Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

HİPNOTERAPİ NEDİR?

Bir psikoterapi yöntemi olarak kabul edilen hipnoterapi, hipnoz yoluyla yapılan terapi biçimidir. Hipnoz kavramına baktığımızda kişinin arzu edilen bir düşünceye karşı motivasyonunun yükseltilmesi amacıyla telkin sistemlerinin kullanıldığı bir ikna sistemi, iletişim formu olarak tanımlanabilir. Hipnoterapi veya hipnoz trans olarak adlandırılan, dikkatin yoğunlaştırıldığı yüksek farkındalık durumudur. Hipnoterapiyi uygulayan uzman tarafından verilen gevşeme ve telkinlerle oluşan yoğun konsantrasyon ve amaca odaklanma trans adı verilen bedensel-zihinsel gevşemenin en önemli kısımlarındandır. Hipnoterapide birey dikkatini uygulayıcı yardımıyla o kadar odaklamış olur ki çevresinde olup biten pek çok şeyden dikkatini uzaklaştırdığından dolayı geçici olarak etraftaki birçok uyarıcıyı göz ardı edebilir.

Hipnozun tedavi anlamıyla kullanılması ve tedaviye destek yöntemi olarak kullanılması oldukça yaygınlaşmaktadır. Aslında tedavi sürecine destek olarak kullanılan hipnoz yöntemleri pek çok terapi tekniğini içermekte ve hipnoterapi adını almaktadır. Günümüzde hipnoz farklı tedavi alanlarında etkin bir biçimde kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalarda hipnozun depresyon, anksiyete, fobiler, diğer psikolojik tedavilere ek olarak madde bağımlılığı, kekemelik, tırnak yeme gibi tedavilerde kullanılan bir yöntem olduğu görülmüştür. 

Hipnoterapi Teknikleri Nelerdir?

Bir hipnoterapi seansı sırasında, bireylerin zihinlerini odaklamalarına, telkinlere daha kolay yanıt vermelerine ve derinden rahatlamalarına yardımcı olan transa benzer bir durumu uyarma sürecinde rehberlik edilir. Hipnoterapi, bir soruna daha derinlemesine odaklanmanıza yardımcı olmak için hipnotik durumun artan farkındalığını kullanır. Hipnoterapi aşağıda açıklayacağımız teknikleri kullanır:

Gevşeme: Sorun yaratan bir davranışla veya korkularınızın nesnesiyle yüzleşirken bile kendinizi huzurlu ve rahatlamış bir durumda görselleştirmeniz için hipnoterapist tarafından yönlendirdiğiniz adımdır.

Telkin: Hipnoterapistiniz, sorununuzu yenmenize yardımcı olabilecek davranış değişiklikleri için nazik telkinlerde bulunabilir. Örneğin, fobik bir tepki sırasında kendinizi destekleyici olarak görmeniz öğretilebilir, böylece kendinize ve durumun üstesinden gelme becerinize güvenmeyi öğrenebilirsiniz.

Başa Çıkma Becerileri: Korku veya kaygılarla yüzleşirken kullanabileceğini yönlendirilmiş betimleme ve DUR! gibi bazı bilişsel-davranışsal başa çıkma becerileri öğretilebilir.

Geçmiş Deneyimlerin Keşfi: Üstesinden gelmeye çalıştığınız davranış veya sorunu ilk kez deneyimlediğiniz ve o anda nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaya bile teşvik edilebildiğiniz durumdur.

Hipnoterapinin Faydaları Nelerdir?

Bazı insanlar hipnoterapi ile dramatik sonuçlar yaşayabilseler de diğer durumlarda, insanlar kendilerini çok rahatlamış hissedebilirler. Hipnoterapinin faydalarından bazıları şunları içerebilir:

Farkındalık: Bazı kişiler tüm seans boyunca tamamen farkında kalıp olan her şeyi hatırlarlar ve hatta hipnoz altındayken sohbet edebilirler. Diğer insanlar ise o kadar derin gevşeme durumları yaşayabilirler ki olan bitenden kopuk bile hissedebilirler.

Odaklanma: Çoğu zaman çevremiz dikkatimizi dağıtır. İster televizyon yüksek sesle açık olsun, ister çocuklarınız dikkat istiyor veya eşiniz konuşmak istiyor olsun, tamamen kendinize odaklanmak zor olabilir. Bir faturayı ödemekten, yaklaşan bir projeden endişe duymaktan veya bu akşamki akşam yemeğini planlamaktan endişe duyuyor olabilirsiniz. Terapi seansı, bu günlük kaygıları ortadan kaldırmayı ve tamamen eldeki soruna odaklanmanızı sağlamayı amaçlar.

Gevşeme: Hipnotik durumda, derinden gevşersiniz. Bilinçli zihniniz sakinleşerek bilinçdışındaki sorununuza derinlemesine odaklanmasına izin verir. Ayrıca daha sakin olduğunuz için sorunlarınızla veya korkularınızla yüzleşmeye daha açık şekilde kendinizi bulabilirsiniz.

Hipnoterapi Hakkındaki Yaygın Yanlış İnanışlar

Hipnoterapi genellikle sahne hipnozu ile karıştırılır. Sahne hipnotistleri, kalabalığa harika bir gösteri sunacak dışa dönük bireyler ararlar. Deneklerinin gerçekten hipnotize edilip edilmediği tartışmalıdır ancak sahne şovu sırasındaki kişilerin gelen yönergeleri aşırı şekilde kabul etmeye istekli olduğu unutulmamalıdır. Hipnoterapi size olanları unutturmaz. Hipnotik haliniz sırasında meydana gelen şeyleri hatırlayabilecek, uykuda ya da bilinçsiz olmayacak ve hipnotik transı her an istediğinizde kırabilecek özgürlüğe sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Hipnoterapi kontrolü kaybetmenize neden olmaz. Hipnoterapi sırasında kontrol sizde kalır. Hipnoz altında bile kimsenin sizi isteğiniz dışında bir şey yapmaya zorlaması mümkün değildir. Elinizdeki işe dikkatinizi verecek şekilde ayarlanmış olacaksınız ve bu nedenle çevrenize dikkat etmeyebilirsiniz, ancak her zaman kendi eylemlerinizden, davranışlarınızdan ve ifadelerinizden sorumlu olacaksınız.

Hipnotize edilebilir olmak, daha az zeki olduğunuz anlamına gelmez. Bazı insanlar hipnotize edilemeyeceklerine inanırken, araştırmalar çoğu insanın belirli bir dereceye kadar hipnotize edilebilir olduğunu göstermektedir. İnsanların sadece yaklaşık %10’unu hipnotize etmek zor veya imkansızdır.

Hipnoterapi nedir,hipnotik,seans,terapi,danışan,gevşeme,odaklanma,kontrol,

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog çağrışım