Çocuk Ergen Birimi

Ergen Terapisi

Ergen Terapisi

Ergenlik, çocukluktan yetişkin dönemine geçerken bireylerin hem fiziksel hem de kişilik olarak değiştikleri genellikle 11-12 yaşları ile 18 yaşlarını kapsayan bir süreçtir. Bazı durumlarda yaş aralığı 21- 22’ye kadar da uzayabilmektedir. Bu süreçte kişiler hem zihinsel hem de bedensel bir değişim yaşarlar. Fiziksel olarak yaşanan değişimlere alışmaya çalışan kişi hem de kendini keşfetmeye çalışır. Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını, nasıl biri olduğunu, ne istediğini ve istemediğini anlamaya kafa yorar. Öte yandan bireylerin aile ve arkadaşlık ilişkileri de büyük ölçüde değişmektedir. Bu yüzden ergenlik dönemi bireyler için kendini anlamaya ve keşfetmeye çabaladığı, değişimlere ayak uydururken çeşitli sorunlarla da baş etmeye çalıştığı bir dönemdir. Kişilerin bu süreçte yaşadığı sorunlar farklılaşabilir. Bazıları daha rahat bir şekilde bu dönemi atlatırken bazıları için profesyonel destek almak gerekebilir.

Hangi durumlarda ergen terapisi alınır?

Ergen terapisi ile birlikte bireyler, kendilerini tanırlar ve anlarlar. Yaşadıkları zorluklara farklı bir bakış açısı ile bakmaya başlarlar böylece sorunların asıl kaynağını bulurlar. Bu da farklı çözüm yolları geliştirmelerine yardımcı olur. Kendini tanıma ve anlamanın ötesinde ergen terapisine başvurma nedenleri genellikle şunlar olabilir:

 • Aile olan ilişkilerde yaşanan sorunlar,
 • Arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan uyumsuzluklar,
 • Sınav kaygısı, stres, sosyal kaygı ya da fobi,
 • Motivasyon eksikliği, çeşitli obsesyonlar (takıntılı düşünceler),
 • Özgüven düşüklüğü,
 • Panik bozukluk,
 • Yeme bozuklukları,
 • Ders çalışma alışkanlığının kazanılamaması,
 • Başarısızlık korkusu,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite,
 • Öğrenme güçlüğü,
 • Uyku problmeleri,
 • Duygu regülasyonunda yetersizlik,
 • Öfke problemi,
 • Akran zorbalığı,
 • Depresyon,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Şizoid, şizotipal, paranoid, borderline, narsisistik, antisosyal, histrionik, obsesif kompulsif, çekingen ve bağımlı kişilik bozuklukları gibi kişilik bozuklukları.

Kişilik bozukluğu tanısı 18 yaşından önce koyulmadığı için terapist ergenler terapisinde davranış bozukluklarına dikkatini yönlendirir.

Terapi ne kadar sürer?

Terapinin ne kadar süreceği kişiden kişiye ve geliş sebebine bağlı olarak değişebilmektedir. Terapinin ana hedefi kişinin sorunları ile baş edereken sağlıklı baş etme yolları keşfetmesine yardımcı olmaktır. Bu amaca ulaşılana kadar terapi süreci devam eder. Seanslar 45-50 dakika sürmektedir ve haftada bir yapılmaktadır.

Ergen terapisine başvuru genellikle kişinin kendisi tarafından değil ailesi tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden ergenler terapide başta isteksiz olabilir ve terapiste kendini açma konusunda direnç gösterebilirler. Bu durumlarda ilk olarak anne baba ile görüşmek daha doğru olacaktır. Kişinin ne amaçla terapiye geldiğini anlamak için ebeveynlerden bilgi alınır. Terapi süreci başladıktan sonra terapist, danışan ile konuşulanları anne ve babaya anlatılmaz. Diğer danışanlarda olduğu gibi terapi odasında konuşulanlar danışan kendi isteği ile anlatmadığı sürece o odada kalmaktadır.

Ergen terapisinde hangi yöntemler kullanılır?


Ergen terapisinde birçok farklı terapötik yaklaşım kullanılabilir. Bunlara örnek olarak bilişsel davranışçı terapi, EMDR terapisi, grup terapisi, sanat terapisi, şema terapi, çözüm odaklı kısa süreli terapi, dinamik terapi verilebilir. Ergen terapisinde kullanılan yöntem bilişsel davranışçı terapi olarak karşımıza çıkar. Bu terapinin kısa süreli ve çözüm odaklı olması tercih edilmesinin ana nedenleri arasındadır. Bilişsel davranışçı terapi ile birlikte terapiye gelişin ana nedenin üzerine gidilir ve bu sorunun kaynağı bulunur. Terapist danışanın uygun baş etme yöntemleri keşfetmesine, duygularını anlamasına yardımcı olur.

Oyun terapisi Nedir?


Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel terapi türüne “oyun terapisi” denir. Oyun terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini oyun ile ortaya koymalarını amaçlar. Oyun terapisti ise çocuğun ortaya koyduğu oyun dünyasına onunla birlikte girerek, çocuğun oyun dilini konuşur. Terapi sürecinin sonunda çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidermeleri ve sağlıklı gelişimlerine ulaşmaları hedeflenir.

Oyun terapisi Ne Kadar Sürer?

Her çocuğun kendi terapi süreci; kendi iyileşme temposuna, yaşadığı problemin konusuna, bu konunun gelişimsel olarak hangi dönemden kaynaklandığına ve ailenin sürece düzenli katılıma bağlı olarak değişir.

Oyun Terapisi Kaç Yaş Aralığındaki Çocuklara Uygulanır?

Genellikle 2-10 yaş aralığındaki çocuklar oyun terapisinden faydalanabilirler. Alt sınır olarak ele alınan 2 yaş, gelişimsel olarak çocukların sembolik oyun oynamaya başlayabildikleri yaştır. Bu sebeple çocuğun kendisini sözle ifade etmesi beklenmeden, sembolik oyun oynamaya başlayan her çocuk faydalanabilir.

Oyun terapisine Gelmeden Önce Çocuğa Ne Demeliyiz?

Çocuklarla terapi sürecine başlamadan önce açıklama yapmak önemlidir. Bu açıklamanın doğruluğu çocuğun süreci anlamlandırması açısından faydalıdır. Gelmeden önce; doktora gideceğiz, benim bir arkadaşım var seni onunla tanıştıracağım gibi açıklamalar yapmamak gerekir.

“ Bazen çocukların canını sıkan, onları üzen durumlar olur. Böyle zamanlarda çocuklarla oyun oynayıp, onlara yardım eden oyun abileri/ablaları vardır. Biz de seninle bir oyun abisine/ablasına gideceğiz.” Şeklinde kısa ve doğru bir açıklama yapmak önemlidir.