Bugün Havanızda Mısınız?

Nasıl Motive Olurum ?

Bugün Havanızda Mısınız?

Hava durumu ve duygudurumu arasındaki ilişki yıllardır merak edilen bir konudur. Peki, hava durumu ve duygudurumu arasındaki ilişki nasıldır? Mesela kapalı bir hava çökkün bir ruh halini beraberinde getirir mi? / Bugün Havanızda Mısınız?

Yapılan araştırmalarda güneş ışığının pozitif duygusal yapıyı kuvvetlendirdiği, negatif duygulanımı ve yorgunluk hissini azalttığı görülmüştür. Peki, güneş bunu nasıl başarıyor? Güneş ışığı D vitamini üretimini sağlar, bu vitamin beynimizde, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgısını arttırarak duygu durumumuzda yükselmelere yol açar. Aynı zamanda gün ışığı, melatonin adı verilen bir madde ile serotonin uyarımını sağlar. Aslında serotonin; zindelik, mutluluk, canlılık hissi veren, uyku düzenlenmesine yardımcı olan, dikkatimizi toplamamızı destekleyen beyindeki hücreler arası iletişimi sağlayan bir kimyasaldır. Güneş ışığı az görülen zamanlarda serotonin miktarı azalarak uyku döngüsünün bozulması ya da bazı psikiyatrik rahatsızlıklar gibi sorunlara neden olmaktadır. Örneğin, güneş ışığının az görüldüğü kuzey ülkelerinde insanların daha sık depresyona girdikleri bulunmuştur. Bu durumu bertaraf etmek için ise fototerapi adı verilen ışık tedavileri uygulanmaktadır. / Bugün Havanızda Mısınız?

BUGÜN HAVANIZDA MISINIZ?

BUGÜN HAVANIZDA MISINIZ?

Diğer taraftan, güneş ışığı ile ilişkisi olmamakla birlikte sıcaklık, düşünce ve davranışlarımız üzerinde bir etkiye sahiptir. Sıcaklık arttıkça insanlar agresif davranış sergilemeye daha eğilimli oldukları bulunmuştur. Araştırmalara göre agresyon oranları sıcak zamanlarda (gün, ay, yıl) yüksek bir yüzdeye sahiptir. Sıcaklık aynı zamanda sözlü agresyonu da arttırabilmektedir. Mesela yükselen korna sesleri, ayaklanmalar böyle zamanlarla ilişkili olarak ortaya konuluyor.

Sadece güneşli havalar için değil diğer hava durumları da duygu durum ile ilişkili bulunmuştur. Mesela nem, insanların daha yorgun ve sinirli hissetmelerine neden olabiliyor. Öte yandan yağmurlu havalarda insanlar hayatlarına ilişkin daha az memnuniyette olduklarını belirtmişlerdir. / Bugün Havanızda Mısınız?

Hava durumunun duygusal etkileri sadece biyolojik kökenli değildir. İnsanların güneşli havalarda dışarıda daha fazla vakit geçiriyor olması ve diğer insanlarla etkileşim içinde oluyor olmaları psikolojik ve sosyal etkilerinin de önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü insan biyopsikososyal bir varlıktır. Sadece insanın biyolojik, psikolojik ya da sosyolojik yönü değil bu yönlerin hepsinin harmanlanmasıyla duygudurum oluşur. Gün ışığıyla salgılanan serotonin ve insanın dışarıda vakit geçirip diğer insanlarla etkileşimde olması veya diğer pek çok etken güneşli havadaki olumlu duygudurumunu beraberinde getirmektedir. Mevsim geçişlerindeki duygu dalgalanımlarının nedenlerden biri de bu durumdur. / Bugün Havanızda Mısınız?

Şüphesiz ki, gün ışığı süresinin ruh halimiz üzerindeki etkileri gün ışığına maruz kaldığımız zamandaki, davranışlarımıza ve nasıl düşündüğümüze dayalıdır. / Bugün Havanızda Mısınız?

                                                                                                            Psk. Çiğdem Gezici

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Support Seven Courses!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
donate

Recent posts

Featured articles