Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Yas sürecindeki kişiye destek olmak

Ölüm ve diğer kayıplar hakkında konuşmak hepimiz için oldukça zor. Bir kayıp yaşayan yakınımıza nasıl yaklaşacağımız, onunla nasıl konuşacağımız, onu nasıl teselli edeceğimiz konusunda birçoğumuz oldukça zorluk çekiyoruz. Yas sürecindeki bu kişi çok yakın bir arkadaşımız, ailemizden biri dahi olsa ne söylememiz gerektiği; yanında olduğumuzu ne şekilde hissettirmemiz gerektiği konusunda çekinceler yaşıyoruz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda yapmamız gereken ilk şey kaybı kabul etmek ve yas sürecindeki kişi ile temastan kaçınmamaktır. Yas sürecindeki kişi yalnız olmadığını bilmeye, istediğinde sevdiklerinin onu dinlemek, onunla konuşmak için orada olacağını hissetmeye sandığımızdan daha fazla ihtiyaç duyar. Bu süreçte kayıp hakkında konuşmak rahatsızlık verici olabilir, yanlış bir şey söylemek konusunda endişe duyulabilir ancak yastaki bireyle bu endişeler sonucunda iletişim kurmamak, sessiz kalmak bireyin üzüntü ve izolasyon sürecini daha da kötüleştirebilir.

Yastaki bireyle kaybedilen kişi hakkında konuşmaktan çekinmemeliyiz. Her ne kadar kayıp hakkında konuşmanın acı dolu ve olumsuz hisleri açığa çıkaracağı konusunda bir inancımız olsa da aslında kişiler kaybettikleri yakınlarının hatıraları hakkında konuşma fırsatı yakaladıklarında daha iyi hissedebiliyorlar. Bir yakınının kaybı sonrası birey, o kişinin bütün hatıralarının sonsuza kadar silineceğini hissedebiliyor ve bu deneyim çok acı verici olabiliyor. Bu sebeple bu konu hakkında, güzel anılar hatıralar hakkında konuşabilmek kaybedilen kişiyi hayatına dahil edebilecek bir yöntem halini alabiliyor.

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

Bu kişilerin acılarını azaltmak adına iyi niyetli olabilecek ancak yastaki bireye daha fazla zarar verecek: güçlü olmalısın, hayat devam ediyor, çocukların için ayakta kalmalısın, üzülmeyi bırak geçti artık gibi söylemlerden kaçınmalı; kişinin yasadığı acıya, hissettiği duygulara saygı duymalı ve elimizden geldiğince bu duyguları paylaşmalıyız.

Bu durumun bizim üzerimizde de oldukça olumsuz etkileri olabilir, biz de negatif duygularla baş etmek zorunda kalabiliriz fakat kendi yas surecimizi deneyimliyor olmadığımız surece odağımızı yas sürecindeki kişinin üstünde tutmamız gerekir. Kendi duygularımız hakkında konuşmak ve karşılaştırmalar yapmak pek faydalı olmayacaktır.

Bu süreçte kişiye alan açmak da en az onunla konuşmak kadar önemli ve gereklidir. Yas surecindeki kişi aramalara ve mesajlara hemen her zaman dönmek istemeyebilir, görüşme isteklerini reddetmek kişi için vicdani bir yük halini alabilir. Bu sebeple mesajlara ve aramalara en uygun en müsait zamanlarında, ne zaman isterlerse dönebilecekleri konusunda bilgilendirmek, onu düşündüğümüzü ve herhangi bir yanıta gerek olmadığını hissettirmek oldukça önemlidir. Bir kayıptan sonra hayata dönmek, günlük rutinlere uyum sağlamak çok çabuk ve kolay olmayabilir. Yastaki kişilere duygularını işlemek için ihtiyaç duydukları kadar zaman verilmelidir. Arada sırada nasıl olduğunu kontrol etmek, neye ihtiyacı olduğunu sormak için iletişime geçmek ile alan açmak zaman vermek arasındaki dengeyi sağlayabilmek önemlidir.

Biz elimizden geldiğince sürece destek olsak da bazen yastaki kişiler profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilir. Eğer kendini hazır hissediyor ve destek almak istiyorsa seçeneklerini değerlendirmek ve en uygun desteği bulmak konusunda yardımcı olabiliriz.

Psikolog Zeynep Fenerci

Yas sürecindeki kişiye destek olmak,ölüm,destek,süreç,kayıp,üzüntü,

Yas sürecindeki kişiye destek olmak,ölüm,destek,süreç,kayıp,üzüntü,

Yas sürecindeki kişiye destek olmak,ölüm,destek,süreç,kayıp,üzüntü,

Yas sürecindeki kişiye destek olmak,ölüm,destek,süreç,kayıp,üzüntü,

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

Bir Cevap Yazın