Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi
OKB Nedir?

OKB Nedir?

 

“Çok titizim, temizlediğim yeri tekrar tekrar temizliyorum, mikroplar konusunda çok hassasım.”

“Kapıyı üç kere kapatmazsam ben ve ailemin başına büyük bir felaket gelecek.”

Gibi zihninizi çok fazla meşgul eden düşünceler var mı? Bu düşünceleri engellemek için bir şey yapıyor musunuz?

OKB Nedir?
OKB Nedir?

Çok fazla temizlik yapmak her ne kadar titizlik olarak kabul edilse de aslında aşırısı OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) olabilir. Obsesyon; kişinin zihnini saplantılı bir şekilde meşgul eden tekrarlayıcı düşüncelere denir. Kısaca takıntılı düşünceler. Kompulsyon; bu takıntılı düşünceleri zihinden uzaklaştırmak için sergilenen davranış veya düşünmemek için zihinsel bastırma isteği. OKB iki farklı şekilde görülebilir. Birincisi; mikroplarla ilgili çok fazla düşünmek şeklinde olabilir. Yeteri kadar (OKB’ li kişiye göre) temizlenmeyen bir yerin mikrop yayarak ölümcül hastalıklara sebep olacağı. Bu yüzden de kişinin vaktinin uzunca bir dilimini temizlik yaparak bu mikroplardan arınacağını düşünebilir. İkincisi ise; kişinin zihninde bir felaket olacağına dair düşünce vardır. Kişi, bu felaketle ilgili düşünceler aklına geldiğinde felaketi engellemek için bazı davranış örüntüleri oluşturur. Üç kere kapıyı açıp örtmek gibi. İçinden sayı saymak gibi, bir kelimeyi içinden tekrar etmek gibi o düşünceyi engelleyecek zihinsel yöntemler geliştirilebilir.

Bu örnek çoğaltılabilir. Bu takıntılı düşünceler ve davranışlar artık günlük hayatı etkileyecek raddeye gelebilir. Örneğin; mikroplardan arınmak için bir seferde altı kere ellerini yıkayan bir OKB’ li kişiyi düşünelim. Sizce kişinin günlük hayatını nasıl etkiler? Haftanın üç gününü ve gününün beş saatini temizlik yapmayla geçiren bir kişi düşünelim. Bir süre sonra günlük işlerine, aktivitelerine hatta çevresindeki insanlara vakit ayıramamaktan yakınması normal olası.

Obsesif düşünceler istem dışı zihne gelir ve kişi engellemek istese de kısa süreli çözümler getirebilir yani kompulsyonlar. Uzun vade de bu kompulsyonlar işe yaramayacaktır, düşünceleri zihinden silip atmayacaktır sadece biraz olsun uzaklaştıracaktır.

Obsesyonların çok farklı şekilleri vardır. Burada dikkat edilmesi gereken bir düşüncenin gün içerisinde çok fazla zihni meşgul etmesidir. Eğer kendinizde örneklerdeki gibi ya da benzer durumlar olduğunu hissederseniz yardım almanız gerekmektedir.

Psikolog Gamze ÖZBEK 

OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,OKB Nedir?, obsesyon, obsesif, kompulsyon, titiz,temiz,

 

Tags:

1 comment on “OKB Nedir?

Bir Cevap Yazın