News

All articlesAile-çift terapiakran zorbalığıaktarım odaklı terapiAlzheımer-demansAnksiyeteAnneaşkayrılma anksiyetesibağımlılıkbdtbeden algısıbenlik saygısıbilinçdışıbipolarBorderline Kişilik Bozukluğucinsel işlev bozukluğucinsel terapiCinsel işlev bozukluklarıÇocuk ve Ergendepresyondinamik psikoterapiDiseaseDissosyatif Bozukluklardsmdürtü kontrol bozukluklarıDuygu Odaklı Terapiempati bozukluğuEye CarefelsefegelişimgöçgüvenGüzellikhastalık hastasıhayvan sevgisiHealth CareHeinz KohutHipertimestik sendromhipnozHipokondriyazishisterikHistrionik Kişilik Bozukluğuilişkiintiharistanbul psikologKabul ve Kararlılık Terapisi (ACT)kadınkarşıt gelme bzoukluğukaybetme korkusukaygı bozukluğukaygı bozukluklarıKendilik nesnesiKişilik BozukluklarıKişisel GelişimkurammastersonmazoşistmukemmeliyetçiliknarsisizmNewsobsesif kompulsif bozukluk(okb)öfkeokulonline psikologOnline Terapiotizmoyun terapisiöz şefkatÖzgül fobiözgürlüközgüvenpanik atakParanoidPromopsikanalitikpsikianalizPsikodinamik terapipsikologPsikolojik TestlerpsikopatikPsikopatolojipsikoterapipsikotik bozukluklarrüyasahte kendiliksanat terapisisavunma mekanizmasısaygışema terapişema testisevgiSiklotimik Bozukluksınav kaygısışizofreniŞizoid Kişilik Bozukluğuşizoid kişillik bozukluğusomatik deneyimlemeSomatizasyonsosyal medyasosyopatstres bozukluğutest ve forumlarTips & tricksTourette SendromutravmaTürkçe TerapiUncategorizedUyku bozukluklarıUzaktan Terapiyalnızlıkyaratıcılıkyas/ölümYeme BozukluklarıYetişkin terapisi
Cinsiyet rolleri

İnsanlık tarihinin en başından beri cinsiyet rolleri; toplumun beklentileri, gelenek ve kültürün normlarıyla en ince ayrıntısına kadar belirlenmiştir. Kültürel beklentiler ve geleneksel normlar hala cinsiyet normlarını ve sapmalarını güçlendiriyor. Bu baskı, bireylerin toplumsal olarak kabul edilme uğruna kendi kişiliklerini, isteklerini, hedeflerini bastırmasına ve buhrana yol açabilir.

Read article
ÇÖP EVLER

Kişinin sahip olduğu eşyalardan ayrılması dayanılmaz bir panik, huzursuzluk hatta yas duygusu yaratır. Öyle ki, biriktirilen eşyalar evin her alanında düzensiz bir şekilde dağılarak kişinin hayatını kısıtlayacak hale gelebilir. Bu durum, kompulsif biriktirme bozukluğuna sahip kişilerin yaşam alanlarının adeta çöp eve dönüşmesine sebep olabilir.

Read article
Aşkın Kokusu

Feromon, kişinin farkında olmadığı doğasında olan ve kokular yayan moleküller olarak ifade edebiliriz. Feromonların çeşitli işlevleri vardır. Örneğin bir türün kendi türünde olanları fark edebilmesi, kendi ailesini ayırt etmesi gibi. Evrimsel açıdan insanın en temel motivasyonlarından biri olan hayatta kalma motivasyonu konusunda da feromonlar kişinin düşmanlarını fark edebilmesini de sağlamaktadır.

Read article
AFFETME

Depresif konumda çocuk engellemeler ve arzulara karşı çıkışın etkisiyle depresif konuma geçmektedir. Bu durum anneyi affetmesi için bir çaba sarf etmesine neden olur. Bu dönemde çocuk hataları nedeniyle anneden af dilediği bir durum içerisindedir. Bu çaba ve talepler çocuğa affetmenin ne demek olduğunu da öğretmektedir.

Read article
Stoacılar ve Melankoli
MELANKOLİ BAĞIMLILIĞI

Acıyı ve mutsuzluğu normalleştirmek, bunu bir tarz olarak algılamak; depresyonun getirdiği çökkünlükten ve zorlu durumlardan kaçınmak için bir çözüm yoludur. Kronik depresyon gibi durumlarda ise melankoliye dair bir tutku, adeta bir bağımlılık geliştirmek, yani melankoli sevicisi olmak mümkün olabilecektir.

Read article
Çağrışım Psikoterapi Merkezi-1 (6) istanbul psikolog, online psikolog, türk psikolog, avrupa yakası psikolog, online terapi,türkiye psikolog, psikolog tavsiye, istanbul psikolog tavsiye, istanbul psikolog online.png
Analizden Psikoterapiye Geçiş

Nevrotik danışanların gelişmiş ruhsal yapılanmalarının, dağılmadan gerileyebilme yetilerinin, nesne bütünlüğü ve sürekliliğine sahip oluşlarının aksine preödipal meselelerin hakim olduğu bozukluklarda kişiler terapistin doyurmayan, uzak, yalnızca gözlemleyen konumda olan bir nesne oluşunu kaldıramazlar. Aynı şekilde ergenlerde de psikanalizin çalışmadığı ve daha kapsayıcı bir terapist duruşuna ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır.

Read article