Terapistinize uymadığınızı fark ederseniz, bunu onlara iletmeniz önemlidir. Terapistin sizin için uygun olmaması mümkündür ve bu durumda farklı bir terapiste geçmek en iyisidir. Ayrıca, terapistin ihtiyacınız olan spesifik terapi türünde eğitim alıp almadığını da düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, size ihtiyacınız olduğu kadar yardımcı olamayabilirler.

Doğru online terapi- (online psikolog- online terapist)sti bulma

Online bir terapist ararken akılda tutulması gereken birkaç şey var. Öncelikle, terapistin lisanslı olduğundan emin olun. İkinci olarak, terapistin sizin özel sorununuzu tedavi etme deneyimi olup olmadığını kontrol edin. Üçüncüsü, gizliliğinizin korunması için terapistin seanslar için güvenli bir platform kullandığından emin olun. Son olarak, bir seans planlamadan önce terapistin yorumlarını okuyun.

Online terapi- (online psikolog- online terapist)yi bırakma

Görüntülü görüşme ile terapi- (online psikolog- online terapist)yi bırakmaya karar verirseniz, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. İlk olarak, bırakma konusundaki suçluluk veya endişe duygularınızı işleme koymanıza yardımcı olabilmeleri için kararınızı terapistinize ilettiğinizden emin olun. İkinci olarak, en başta sizi terapi aramaya iten sorunla başa çıkmak için sağlam bir planınız olduğundan emin olun. Son olarak, kendinize karşı nazik olun ve yardım aramanın bir zayıflık değil, bir güç işareti olduğunu unutmayın.

Yaygın terapi türleri

Pek çok farklı terapi türü vardır ve tedaviye başlamadan önce her birinin temellerini anlamak faydalı olabilir. En yaygın terapi türleri şunlardır:

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): BDT, insanların olumsuz düşünme kalıplarını ve davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir terapi türüdür. BDT ‘nin anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları dahil olmak üzere çok çeşitli zihinsel sağlık bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Diyalektik Davranışçı Terapi (DBT): DBT, BDT’nin unsurlarını farkındalık teknikleriyle birleştiren bir terapi türüdür. DBT’nin Borderline Kişilik Bozukluğunun yanı sıra anksiyete ve depresyon gibi diğer zihinsel sağlık bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Psikodinamik Terapi: Psikodinamik terapi, bilinçaltı zihni keşfetmeye ve çocukluk sorunlarını çözmeye odaklanan bir terapi türüdür. Bu terapi türü, daha kapsamlı bir tedavi süreci sunar. Kişilik bozuklukları gibi birçok zor psikolojik alan olmak üzere birçok alanda yardımcı olur

Kişilerarası Terapi: Kişilerarası terapi, başkalarıyla iletişimi ve ilişkileri geliştirmeye odaklanan bir terapi türüdür. Bu terapi türü, depresyon, anksiyete ve yeme bozuklukları gibi zihinsel sağlık bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Aile Sistemleri Terapisi: Aile sistemleri terapisi, aile dinamiklerini ve iletişimi geliştirmeye odaklanan bir terapi türüdür. Bu tür bir terapi, bağımlılık, yeme bozuklukları ve Sınırda Kişilik Bozukluğu gibi zihinsel sağlık bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Terapinin Faydaları

Terapiye katılmanın faydaları çok fazladır; düzenli seanslara katılan bireyler genellikle kendilerini daha mutlu hissettiklerini, genel olarak daha tatmin edici hayatlar yaşadıklarını, öz saygıda, stres yönetimi becerilerinde, karar verme becerilerinde, atılganlıkta, problem çözme becerilerinde, öfke yönetimi becerilerinde gelişmeler olduğunu bildirirler. Bu faydalara ek olarak, tedaviye katılmak için daha spesifik hedefleri olan kişiler – örneğin travmanın üstesinden gelmek veya bir bağımlılığı ele almak gibi – genellikle semptomlarından kurtulur ve genel olarak işlevselliklerini geliştirir. Profesyonel yardım aramanın birçok avantajına rağmen, kişinin bir terapistten yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmesiyle ilgili bir damgalama vardır. Herkesin hayatı boyunca zaman zaman mücadele ettiğini hatırlamak önemlidir; bir terapistten yardım istemek sizi zayıf veya deli yapmaz – sizi cesur yapar.

Bir Terapist Ne Yapar?

Basitçe söylemek gerekirse: Bir terapist, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Zor zamanlarda destek sağlarlar, insanların duygularını yönetmelerine yardımcı olurlar, stresörlerle başa çıkma stratejilerini öğretir, kişinin hayatında olumlu değişiklikler yapması için rehberlik sunar ve tarafsız geri bildirim sağlarlar. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için terapistler, danışanlarının kişisel düşünce ve duygularını yargılamadan rahatça paylaşabilecekleri güvenli bir ortam yaratmalıdır. Ayrıca, tedavi için ulaşılabilir hedefler belirlemek amacıyla danışanlarıyla işbirliği içinde çalışacaklardır. Terapist ve danışan arasındaki ilişki anahtardır; İlerleme kaydedilmesi için güven tesis edilmelidir.

Doğru Terapisti Bulmak

Tüm terapistler eşit yaratılmamıştır; Seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz birini bulmanız önemlidir. Bir terapist ararken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır: Ne tür bir eğitim almışlar? Teorik yönelimleri nedir? Sizinkine benzer sorunları olan insanlarla çalışma konusunda deneyimleri var mı? Sigortanızı kabul ediyorlar mı? Uygun bir şekilde yerleştirilmişler mi? Aramanızı daralttıktan sonra, bir ilk danışma randevusu ayarlamanın zamanı geldi. Bu toplantı her iki tarafa da birlikte çalışmanın yararlı olup olmayacağını görme fırsatı verir; değilse, doğru olduğunu hisseden birini bulana kadar aramaya devam etmekten çekinmeyin.

Tedavinin Maliyeti Ne Kadardır?

Bireysel seansların maliyeti, konum, seansın uzunluğu, seansların sıklığı ve terapistin kimlik bilgileri/deneyim düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, bankayı bozmadan tedavi almanın yolları olduğu söyleniyor; birçok terapist, gelir düzeyine bağlı olarak kayan ölçekli ücretler sunar ve hatta bazıları, mali açıdan bakıma erişim konusunda engel teşkil ediyorsa, ücretsiz hizmetler sunar. Ek olarak, birçok sigorta şirketi artık ruh sağlığı hizmetleri için teminat sunuyor, bu nedenle planınızın herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeye değer.

Terapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır: 5 İşaret

Özellikle süreçte yeniyseniz, terapinin işe yarayıp yaramadığını söylemek zor olabilir. Çoğu zaman, terapistinizle rahat olmanız ve sizi rahatsız eden şeyler hakkında açılmanız biraz zaman alır. Bununla birlikte, tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç önemli işaret vardır.

 1. Duyulduğunuzu ve Anlaşıldığınızı Hissediyorsunuz

Terapinin en önemli yönlerinden biri, terapistinizin sizi anladığını hissetmektir. Terapistinizin sizi “anladığını” ve gerçekten söylemek zorunda olduğunuz şeyi dinlediğini hissediyorsanız, bu terapinin sizin için çalıştığının iyi bir işaretidir.

 1. Kendinizi Güvende Hissedersiniz

Başarılı terapinin bir diğer önemli unsuru, terapistinizle kendinizi güvende ve emniyette hissetmektir. Bu, terapistinizin gizliliğinize ve mahremiyetinize saygı duyduğunu hissetmenin yanı sıra kişisel bilgileri onlarla paylaşırken rahat hissetmeyi içerir. Terapistinize güvenebileceğinizi düşünmüyorsanız, terapinin sizin için etkili olması pek olası değildir.

 1. Desteklendiğinizi Hissediyorsunuz

Duyulduğu ve anlaşıldığı hissine ek olarak, terapistiniz tarafından desteklendiğinizi hissetmek de önemlidir. Bu, köşenizde size inanan ve başarılı olduğunuzu görmek isteyen birinin olması anlamına gelir. Terapistinizin sizi desteklediğini ve başarınızı desteklediğini düşünüyorsanız, bu terapinin sizin için iyi çalıştığının iyi bir işaretidir.

 1. Kendinizi Güçlü Hissediyorsunuz

Başarılı bir terapi deneyimi, sanki yaşamınızda olumlu değişiklikler yapmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlara ve kaynaklara sahipmişsiniz gibi, kendinizi güçlü hissetmenizi sağlamalıdır. Terapinin hayatınızı iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri geliştirmenize yardımcı olduğunu düşünmüyorsanız, bu sizin için doğru olmayabilir. Öte yandan, terapi hayatınızdaki zorlukların üstesinden gelmenize ve daha güvenli ve yetenekli hissetmenize yardımcı oluyorsa, bu sürecin sizin için çalıştığının iyi bir göstergesidir.

5.Umutlu hissedersiniz Terapinin en önemli yönlerinden biri, değişimin mümkün olduğuna inanmanız için gereken umudu sunmasıdır. Terapi seanslarına katıldıktan sonra gelecekle ilgili umutlu hissetmiyorsanız, farklı bir yaklaşım benimser veya farklı bir terapist bulursunuz.

Email

info@psikohelp.com

Adres

şişli Şubemiz: Fulya Mah. Ortaklar Cad. Mevlüt Pehlivan Sok. Şıpka Apt.  No:4  Daire:11  mecidiyeköy / İstanbul