Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi
Neden Uyuyamıyorum?

Düzenli olarak uykuya dalmakta veya uykuda kalmaya zorlanıyorsanız, bunun nedeni ya yaptığınız bir şey (günün geç saatlerinde kahve içmek gibi) ya da yapmadığınız bir şeydir (sizi uyanık tutan stresten kurtulmak gibi).

Uyuyamama (veya Uykuda Kalma) Nedenleri

“Uyuyamıyorum” dediğinizde, uykuya dalamayacağınız anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda uykuda kalmak için mücadele ettiğiniz anlamına da gelebilir. Uyku ile ilgili sorunlara katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör vardır. Örneğin, yaşam tarzı seçimleri, uyku alışkanlıkları, stres ve tıbbi durumların tümü rol oynayabilir.

Yatmadan Önce Alkol Alıyorsanız

Yatmadan önce tek bir bardak alkol uykuya dalmanıza çok fazla müdahale etmeyebilir, ancak çok daha fazlası uyku düzeninizi bozalabilir. Bunun nedeni, alkolün uyku döngüsüne, özellikle de rüyayı içeren REM uykusuna müdahale etmesidir. Alkol içmenin ilk etkisi rahatlama olduğu için bunu fark etmeyebilirsiniz. Bu, emildikten sonra hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir ama uykuda kalmanıza tam tersi etkisi olacaktır.

Neden Uyuyamıyorum?

Endişeleriniz Varsa

Uyku ve kaygı yakından bağlantılıdır. Uyumakta zorluk çekiyorsanız endişeniz artabilir veya yüksek endişeniz varsa uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Aslında, uyku bozukluğu hemen hemen tüm zihinsel sağlık koşullarıyla birlikte ortaya çıkabilir.

Kötü Uyku Alışkanlıklarınız Varsa

Çok geç kalkmak ve düzensiz bir uyku programına sahip olmak gibi uyku alışkanlıkları, zayıf uykuda rol oynayabilir. Günün öğlen saatlerinde uyuklamak da uyumanızda güçlük çektirebilir. Kötü uyku alışkanlıkları, uykuya dalmakta veya uykuda kalma sorunlarının yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Kafein Aldıysanız

Yatmadan önce bir fincan kahvenin kötü bir fikir olduğunu biliyorsunuzdur.

Kafein, uykuya dalmakta zorlanma, toplam uyku süresinin azalması ve algılanan kalitenin kötüleşmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Streslisi Olabilirsiniz

Gün boyunca, yaşam aktiviteleri dikkatinizi dağıtma eğilimindedir, ancak kendinizi yatağa yatırdıktan sonra zihniniz dolaşmakta özgürdür. Çoğu insan için, zihinlerinin odaklanmayı seçtiği şey hayatlarının iyi yönleri değil, olumsuzluklardır. Bu onların iyi bir gece uykusu almalarını engelleyebilir.

Ekran Süresi Kullanımınız Çok Yüksekse

Yatmadan önce ışığa maruz kalmak, okuma lambasından, çalar saat ekranından veya pencerenizin dışındaki sokak lambasından gelse de uyku kalitenizi bozar. Elektronik cihazlardan yayılan ışık da aynı etkiye sahip olabilir, bu da televizyon izlemeyi veya akıllı telefonunuzu yatmadan hemen önce kullanmayı seviyorsanız bunu bir sorun haline getirir.

Çalışmalar, daha uzun ekran sürelerini uykuya dalmakta zorlanma, daha kısa uyku süreleri, daha düşük uyku verimliliği ve daha kötü uyku kalitesi ile ilişkilendirmiştir.

“Neden uyuyamıyorum?” Bu, insanların kendilerini geceleri uyanık ya da ertesi gün bitkin bulduklarında sıklıkla sordukları bir sorudur. Kötü uykunun bazı yaygın nedenlerini anlamak, genellikle sorunu çözmeye yönelik ilk adımdır.

Yapılacak ilk şey, iyi bir gece uykusuna müdahale edebilecek yaşam tarzı faktörlerini değerlendirmek ve ele almaktır. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra herhangi bir rahatlama bulamazsanız, bir uzman ile konuşun. Uyku zorluklarınızın dibine inmenize ve ihtiyacınız olan geri bildirimi alabilmeniz için uygun tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilirler.

Duygu Öztürk

Ullman, M. (n.d.). ’why can’t I sleep’-why you’re not sleeping and how to get more rest. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/reasons-for-not-sleeping-well-and-how-to-fix-350760 

Neden Uyuyamıyorum?,istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test

Bir Cevap Yazın