Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Cinsel terapi nedir?

Cinsel terapi, bireylerin cinsellik alanındaki davranışsal ve duygusal sorunlarının giderilmesi, cinsel sağlıkları ve ruh sağlıklarının korunması ve geliştirilmesini amaçlayan teknikler bütünüdür. Cinsel işlev bozuklukları sebebiyle bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, çiftlerin birbirlerini ve kendilerini tanımasını sağlamak, çiftler arasındaki veya bireyin kendi içindeki cinsel çatışmalarını çözmek ve bu çatışmalardan doğan kaygıyı azaltmak gibi amaçlarla belli teknik ve yöntemlerin alanın uzmanları tarafından uygulandığı terapi tekniğidir. Bireysel olarak veya çift olarak terapi alınabilir.  

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

İnsanlarda cinsel aktivite uyarılma ile başlar. Uyarılmanın giderek yükselmesi ve cinsel heyecanın artmasıyla beraber plato evresine geçilir. Plato evresinin doruk noktası ve üçüncü evre olan orgazma ulaştıktan sonra ise son evre olan çözülme yaşanır. Bu dört basamaklı süreç cinsel aktiviteyi oluşturur. Partnerler karşılıklı olarak doyuma ulaşıyorsa cinsellik normal kabul edilebilir. Ancak bu dört basamaklı sürecin herhangi bir basamağında meydana gelen bir sorundan dolayı cinsel işlev bozuklukları yaşanabilir. Cinsel aktivitenin çeşitli nedenlerle sağlıklı olarak gerçekleştirilememesi seksüel disfonksiyon olarak ifade edilir.

Terapistin süreçteki rolü nedir?

Cinsel terapist, öncelikle bireyin yaşadığı cinsel işlev bozukluğunun kişinin kendi içinde yaşadığı bir çatışmadan mı yoksa kişilerarası bir çatışmadan mı kaynaklandığını araştırır. Çünkü cinsel işlev bozuklukları sosyokültürel baskılar sebebiyle, psikiyatrik bir rahatsızlık sonucu, cinsellikle ilgili bilgi eksikliği ya da çarpıtılmış düşüncelerin bir sonucu olarak hatta bazen stres kaynaklı olarak bile ortaya çıkabilir.

Terapi sürecinde terapist, danışanların kendi cinsel sorunları; bunların temelinde yatan kişisel veya kişilerarası deneyimleri hakkında farkındalık kazanmalarını sağlamayı hedefler.

Cinsel terapi seanslarında herhangi bir fiziksel muayene veya girişim yapılmaz kişilerden veya çiftlerden herhangi bir cinsel uygulama yapmaları istenmez. Bütün bunlar mahremiyete aykırıdır.

Cinsel terapist tarafından gerek görüldüğü takdirde çiftlere veya bireye cinsellik hakkında kitap okuma, sağlıklı iletişim kurma gibi seanslar sırasında edinilmesi hedeflenen yeni bakış açısının gerçek cinsel hayata nasıl aktarılacağı konusunda çeşitli ev ödevleri de verilebilir.

En sık karşılaşılan cinsel sorunlar nelerdir?

 • Cinsel tiksinti bozukluğu
 • Orgazm bozukluğu
 • Sertleşme bozukluğu (sertleşememe veya sertleşmeyi devam ettirememe)
 • Geç boşalma- Erken boşalma
 • Vajinismus
 • Uyarılma bozukluğu
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Cinsel isteksizlik
 • İlk gece korkusu
 • Cinsel travmalar
 • Cinsel fobiler
 • Hiperseksualite (seks bağımlılığı)
 • Cinsel dürtünün az olması

Ne zaman cinsel terapiye gidilmeli?

Kişi yaşadığı cinsel problemden kaynaklı ilişki kurmak konusunda korku ve kaygı yaşıyorsa,

Kişiler veya çiftler herhangi bir cinsel işlev bozukluğu yaşıyorsa ve bu bozukluk sonucunda çiftlerin arasında tartışma ve huzursuzluk yaşanıyorsa,

Yaşanan cinsel problemler hakkında açık iletişim kurulamaması ve yakınlaşmanın azalması sonucu çiftlerin ilişkisi olumsuz etkileniyorsa,

Kişiler veya çiftler cinsel hayatlarını daha sağlıklı ve daha doğru bir şekilde yaşamak istiyorsa cinsel terapiye başvurabilirler.

Cinsel terapi ne kadar sürer?

Yaşanan sorunun boyutuna, kişiyi veya çifti etkileme düzeyine göre değişiklik göstermekle beraber 10-15 seans arası sürer. Bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. Seanslar sorunun boyutuna ve terapistin uygun gördüğü sıklığa göre 2 haftada bir veya haftada bir olacak şekilde planlanır. Seans süresi ortalama 50 dakikadır. 

Zeynep FENERCİ

Cinsel terapi nedir?,cincel problem,tedavi, cinsel işlev bozuklukları,terapist

Cinsel terapi nedir?,cincel problem,tedavi, cinsel işlev bozuklukları,terapist,

Cinsel terapi nedir?,cincel problem,tedavi, cinsel işlev bozuklukları,terapist,

Cinsel terapi nedir?,cincel problem,tedavi, cinsel işlev bozuklukları,terapist,

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul