Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

 

Bilişsel davranışçı terapiler, günümüz psikoterapilerinde önde gelen yaklaşımlardan biri haline gelmiştir. Bu tür psikoterapi, tarihsel olarak insanlığın toplu olarak ulaştığı bazı ortak noktaları içermesi haricinde, bilimsel ve ampirik bilgiyi  psikoterapi pratiğine taşımayı başarmıştır.

Bilişsel terapinin kurucusu Beck’in yeni gelişmelere ve deneysel bilgiye verdiği önem, birçok teoride gözlemlenen katılaşma ve donmanın bilişsel terapide yaşanmamasını sağlamıştır. Bilişsel terapinin gelişime ve yeniliğe açık bir yapısı vardır.

 

Bilişsel davranışçı psikoterapiler, çeşitli terapi okullarını kapsayan şemsiye bir terimdir. Bilişsel davranışçı terapi (BDT) duygudurum, anksiyete, kişilik, yeme, madde kullanımı, tik ve psikotik bozukluklarının tedavisinde kullanılan; yapılandırılmış, kısa süreli, günümüze odaklı ve direktif bir psikoterapidir.

 

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), mevcut sorunların çözümüne, işlevsiz düşünce ve davranışları değiştirmeye odaklanır. Esas olarak kullanılan isim, temel davranışsal ve bilişsel ilkelerin bir kombinasyonu anlamına gelir. Bu uygulama, belirli bir zihinsel bozukluğun tek bir davranışçı veya sosyal öğrenme ilkesiyle açıklanamayacağını, ancak davranışsal, sosyal öğrenme ve bilişsel bakış açılarının bir kombinasyonu kullanılarak anlaşılabileceğini kabul eder.

 

BDT bir “problem çözme” ve “eylem odaklı” terapi yaklaşımıdır. Bilişsel davranışçı terapi düşüncelerimizin, nasıl hissettiğimizi ve nasıl davrandığımızı belirlediğini vurgulayan yapılandırılmış bir terapi modelidir.

 

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI MODEL VE TEMEL VARSAYIMLARI

 

Klinik olarak ele aldığı bilgiyi, bireyin bilişsel yapısını kavramsallaştırarak iki ana başlık altında inceler: otomatik düşünceler ve şemalar. Şemalar ise iki gruba ayrılır: ara inançlar (varsayımlara ve kurallara dayalı) ve temel inançlar.

Bu üç bilişsel grubu iç içe geçmiş üç daire olarak düşünürseniz, otomatik düşünceler yüzeyde, devamında ara inançlar ve en çekirdekte ise temel inançlar olur. Danışanın otomatik düşüncelerinin, çıkarımlarının, varsayımlarının deneysel olarak çalışılması, araştırılması gibi konulara vurgu yaparak diğer psikoterapi ekollerinden ayrılır

 

TERAPİ SÜRECİ

 

BDT genellikle üç aşamadan oluşur. Başlangıç ​​aşamasında danışanın var olan sorunu değerlendirilir. Terapinin aktif aşamalarına hazırlanmak için ise danışana psikoeğitim verilmektedir.

Semptomlar, semptomlarla ilintili faktörler, bilişsel ve duygusal özellikler tanımlandıktan sonra bir tedavi planı yani formülasyon geliştirilir. Klinik değerlendirme ve psikoeğitimden sonra daha aktif olan aşama başlar.

 

Bu aşamada, danışanın temel semptomlarıyla uyumlu bilişsel davranışçı teknikler ve müdahaleler uygulanır. Semptomlar klinik anlamda önemli ölçüde azaldığında ve danışanlar nüks önleme için hazır olduğunda bu aşama tamamlanır. Tedavinin son aşamasında, genelleme, sürdürüm ve nüks önleme tekniklerine yoğunlaşılır.

 

BDT doğası gereği zaman sınırlıdır. Birçok BDT tedavisi, 10-20 seans gibi bir sürede önemli klinik iyileşmeye ve semptom azalmasına yardımcı olur. Bilişsel davranışçı terapi seansları ayaktan tedavi gören hastalarda haftada bir veya iki kez şeklinde uygulanır. Bununla birlikte seanslar arasında ev ödevlerini uygulamak için yeterli zaman olduğundan emin olunmalıdır.

 

KULLANILAN TEKNİKLER

 

Bilişsel davranışçı terapi, sorun çözme tekniklerini, bilişsel teknikleri ve davranış tekniklerini birlikte kullanır. Bu tekniklerin başlıcaları, sorunu baş edilebilir küçük parçalara ayırma; sorunu çözmeye engel olan düşünce ve inançları saptama; olumsuz ve işlevsel olmayan duygu ve davranışlara eşlik eden otomatik düşünceleri ve inançları saptama; yönlendirilmiş keşifle anlamlara ulaşma, altta yatan varsayımlara ve inançlara ulaşma; fonksiyonel olmayan düşünce ve inançları yeniden yapılandırma; aktiviteleri izleme ve programlama; kademeli eyleme geçme; düşünce ve inançları sınamaya yönelik alıştırmalar; aşamalı maruz bırakma ya da alıştırma egzersizleri başlıca kullanılan tekniklerdendir.

 

Psikolog Çiğdem Başyurt

 

çağrışım psikoterapi merkezi, Author at istanbul psikolog, online …

çağrışım psikoterapi merkezi adlı yazarın istanbul psikolog, online terapi, online psikolog, şişli, nişantaşı, sarıyer hakkındaki tüm gönderilerini okuyun.

KAYNAKÇA

 

 

Türkçapar, M. H., & Sargın, A. E. (2012). Bilişsel davranışçı psikoterapiler: tarihçe ve gelişim. Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmalar Dergisi, 1(1), 7-14.

 

Özdel, K. (2015). Dünden bugüne bilişsel davranışçı terapiler: Teori ve uygulama. Turkiye Klinikleri J Psychiatry-Special Topics, 8(2), 10-20.

ISO 690

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT),tedavi,terapi,teknik,süreç,şema,deneysel

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT),tedavi,terapi,teknik,süreç,şema,deneysel

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT),tedavi,terapi,teknik,süreç,şema,deneysel

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT),tedavi,terapi,teknik,süreç,şema,deneysel

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT),tedavi,terapi,teknik,süreç,şema,deneysel

Psikolog, öneri,Anadolu yakası psikolog öneri, avrupa yakası psikolog, öneri, en iyi psikolog avrupa yakası, istanbul psikolog tavsiye, ücretsiz psikolog, istanbul psikolog fiyatları, psikolog ücretleri, istanbul psikolog, şişli psikolog, psikolog ücretleri, online terapi, psikolog fiyatları, pedagog, psikolog randevu, psikolog merkezi, psikolojik testler, online terapi, yetişkin terapi ,çocuk-ergen terapi, aile-çift terapi, hipnoz terapi, ergen terapisi,cinsel terapi, terapist, panik atak, özgüven, depresyon, ilişki problemi, travma, okb, vesvese, takıntı, obsesif kompalsif bozukluk, kişilik bozukluğu, paranoid, kişilik bozukluğu, narsizim, narsisizm, borderline, kişilik, bozukluğu, çekingen, anksiyete, kaygı, sosyal fobi, çekingenlik, kararsızlık, kapalı yer korkusu, klostrofobi, hassas bağırsak sendromu, erken boşalma, iktidarsızlık, erektil disfonksiyonel bozukluk, vajinismus, Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankır,ı Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, psikolog ekşi,kadın psikolog,ünlü psikolog,en başarılı psikolog,tesettürlü psikolog,klinik psikolog nedir,psikolog ücretleri,psikolog atama puanları,psikolog nasıl olunur,psikolog online terapi, online psikolog,klinik psikoloji,Çocuk psikoloğu,endüstriyel ve örgütsel psikoloji,klinik olmayan psikoloji,psikolog taban puanları 2022,online psikolog ile online terapi,psikolog online,terapi ne demek,terapi,çift terapisi,bireysel terapi,aile-çift terapisi,çocuk-ergen terapi,hipnoterapi,emdr,cinsel terapi,madde bağımlıllığı,istanbul psikolog,online terapi,psikolog,oyun terapisi,çocuk psikoloğu,

 

 

Özcan, Ö., & Çelik, G. G. (2017). Bilişsel davranışçı terapi. Türkiye Klinikleri, 3(2), 115-120.