Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi
Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi

Aşama 1: Temel Güven / Temel Güvensizlik

Erikson’un psikososyal gelişim teorisinin ilk aşaması doğum ile 1 yaş arasında gerçekleşir ve yaşamın en temel aşamasıdır. Bir bebek tamamen bağımlı olduğu için, güven geliştirmek çocuğun bakıcılarının güvenilirliğine ve yeterliliğine dayanır.

Gelişimin bu noktasında, çocuk, yiyecek, sevgi, sıcaklık, güvenlik ve bakım da dahil olmak üzere hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları her şey için yetişkin bakıcılara tamamen bağımlıdır. Bir bakıcı yeterli bakım ve sevgiyi sağlayamazsa, çocuk hayatındaki yetişkinlere güvenemeyeceğini veya onlara bağımlı olamayacağını hissedecektir.

Aşama 2: Özerklik / Utanç ve Şüphe

Erikson’un psikososyal gelişim teorisinin ikinci aşaması erken çocukluk döneminde gerçekleşir ve çocukların daha büyük bir kişisel kontrol duygusu geliştirmelerine odaklanır.

Gelişimin bu noktasında çocuklar biraz bağımsızlık kazanmaya yeni başlarlar. Temel eylemleri kendi başlarına gerçekleştirmeye ve neyi tercih ettikleri konusunda basit kararlar almaya başlarlar. Çocukların seçim yapmalarına ve kontrol kazanmalarına izin vererek, ebeveynler ve bakıcılar çocukların özerklik duygusu geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Aşama 3: Girişimcilik / Suçluluk

Psikososyal gelişimin üçüncü aşaması okul öncesi yıllarda gerçekleşir. Psikososyal gelişimin bu noktasında, çocuklar oyun ve diğer sosyal etkileşimleri yönlendirerek dünya üzerindeki güçlerini ve kontrollerini savunmaya başlarlar.

Bu aşamada başarılı olan çocuklar kendilerini yetenekli ve başkalarına liderlik edebildiklerini hissederler. Bu becerileri kazanamayanlara suçluluk duygusu, kendinden şüphe duyma ve inisiyatif eksikliği kalır.

Aşama 4: Azim / Aşağılık Duygusu

Dördüncü psikososyal evre, erken okul yıllarında yaklaşık 5 ila 11 yaşları arasında gerçekleşir. Sosyal etkileşimler sayesinde çocuklar başarıları ve yetenekleriyle gurur duymaya başlarlar.

Çocukların yeni sosyal ve akademik taleplerle başa çıkmaları gerekir. Başarı bir yeterlilik duygusuna yol açarken, başarısızlık aşağılık duygularına yol açar.

Histerik ( histrionik ) Kişilik
Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi

Aşama 5: Kimlik Kazanımı / Kimlik Karmaşası

Beşinci psikososyal aşama, genellikle çalkantılı gençlik yıllarında gerçekleşir. Bu aşama, bir kişinin hayatının geri kalanında davranış ve gelişimi etkilemeye devam edecek bir kişisel kimlik duygusunun geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. Gençlerin bir benlik ve kişisel kimlik duygusu geliştirmeleri gerekir. Başarı, kendiliğe sadık kalma becerisine yol açarken, başarısızlık rol karışıklığına ve zayıf bir benlik duygusuna yol açar.

Ergenlik döneminde çocuklar bağımsızlıklarını keşfederler ve benlik duygusu geliştirirler. Kişisel keşif yoluyla uygun teşvik ve takviye alanlar, bu aşamadan güçlü bir benlik duygusu, bağımsızlık ve kontrol duyguları ile çıkacaktır. İnançlarından ve arzularından emin olmayanlar, kendileri ve gelecek hakkında güvensiz ve şaşkın hissedeceklerdir.

Aşama 6: Yakınlık / Soyutlanma

Genç yetişkinlerin diğer insanlarla samimi ve sevgi dolu ilişkiler kurması gerekir. Başarı güçlü ilişkilere yol açarken, başarısızlık yalnızlık ve tecritle sonuçlanır. Bu aşama, insanların kişisel ilişkileri araştırdığı erken yetişkinlik dönemini kapsar.

Erikson, insanların diğer insanlarla yakın ve kararlı ilişkiler geliştirmesinin hayati önem taşıdığına inanıyordu. Bu adımda başarılı olanlar kalıcı ve güvenli ilişkiler kuracaklardır.

Aşama 7: Üretkenlik / Atalet852

Yetişkinlerin, genellikle çocuk sahibi olarak veya diğer insanlara fayda sağlayacak olumlu bir değişim yaratarak, onları beslemesi gerekir. Bu aşamada başarı, yararlılık ve başarı duygularına yol açarken, başarısızlık dünyaya sığ katılımla sonuçlanır.

Yetişkinlikte, kariyerimize ve ailemize odaklanarak hayatımızı inşa etmeye devam ederiz. Bu aşamada başarılı olanlar, evlerinde ve toplumlarında aktif olarak yer alarak dünyaya katkı sağladıklarını hissedeceklerdir. Bu beceriye ulaşamayanlar kendilerini dünyada verimsiz ve çözümsüz hissedeceklerdir.

Aşama 8: Benlik Bütünlüğü / Ümitsizlik

Son psikososyal evre yaşlılık döneminde ortaya çıkar ve hayata yansımaya odaklanır. Gelişimin bu noktasında insanlar hayatlarının olaylarına dönüp bakarlar ve yaşadıkları hayattan memnun olup olmadıklarını ve yaptıkları ya da yapmadıkları şeylerden pişman olup olmadıklarını belirlerler.

Erikson’un teorisi diğerlerinden farklıydı çünkü yaşlılık da dahil olmak üzere tüm yaşam süresi boyunca gelişmeyi ele aldı. Yaşlı yetişkinlerin hayata bakmaları ve tatmin duygusu hissetmeleri gerekir. Bu aşamadaki başarı bilgelik duygularına yol açarken, başarısızlık pişmanlık, acı ve umutsuzlukla sonuçlanır.

Bu aşamada, insanlar hayatlarının olaylarını yansıtır. İyi yaşadıklarını düşündükleri bir hayata dönüp bakanlar kendilerini tatmin olmuş hissedecek ve hayatlarının sonuyla barış duygusuyla yüzleşmeye hazır hissedeceklerdir. Geriye dönüp sadece pişmanlık duyanlar, sahip olmaları gerektiğini düşündükleri şeyleri gerçekleştirmeden hayatlarının sona ereceğinden korkarlar.​

Duygu Öztürk

Cherry, K. (2022, August 3). Understanding Erikson’s stages of psychosocial development. Verywell Mind. Retrieved August 25, 2022, from https://www.verywellmind.com/erik-eriksons-stages-of-psychosocial-development-2795740

Mcleod], [S. (1970, January 1). [Erik Erikson’s stages of psychosocial development]. Erik Erikson’s 8 Stages of Psychosocial Development. Retrieved August 30, 2022, from https://www.simplypsychology.org/Erik-Erikson.html

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi,çocuk,psikososyal, gelişim teorisi

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi,çocuk,psikososyal, gelişim teorisi

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi,çocuk,psikososyal, gelişim teorisi

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi,çocuk,psikososyal, gelişim teorisi

Aşama Aşama Erik Erikson’un Psikososyal Gelişim Teorisi,çocuk,psikososyal, gelişim teorisi

Psikolog, öneri,Anadolu, yakası psikolog öneri, avrupa yakası psikolog, öneri, en iyi psikolog avrupa yakası, istanbul psikolog tavsiye, ücretsiz psikolog, istanbul psikolog fiyatları, psikolog ücretleri, istanbul psikolog, şişli psikolog, psikolog ücretleri, online terapi, psikolog fiyatları, pedagog, psikolog randevu, psikolog merkezi, psikolojik testler, online terapi, yetişkin terapi ,çocuk-ergen terapi, aile-çift terapi, hipnoz terapi, çocuk ergen, cinsel terapi, terspist, panik atak, özgüven, depresyon, ilişki problemi, travma, okb, vesvese, takıntı, obsesif kompalsif bozukluk, kişilik bozukluğu, paranoid, kişilik bozukluğu, narsizim, narsisizm, borderline, kişilik, bozukluğu, çekingen, anksiyete, kaygı, sosyal fobi, çekingenlik, kararsızlık, kapalı yer korkusu, klostrofobi, hassas bağırsak sendromu, erken boşalma, iktidarsızlık, erektil disfonksiyonel bozukluk, vajinismus, Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankır,ı Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, psikolog,psikolog ekşi,kadın psikolog,ünlü psikolog,en başarılı psikolog,tesettürlü psikolog

Psikolog, öneri,Anadolu, yakası psikolog öneri, avrupa yakası psikolog, öneri, en iyi psikolog avrupa yakası, istanbul psikolog tavsiye, ücretsiz psikolog, istanbul psikolog fiyatları, psikolog ücretleri, istanbul psikolog, şişli psikolog, psikolog ücretleri, online terapi, psikolog fiyatları, pedagog, psikolog randevu, psikolog merkezi, psikolojik testler, online terapi, yetişkin terapi ,çocuk-ergen terapi, aile-çift terapi, hipnoz terapi, çocuk ergen, cinsel terapi, terspist, panik atak, özgüven, depresyon, ilişki problemi, travma, okb, vesvese, takıntı, obsesif kompalsif bozukluk, kişilik bozukluğu, paranoid, kişilik bozukluğu, narsizim, narsisizm, borderline, kişilik, bozukluğu, çekingen, anksiyete, kaygı, sosyal fobi, çekingenlik, kararsızlık, kapalı yer korkusu, klostrofobi, hassas bağırsak sendromu, erken boşalma, iktidarsızlık, erektil disfonksiyonel bozukluk, vajinismus, Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankır,ı Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, psikolog,psikolog ekşi,kadın psikolog,ünlü psikolog,en başarılı psikolog,tesettürlü psikolog

Tags:

Bir Cevap Yazın