Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Bir önceki yazımda narsistin oluşumunda etkili olan çocukluk dönemi ve ebeveyn ilişkisiyle alakalıyken bu yazımda ise büyüyen, gelişen ve erişkin olan bir narsist ile yaşamın nasıl olabileceği üzerinde duracağım. Eminim hepimiz hayatımızın bazı alanlarında bir narsistle karşılaşmışızdır. Ya bir patronda, babada, eski sevgilide, abide ya da kendimizde bu örüntüyü keşfetmiş olabiliriz. Bazılarımız ise daha önce hiç karşılaşmamış da olabilir.

Peki bir narsistle ilk kez karşılaştığımızda neler yaşanır?

Etkileşimin ilk aşaması oldukça sakin, çekici görünür ve kurmaya çalıştığı ilişki yalnızca bir etkileşimdir. Bir hedefi vardır o da sizi kendi çekim gücüne dahil edebilmek ve hayranlık duyulduğunu hissetmektir. Bu hayranlık duyulma ihtiyacı bir önceki yazımda da anlattığım gibi narsistin kendisindeki büyüklenen tarafın gerçek olduğuna yani o ilk çocukluktaki annenin ona baktığı ilkel döneme duyulan özlemin eseridir aslında. Çekiciliğindeki etki çocukluk yıllarında onu görmeyen veya aldırış etmeyen ebeveynin; onda uyandırdığı görülme isteğinin ardında gizlenen etkiyle ilgilidir. Çekim gücüne kapılıp yörüngesine giren kişiyi, büyüklenen sahte kendiliğini tavaf eden sadık bir kul haline getirir ve narsisistik gereksinimlerinin doyum kaynağı haline getirir.

Belirli bir alandaki yetenekli olduklarını görürüz. Bunun gelişmesinde ebeveyninin bireyselleşmesi için sadece bu alanda izin vermiş olmasından kaynaklıdır. Bu yetenekler matematik, spor, dans veya yüzme gibi alanlarda olabilir.

Belki bu yazıdan sonra çevrenizdeki biriyle yukarıdaki özelliklerle oldukça örtüşen özelliklerin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak bu özellikleri okumuş olmak narsistlerin birlikte yaşanılamaz insanlar olduğu anlamı çıkmaz. Böyle davranmalarındaki sebep kırılgan yapılarından kaynaklıdır. Bu kırılgan yapıyı ise bir sonraki yazımda inceleyeceğiz.

Aslında bir narsistin bedeninde hem büyüklenen tarafı hem de gerçek olan tarafı birlikte bulunur ancak bir türlü bir araya gelemez bu parçalar. Biri varken diğeri yoktur. Çoğunlukla da narsistin bedenine sahte olan yani büyüklük tarafı hakimdir. Yapılan tek bir hatayı bile affetmez.  Çevrenizdeki narsistlerde çabalarınızı beğenmeme veya değersizleştirerek sizi yıpratan ve size karşı yüksek beklentiler oluşturan yapıları mevcut olduğunu belki görebilirsiniz. Bazen ise narsist tarafından kullanılan diğer insanlar kendilerinin kötüye kullanıldığının farkına bile varamayabilirler.

Psikolog Süreyya ÇALIK

Tags:

Bir Cevap Yazın