Sevgilim Babama Benziyor

insanların fark etmeden ebeveynlerine benzeyen eşler seçme eğiliminde olmalarıdır. Araştırmalar, kadınların psikolojik, davranışsal veya duygusal olarak babalarına benzeyen partnerlere çekilme eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Sevgilim Babama Benziyor

Her iki ebeveynimizin de çocukluğumuzdaki bağlanma davranışları, nasıl ilişki içinde olunacağına dair zihnimizde derinlemesine bir imajı oluşturur ve sonraki aşk deneyimlerimizi şekillendirir. Çift terapisi alanındaki en ilgi çekici bulgulardan biri ise insanların fark etmeden ebeveynlerine benzeyen eşler seçme eğiliminde olmalarıdır. Araştırmalar, kadınların psikolojik, davranışsal veya duygusal olarak babalarına benzeyen partnerlere çekilme eğiliminde olduklarını gösteriyor. Buna ek olarak ister inanın ister inanmayın, siz ve babanız arasındaki dinamikler, hayatınızdaki erkeklerle olan romantik bağlarınızda her zaman bir rol oynayacaktır ve bundan kaçınmanın hiçbir yolu olmadığı söylenmektedir. Kadınlar, flört ederken veya bir evliliğe yön verirken yaptıkları hatalar için bazen şaka yoluyla “babalarıyla ilgili sorunlarını” suçlarlar, ancak gerçek şu ki, bu belki de gerçektir. Atlanta merkezli lisanslı klinik psikolog Dr. Sherry Blake, “Babanız iyi ya da kötü, ilk erkek rol modelinizdir ve bu ilişki genellikle erkeklere bakış açımızı şekillendirir” diye açıklıyor. Babalarımızla olan ilişkilerimizin kendi romantik ilişkilerimizi etkilemesinin birçok yolu olabilir. Terk edilme korkusundan, güvenememeye, erkeklerden düşük beklentilere ve hatta güvensizlik veya emniyet duygularına neden olabilirler.

Babalık Modelini Partnerlerle Sürdürmek

Uzun süreli çift ilişkilerinde kadınların babalarından öğrendikleri ilişki kalıplarını yeniden canlandırma eğiliminde oldukları görülmektedir. Bu durum babalarımızla olan ilişkinin karşı cinsle ilişki kurmayı öğrendiğimiz ilk yer olduğunu düşündüğünde anlamlıdır. Bu ilişki sağlıklı veya problemli olabilir. Babanız destekleyici, duygusal olarak uygun bir ebeveynse, sağlıklı bir ilişki için gerekli becerileri erken öğrenmiş olabilir ve sonuç olarak bu durum romantik ilişkilerinize muhtemel fayda sağlayabilecektir. Öte yandan, babanızla olan ilişkide sağlıksız bir roldeyseniz, çift ilişkilerinizde de bu rolü sürdürme riskiniz olabilir. Buna ek olarak bir erkeğin de babasıyla olan ilişkisi, gelecekteki romantik ilişkileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çünkü erkeklerin bir ilişkide nasıl davrandığı ve ortaya çıktığı konusunda onun ilk modelleri babalarıdır. Bisiklete binmeyi babanızdan öğrenmiş olabilirsiniz fakat aynı zamanda farkında olmadan duygularınızla nasıl başa çıkacağınızı ve partnerinizle nasıl ilişki kuracağınızı da öğrenirsiniz.

Babanızın annenize davranış biçimi, siz bilinçli olarak farkında olmasanız bile, sizin partnerlerinize davranış biçiminizi de şekillendirmiş olabilir. Bir babanın kadınlara karşı tavır ve tutumu, oğlunun yaşamın sonraki dönemlerinde kadınlara karşı bakış açısını etkiler. Buna ek olarak babanızla olan ilişkiniz, bir yetişkin olarak gerekli olan duygularınızı ve dürtülerinizi kontrol etmenin yanı sıra disiplin ve motivasyona sahip olmayı içeren öz düzenleme yeteneğinizi de etkileyebilir.

Tüm bunla bir gün kendiniz baba olmayı planlıyorsanız veya şimdiden baba olduysanız oldukça önemlidir, çünkü çocuklarınızın başkalarıyla nasıl ilişki kurduğu üzerinde bir etkiniz olacaktır. İlişkilerde güvenli bir şekilde bağlanan ve kendine güvenen çocuklar yetiştirebilmek için bunların farkında olmanız gerekebilir.

Klinik Psikolog Zeynep Sürücü

Sevgilim Babama Benziyor,baba,çocuk,ebeveyn,bağlanma,davranış,ilişki,partner,

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts