Stresin Hayatımızdaki Rolü

                                        stresin hayatımızdaki rolü

Günlük yaşamımızda kendimizi çok stresli hissettiğimiz zamanlar olur. Bazen yetişmemiz gereken bir toplantı, girmemiz gereken önemli bir sınav, ödenmesi gereken faturalar, ilişkilerimizdeki gerilimler ve daha sayamadığımız birçok stresli durum yaşayabiliriz. Hatta kimi zaman çevremizdeki kişilerden de sıkça “Bugün çok stresliyim”, “Stresli olduğum için bu işi yetiştiremedim.”  gibi cümleler duyarız. Yaşam koşullarının hayatımızdan talep ettiği şeyler çoğu insanda stres yaratabilir. Genel olarak söylemek gerekirse hayatımızdaki stresin varlığı hem beden sağlığımızı hem de akıl sağlığımızı oldukça etkiler.

Stres nasıl oluşur? Gerçek hayatta önümüze birçok engel çıkabilir örneğin mali sıkıntılar, zamana karşı olan yarışımız veya gündelik hayatın getirdiği zorluklar. Fiziksel ve duygusal sağlığımızın karşısına çıkan bu zorluklarla başa çıkamadığımız zaman yaşanan psikolojik durum stresi oluşturur.  Yaşamımızdaki önemli değişimler –örneğin, sevilen birinin ölmesi, iş kaybı, boşanma veya ciddi bir hastalık- çoğu insan için stres yaratan zorlu durumlardır. Fakat bazen de evlenmek veya terfi etmek gibi olumlu değişiklikler de hayatımızda yeni gerekliliklere yol açtığı için stres yaratan durumlardan sayılabilir. Aslında stres yaratan durumların herkes için farklı olmasının sebebi, kişinin kendine özgü koşulları, kişilerin o durumları nasıl algıladığı, nasıl yorumladığı ve kişilerin farklı değerlendirme biçimlerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Stres hangi problemlere yol açar? Stres hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır; evde,

kaygılı

stresin hayatımızdaki rolü,stresin hayatımızdaki rolü,stresin hayatımızdaki rolü,stresin hayatımızdaki rolü,

okulda, iş yerinde, sosyal hayatımızda ve daha birçok yerde karşı karşıya gelebiliriz. İş yerlerinde yaşanan stresin yol açtığı problemlere örnek vermek gerekirse; kişinin yüksek derecede strese sahip olması iş veriminin düşmesine, iş kazalarının artmasına, işinin memnuniyetsizliğine ve nefrete yol açabilir. Ayrıca ileri derecedeki stres uyku bozukluklarına, depresyona ve bazı bedensel hastalıklara (kalp hastalığı, mide rahatsızlığı gibi) yol                açabilir.

Peki insanlar stresle nasıl baş ederler? İnsanlar stres yaratan durumlara iki şekilde tepki verirler, “savaşarak” ya da “kaçarak”. Aslında kontrol edebildiğimiz sürece stres hayatımızda motive edici bir rol de oynar. Aynı zamanda kişinin o duruma karşı hazırlanmasını ve harekete geçmesini sağlar. Örneğin, kişi yaşadığı strese karşı “Ben güçlüyüm, yeterliyim ve başarabilirim.”  düşüncesiyle yaklaşırsa savaşma tepkisini ortaya koyup stresle baş edebilir. Fakat kişi stresli duruma karşı kendini zayıf ve yetersiz görerek tepki verirse kaçınma davranışları ortaya çıkabilir ve stresle baş edemeyebilir. Stresin, kişilerin stres yaşadığı durumu nasıl algıladığı ve anlamlandırdığı ile ilgili şekillendiğini ve başa çıkabilme becerisini arttırdığı düşünülürse, kişinin stresi hayatının neresine koyduğu, onu nasıl yorumladığı çok önemlidir. Bunun temeli de kişinin kendini anlaması ve tanımasından geçer. Diğer bir yandan sosyal destek dediğimiz aile ve arkadaşlık ilişkilerimiz de stresle baş etmemizde önemli bir rol oynar. Sosyal desteğin varlığı stresle başa çıkmada kişiye güç verir ve kendini iyi hissettirir.

Psikolog Ayşenur Sezen

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Support Seven Courses!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
donate

Recent posts

Featured articles