Uyku Bana Ben Uykuya Hasretim

Yeterince uyumamak, artan sinirlilik de dahil olmak üzere ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Bir çalışmadaki katılımcılar uyku yoksunluğunun bir sonucu olarak kaygı ve depresyon duyguları yaşadıkları görülmüş. Araştırmalar, uyku eksikliğinin artan öfke ve saldırganlık seviyelerine yol açabileceğini bulmuştur.

Uyku Bana Ben Uykuya Hasretim

Fiziksel sağlık için uykunun önemli bir rol oynadığı duymadığımız bir şey değil. Uyku eksikliği, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere bir dizi olumsuz sağlık sonucuyla bağlantılıdır. Peki uyku ruh sağlığımızı nasıl etkiler?

  • Bazı psikiyatrik durumlar uyku sorunlarına neden olabilir ve uyku bozuklukları ayrıca depresyon, anksiyete ve bipolar bozukluk gibi birçok ruhsal durumun semptomlarını şiddetlendirebilir.

Uyku eksikliğinin birçok psikiyatrik durumun bir sonucu olduğu uzun süredir bilinmesine rağmen, yeni araştırmalar, uyku eksikliğinin farklı ruh sağlığı sorunlarının hem gelişmesinde hem de sürdürülmesinde de nedensel bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Yani, uyku sorunları ruh sağlığında değişikliklere yol açabilir, ancak ruh sağlığı durumlarımız da uyku sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Araştırmacılar bunun altında yatan nedenlerden tam olarak emin olmasa da uyku eksikliği belirli psikolojik durumların başlangıcını tetikleyebilir. Uyku düzeniniz ile ruhsal durumunuz arasındaki bu döngüsel ilişki nedeniyle, uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte sorun yaşıyorsanız bir profesyonele danışmanız önemlidir.

  • Ruh Hali Değişiklikleri

Yeterince uyumamak, artan sinirlilik de dahil olmak üzere ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Bir çalışmadaki katılımcılar uyku yoksunluğunun bir sonucu olarak kaygı ve depresyon duyguları yaşadıkları görülmüş. Araştırmalar, uyku eksikliğinin artan öfke ve saldırganlık seviyelerine yol açabileceğini bulmuştur. Bunun nedeni, uykudan yoksun bırakıldığında beynin normal şekilde çalışamamasıdır, yani amigdalanın (beynin duygusal merkezi) tepkiselliği bastıramamasıdır. Yeterince uyumadığımızda kendimizi sinirli hissetme olasılığımız daha yüksektir ve duygularımızı kontrol etmemiz daha az olasıdır.

  • Davranış Değişiklikleri

Ruh hali değişiklikleri ile birlikte sıra dışı davranışlar da gelişebilir. Uyku eksikliği, artan dürtüselliğe, hiperaktiviteye ve duygusal patlamalara yol açabilir. Uykusuz kaldığımızda diğer insanlarla etkileşim kurmakta zorlandığımızı fark edebiliriz. Dengesiz davranabilir ve insanlara tahammülünüzün azaldığını hissedebilirsiniz – belki işte bir hata yaptığı için birine bağırırsınız veya biri sizi rahatsız eden bir şey söylerse ortamı tamamen terk edersiniz.

  • Stres

Kalitesiz uyku, nispeten küçük stresle bile baş etmeyi çok daha zor hale getirebilir. Günlük zorluklar büyük hayal kırıklığı kaynaklarına dönüşebilir ve kendinizi günlük yaşantı içerisinde oldukça yorgun hissedebilirsiniz. Düşük uyku kaliteniz hakkında düşünmek bile bir stres kaynağı olabilir. İyi bir gece uykusuna ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, ama sonrasında kendinizi uyumadığınız ya da uyuyamayacağınız konusunda kaygılanırken bulabilirsiniz.

  • Psikotik Belirtiler

Şiddetli uyku yoksunluğu, geçici psikotik semptomların gelişimi ile bağlantılıdır. Bir çalışmada, 24 saat uykusuz kalan bazı katılımcıların halüsinasyonlar ve diğer algısal değişiklikler yaşadığını bulunmuştur. Ayrıca 60 saat uykusuz kalan diğer katılımcılar hem halüsinasyon hem de sanrısal belirtiler göstermişlerdir.

Daha iyi uyku kalitesi, ruh sağlığı bozuklukları için bir tedavi veya hızlı bir düzeltme aracı değildir, ancak kapsamlı bir tedavi planının önemli bir parçasının içerisinde düzenli uykunun bulunduğu söylenebilir. Ek araştırmalar, uyku müdahalelerinin Travma Sonrası Stres Bozukluğu semptomlarını azaltmada, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu semptomlarının şiddetini azaltmada ve her iki koşula sahip kişiler için genel yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olduğunu bulmuştur. Bu sebeple bir uyku sorunuyla mücadele ediyorsanız veya gündüz aşırı uyku hali yaşıyorsanız, tedavi seçenekleriniz hakkında bir uzmanla görüşmeniz faydalı olabilecektir.

Klinik Psikolog Zeynep Sürücü

Uyku Bana Ben Uykuya Hasretim,uyku yoksunluğu,Ruh Hali Değişiklikleri,stres, psikiyatrik,depresyon,halüsinasyonlar

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments