Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik

Küçük çocuklar genellikle fantezik düşüncelere sahiptir ve bu nedenle ebeveynler, öğretmenler ve hatta bilim insanları genellikle onları gerçekliği fantaziden ayırt edemediklerini düşünürler. Ancak araştırmalar, çocukların fantezi ve gerçeklik arasındaki farklar konusunda yetişkinlere göründüğünden daha farkında olduklarını gösteriyor.

Aslında çocuklar, bir şeyin gerçek olup olmadığına karar vermek için yetişkinlerle aynı ipuçlarının çoğunu kullanır. Bu nedenle, küçük çocuklar fanteziyi gerçeklikten yetişkinler kadar başarılı bir şekilde ayırt edemeseler de gelişimsel olarak ilerledikçe ve dünya hakkında daha fazla bilgi edindikçe bunu yapma konusunda daha yetenekli hale gelirler.

Çocuklar iki yaş civarında rol yapmaya başlar. Ayrıca yatağın altındaki canavar ve diş perisi gibi fantastik varlıklara inanırlar ve genellikle hayali arkadaşları olur. Bu yaş diliminde, küçük çocuklar fanteziyi gerçeklikten ayırt etmekte zorlanırlar.

Bununla birlikte, üç ila on yaşları arasında, çocukların farkı anlama yetenekleri giderek daha belirgin hale gelir. Örneğin, okul öncesi çocuklar televizyonda gördükleri her şeyin gerçek olduğuna inanma eğilimindedirler, ancak beş veya altı yaşına gelindiğinde, en sevdikleri TV programlarındaki özel efektler veya animasyon gibi fiziksel gerçekliği yansıtmayan bir şeyin gerçek olmadığını anlarlar.

Araştırmalar, çocukların ve yetişkinlerin fantezi ile gerçekliği ayırt etmek için benzer yöntemler kullanma eğiliminde olduklarını ve benzer ipuçlarına güvendiklerini göstermiştir.

Özellikle ebeveynler, hikâye okurken, TV veya film izlerken, online içerikle etkileşimde bulunurken, yalnızca çocukların sorularını yanıtlamak için orada bulunarak ve neyin gerçek neyin olmadığı konusundaki yanlış anlamaları en aza indirmeye yardımcı olarak rehberlik edebilirler.

Bununla birlikte, çocuğunuz yatağın altındaki canavara veya diş perisine inanıyorsa, psikoloji bilgini Jacqueline Woolley onları caydırmak için hiçbir neden olmadığını söylüyor. Çocuklar, o yaşlarda bu fantastik figürlerin gerçek olmadığını öğrendiklerinde yetişkinlere güvenmezler. Dahası, bu figürlerle etkileşim kurmak, çocuklara fanteziyi gerçeklikten ayırt etme yeteneklerini geliştirme şansı verir. Ayrıca, öyle ya da böyle, çocuklar erken ergenliğe ulaştıklarında, fanteziyi gerçeklikten ayırt etme yeteneklerinin bir yetişkininkine benzeyecek kadar yeterli bilgi edinirler.

Duygu Öztürk

Valkenburg PM, Cantor J. Children’s Like and Dislikes of Entertainment Programs. In: Zillman D, Vorderer P, ed. Media Entertainment: The Psychology Of Its Appeal. New York: Routledge; 2000:135-152.

Vinney, C. (2022, February 11). Can children understand the difference between fantasy and reality? Verywell Mind. Retrieved March 23, 2023, from https://www.verywellmind.com/can-children-understand-the-difference-between-fantasy-and-reality-5217713 

Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik,gerçek,hayal,ebeveyn,çocul,tv,

Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik,gerçek,hayal,ebeveyn,çocul,tv,

Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik,gerçek,hayal,ebeveyn,çocul,tv,

Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik,gerçek,hayal,ebeveyn,çocul,tv,

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım

1 comment on “Çocuklarda Fantezi ve Gerçeklik

  1. Geri bildirim: Narsisizm ve Sosyopati

Bir Cevap Yazın