Oyunla Gerçekleşen Tedavi

Oyunla Gerçekleşen Tedavi

Oyunla Gerçekleşen Tedavi

Çocukların oyun oynarken psikoterapi alabildiklerini biliyor muydunuz? Sadece oyun oynayarak bir oyun terapisti eşliğinde sağaltım sağlandığı konusunu duydunuz mu? Peki ya nasıl oluyor bu?

Sorularımızın cevabı olarak evet yanıtını kullanabiliriz çünkü işte karşınızda oyun terapisi. Peki nedir bu oyun terapisi? Oyun terapisi bir psikoterapi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Genellikle 3-11 yaş arası çocuklara uygulanan bu terapi yöntemiyle çocuk, bir oyun terapisti eşliğinde oyun odasına alınarak oyun oynamasına fırsat verilir.

Oyun odasına alınan çocuk burada belli başlı sistematik oyuncaklar ile karşılaşır. Bu oyuncaklar genelde bir evde bulunabilecek eşyaların oyuncak versiyonlarıdır. Çocuk bu oyuncaklar ile özgürce veya planlanılan şekilde oyun oynamaya başlar. Bu, terapistin oyun terapisinde izlediği yola bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Çocuk oyun oynamaya başladığında terapisti -ki oyunda terapist oyun ablası, oyun abisi olur- çocuğu gözlemler. Çünkü çocuk oyun oynarken içinde tuttuğu ya da bilinç dışından gelen kinlerini, mutluluklarını, arzularını, kızgınlıklarını, ihtiyaçlarını öfkelerini, korkularını oyuncaklara aktararak yaşar. O noktada oyun terapisti çocuğu gözlemlerken ailenin ortamı, anne-baba tutumları, bakım verenlerin çocuk ile olan ilişkisi gibi önemli noktalarda fikir sahibi olabilir. Peki ya her çocuk oyun ile terapistine bir şeyler verir mi? Bu konu hakkında şu anda kabul gören cevap “evet”tir. Çünkü çocuklar yaşantısal gelişimleri gereği oyun oynar, oyunlarla büyür ve o oyuna içinde yaşadığı hayatı temel alan bir aktarım yapar.

Çocukların oyun oynamaları aynı bir balığın yüzmesi gibidir. Balık suda yüzer ve bu onun hayatı, yaşam alanıdır. Onu suda gözlemlerseniz ailesini, yaşantısını, arkadaş olduğu ve kaçtığı balıkları görebilirsiniz. İşte bu bizim, oyun terapisinde çocuğun yaşantısını görmemizin metaforik benzetmesidir. Oyun abisi, oyun ablası çocuk ile oyun

Oyunla Gerçekleşen Tedavi

Oyunla Gerçekleşen Tedavi

odasındayken sadece gözlem yapmayıp, gerek duydukça sorular sorabilir, yorumlar yapabilir ve gerekli gördükçe aydınlatıcı bilgiler verebilir.

Oyun terapisi ile amaçlanan çocuğun kendini özgürce ortaya koymasını sağlamak, kendini daha fazla fark etmesini sağlamak ve kendine egemen olmasını sağlamaktır. Tüm bunlar çocuğun “tedavisi” anlamına gelmektedir. Bu amaç doğrultusunda yol alırken seans süreleri 30 ile 45 dakika arası sürerken, çocuğa, sürece ve sağaltım yönelimine göre değişkenlik gösterse de en az yaklaşık 12 seans yapılmakta ve yine terapistin yaklaşımına göre değişken olsa da birkaç seansta bir aileyle de görüşülmektedir.

Sizde eğer çocuğunuzun oyun terapisi yöntemi ile “tedavi” olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bir oyun terapisti ile iletişime geçmek.

Elifnur Kuzuoğlu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Support Seven Courses!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
donate

Recent posts

Featured articles