Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Online Terapi Hakkında Merak Edilenler

A

Psikohelp klinik psikologlar ile danışanları buluşturan online terapi platformudur. Psikohelp kaliteli psikoterapi hizmeti için seni doğru klinik psikologlar ile eşleştirir.  Yada doğru psikoloğu bulman için psikologlar ekibimiz sana yardımcı olacak.  Online terapi hizmeti yanında analiz kiti, neyim var uygulaması, psikolojik testler, duygu düzenleme kiti, psikolojik egzersizler, bilgi bankası gibi birçok özelliği içinde barındıran bir platformdur. Şimdi sende katıl!

online terapi(online psikolog) hizmeti alırken en kritik adım doğru psikolog ile eşleşmektir. Robotların sizi çok az bilgi ile sizi psikoloğa yönlendirmesi çoğu sefer fiyasko ile sonuçlanabilmektedir. Psikohelp bu soruna OPTA ile çözüm getirdi. Sizin için en uygun psikoloğu bir psikolog eşliğinde bulun.  Hemen uygulamayı indirin ve OPTA’ya başvuru yapın

Terapiye başlamadan önce ne tür hazırlıklar yapmalıyım?

Terapi saatinde hazır olarak bulunmanız önemlidir. Eğer online terapi gerçekleştiriyorsanız seans saatinden önce teknik bir sorun yaşanmaması için internet bağlantınızı, cihazınızın sarjını, rahat edebileceğiniz, sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan bir ortam sağlamalısınız. Bunların yanında terapi sürecine başlamadan önce terapiyle neyi hedeflediğinizi ve beklentilerinizin neler olduğunu netleştirebilirsiniz. Terapiye dürüstlükle ve açık bir zihniyetle yaklaşmak önemlidir. Seanstan önce hangi konuları ele almak istediğinizi düşünebilirsiniz. Bunlar, terapinin daha verimli olmasına yardımcı olabilir.

düşünceleriniz mevcutsa, bununla birlikte ilaç tedavisi veya tanının gerekli olduğu durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Terapi sürecinde beklentilerim neler olmalıdır ve terapistimle nasıl işbirliği yapabilirim?

Terapi sürecinden beklentiler danışanın ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Hedeflerinizi terapistinizle işbirliği içinde belirleyebiliriniz. Terapinin zaman alabileceğini anlamanız önemlidir. Terapistinizle işbirliği kurarken sorular sormaktan çekinmemeniz, dürüst ve açık bir iletişim kurmanız, terapiye dair beklentilerinizi paylaşabilirsiniz. Terapiye bağlılık ve düzenli katılım terapiden en iyi şekilde faydalanmanızda yardımcı olacaktır. Eğer kullanılan terapi yönteminde ev ödevleri veriliyorsa bunları yerine getirmeniz, kazandığınız becerileri günlük yaşamınızda uygulamaya çalışmanız gerekmektedir. 

kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Terapi seansları ne sıklıkta yapılmaktadır?

Terapi seanslarının sıklığı, terapistin ve danışanın ihtiyaçlarına, terapi türüne ve terapi sürecinin amacına göre değişebilir. Genellikle terapi seansları haftada bir kez yapılır ve bu, birçok kişi için uygun bir sıklıktır. Ancak bazı durumlarda seanslar daha sık veya daha seyrek olabilir.

Görüşeceğim terapist neye göre önerilir?

Terapistiniz doldurmuş olduğunuz formdaki bilgilere göre atanmaktadır. Ancak terapistinizi değiştirmek istediğinizde kendi kriterlerinize göre bir terapist ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda kafanızın hala karışık olması durumunda OPTA programımız ile size atanan bir psikolog yardımıyla yeni bir terapist seçebilirsiniz. 

Çalışan bir bireyim. Akşam saatlerinde veya hafta sonu online terapi hizmeti alabilir miyim?

PsikoHelp platformunda hafta içi ve hafta sonu belirli saat aralıklarında çalışan klinik psikologlardan size en uygun olan terapisti seçebilirsiniz. Seçtiğiniz psikoloğun ve sizin uygunluğunuz dahilinde birlikte belirlediğiniz herhangi bir saatte görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

hafta içi veya hafta sonu belirlediğiniz herhangi bir saatte online terapi görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Danışanlar, seanslar boyunca ses ve görüntü kaydetmemeye, online terapilerde uygun koşulları (uygun ortam, internet bağlantısı, internet hızı, bilgisayar/akıllı telefon ve kulaklık) sağlamaya ve seanslara zamanında katılmaya dikkat etmelidir. Bununla birlikte danışanlardan, görüşmelere katılırken alkol ve uyuşturucu madde kullanmaması beklenmektedir.

Kendin için en uygun klinik psikoloğu bulduğuna emin olduktan sonra randevu oluşturmak için seçtiğim psikoloğunun takviminden en az 3 farklı zaman aralığı için istekte bulunun. Seçtiğin klinik psikoloğun ile uygun seans saati belirlendikten sonra online terapiye başlayabilirsiniz.

Seans süresi kaç dakika?

Seans süreleri genellikle 45-50 dakika olmakla birlikte kullanılan terapi yöntemine, hastanın ihtiyaçlarına, terapistin tercihine, alınan terapinin türüne göre değişiklikler gösterebilmektedir. İlk görüşmeler daha uzun sürebilir. Örneğin çift terapilerinde ilk görüşmenin 1.5 saate çıkabildiği görülür. Seans sürelerinin 45-50 dakika civarında belirlenmesinin sebebi, bu süre zarfının hastanın dikkatini sürdürebilmesi ve derinlemesine çalışma için yeterli görülmesidir.

Psikohelp ile çalışan bütün uzmanlar klinik psikolog ünvanı almış klinik psikologlardır. Çocuk & Ergen terapisi , yetişkin terapisi, çift terapisi, aile danışmanlığı, geriatri, cinsel terapi alanlarında çalışan klinik psikologlar(online terapi- online psikolog) bulunmaktadır

Online terapi ile yüz yüze terapi arasındaki farklar nelerdir?

Online terapi, internet üzerinden gerçekleştirilirken, yüz yüze terapi fiziksel olarak terapist ve danışan arasında gerçekleşir. Online terapide terapist ve danışanın aynı coğrafyada bulunma zorunlulukları yoktur. Dolayısıyla terapiye erişimi bulundukları konum itibarıyla zor olan kişiler için online terapi erişilebilir bir yöntemdir. Ancak teknolojiye erişimin olmadığı yerlerde online terapi mümkün olmamaktadır. Bunun yanında yüz yüze terapide danışan ve terapist aynı ortamda oldukları için görsel ve sözel olmayan iletişim daha etkili olmaktadır.

gerçekleştiriyorsanız seans saatinden önce teknik bir sorun yaşanmaması için internet bağlantınızı, cihazınızın sarjını, rahat edebileceğiniz, sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan bir ortam sağlamalısınız. Bunların yanında terapi sürecine başlamadan önce terapiyle neyi hedeflediğinizi ve beklentilerinizin neler olduğunu netleştirebilirsiniz. Terapiye dürüstlükle ve açık bir zihniyetle yaklaşmak önemlidir. Seanstan önce hangi konuları ele almak istediğinizi düşünebilirsiniz. Bunlar, terapinin daha verimli olmasına yardımcı olabilir.

düşünceleriniz mevcutsa, bununla birlikte ilaç tedavisi veya tanının gerekli olduğu durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

 

Hangi durumlarda online terapi alınmamalıdır?

Online terapi alkol ve madde bağımlılığı olan, başkalarına zarar verme potansiyeli olan, hastane yatışı gereken, yoğun psikotik semptomların eşlik ettiği, şiddetli ruh sağlığı sorunları yaşayan kişiler için uygun bir terapi yöntemi değildir. Aynı zamanda klinik psikologların ilaç yazma yetkileri bulunmamaktadır. İlaç tedavisi alması gereken kişilerin bir psikiyatristle görüşmeleri gerekmektedir. İntihar düşünceleri ya da kendine veya başkalarına zarar verme düşünceleri olan kişilerin de en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir.


tarafından psikiyatriste yönlendirilir. İntihar düşünceleriniz, kendinize veya başkalarına zarar verme düşünceleriniz mevcutsa, bununla birlikte ilaç tedavisi veya tanının gerekli olduğu durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Online terapi(online psikolog) nedir ve online terapi(online psikolog) nasıl yapılıyor?

Online terapi, kişilerin çevrimiçi uygulamalar vasıtasıyla lisanslı bir psikolog ile görüşebildikleri bir ruh sağlığı hizmetidir. Uygun bir terapist seçildikten sonra terapistin ve kişinin uygunluğuna göre bir randevu ayarlanır. Seçilen tarih ve saatte videolu görüşme yapılır. Bunun için bilgisayar/akıllı telefon ve internet bağlantısı yeterlidir. Online terapi, esneklik sağlayarak birçok kişi için erişilebilir bir tedavi seçeneği sunar. Ödemeler de çevrimiçi olarak güvenli bir ortamda gerçekleştirilir. 

olmaktadır.

Online terapi kimler için uygun değildir?

Online terapi pek çok kişi için etkili bir seçenek olsa da ihtiyaç ve koşullardan dolayı kimi zaman uygun bir terapi yöntemi olmamaktadır. Şiddetli ruh sağlığı olan, yüz yüze iletişim kurmaya ihtiyaç duyan kişiler için online terapi uygun değildir. Ayrıca acil durumların varlığında yüz yüze terapi daha iyi bir seçenek olabilir. Bunların yanında teknik sorunlar yaşayan, teknolojiye erişim konusunda sıkıntıları olan, görüşmeye girmek için uygun ortamı sağlayamayan kişiler için yüz yüze terapi daha iyi bir seçenek olabilir.

 

Online terapi işe yarar mı?

Online terapi genel olarak yüz yüze terapi kadar etkili bir tedavi seçeneğidir. Depresyon, anksiyete gibi yaygın ruh sağlığı sorunları için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Uygun koşullar sağlandırdı takdirde yetkin bir terapistin eşliğinde başarılı sonuçlar alınır. Ancak bazı şiddetli ruh sağlığı problemleri için yüz yüze görüşmek daha uygun olabilir. Bundan dolayı ihtiyaç ve koşullar değerlendirilmeye alınmalıdır.

Psikohelp uygulaması tüm cihazlarla uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Uygulama üzerinden aldığınız link ile mobil cihazlarınızla veya masaüstü cihazlarınızdan online terapi(online psikolog)’ye katılabilirsiniz.

 

Online terapi ücretleri ne kadar?

Psikohelp uygulamasında farklı yaşlardan ve ekollerden tecrübeli danışanlarımız bulunmaktadır. Seans ücretleri terapistin uzmanlık düzeyine, deneyimine, çalıştığı alanlara ve terapinin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

bulunur. Seans ücretleri klinik psikologlara göre değişiklik göstermektedir.

 

Online terapi nasıl çalışır ve güvenli midir?

Online terapi yüz yüze terapiye benzemektedir, yüzyüze terapiden en önemli farkı çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleşmesidir. Danışan terapistler arasından seçim yaparak terapi sürecini başlatır. Online terapide akıllara takılan en önemli sorulardan biri gizlilik ve güvenlik konusudur. Terapi seansları güvenlik önlemleri altında gerçekleşir ve yüzyüze seanslarda olduğu gibi bireylerin kişisel bilgileri gizli kalmaktadır.

Online ücretsiz terapi alabilir miyim?

Psikohelp uygulamasında çalışan bütün psikologlar psikoterapi hizmetini tamamen profesyonel şekilde yürütmektedir. Psikohelp bünyesinde hizmet veren psikologlar görüşmelerinden ücret talep etmekte, ücretsiz terapi seçeneği bulunmamaktadır..

Online terapi(online psikolog) ödemeleri güvenilir mi?

Psikohelp uygulaması üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra size uygun psikologla eşleşeceksiniz ardından seansınızı planlamak ve size uygun avantajlı paketi satın almak için ödeme bilgilerinizi girebilir ve banka/kredi kartıyla satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

bilgileriniz online alışverişte en çok kullanılan iyzico altyapısıyla güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Size atanan terapist, doldurmuş olduğunuz formadaki bilgilere göre size terapist atanmaktadır. Ancak psikoloğunuzu değiştirmek isterseniz kendinizde kriterlere göre bir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz. Hala kafanız karışık ise OPTA programımız ile size atadığımız psikolog ile yeni bir psikolog seçebilirsiniz.

Psikolojik Testler Nedir?

Psikolojik testler,bireylerin zihinsel, duygusal ve davranışsal özelliklerini ölçmeye yönelik oluşturulan ölçme araçlarıdır. Bu testler çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Örneğin işe alım,klinik, eğitim değerlendirmesi, araştırma ve kişisel gelişim gibi farklı amaçlarla kullanılır. Psikolojik testlerin geçerliliği ve güvenirliğinin yüksek olması ve standartlaştırma sürecinden geçmiş olması oldukça önemlidir. Psikolojik testlerin gelişim, kişilik, zeka, öğrenme güçlüğü gibi farklı çeşitleri bulunur. 

ölçülere göre yine uzman klinik psikologlar tarafından çeşitli bilimsel ölçütlere dayandırılarak ortaya çıkarılır.

Psikolojik Testler faydalı mıdır?

 

Psikolojik testler, bireyin zihinsel, duygusal, davranışsal özelliklerini ölçmeye yönelik olarak oluşturulan ölçme araçlarıdır. Hastane, okul, işyeri gibi çeşitli alanlarda kullanılan psikolojik testler ruh sağlığı değerlendirmesinde ve zihinsel sağlığın incelenmesinde faydalı olan ölçme araçlarıdır. 

psikologlar değerlendirmelerini yaparken bu araçların sonuçlarını göz önünde bulundururlar.

Psikolojik testler bilimsel mi?

Psikolojik testler bilimsel temellere dayanmaktadır. Bu testler, araştırmacılar tarafından bilimsel teorilere ve normlara göre geliştirilmektedir. Testler belirli örneklem gruplarına uygulanır, elde edilen veriler analizlerden geçerek belirli normlar elde edilir. Testlerin değerlendirilmesi bu normlara göre yapılmaktadır. Bu şekilde psikolojik testlerin geçerliliği ve güvenirlilik çalışmaları yapılarak bilimsel bir temele dayandırılmış olur.

Psikolojik testin sonucu düşündüğümden farklı çıktı. Ne yapabilirim?

Psikolojik testlerin sonuçları düşünüldüğünden farklı çıkması durumunda bir uzmana danışmak en etkili yollardan biridir. Her testin yapısı ve ölçtüğü bileşen farklı olduğundan dolayı testin sonucu düşünüldüğünden farklı çıkabilmektedir. Ayrıca testin sonucunu yorumlayan kişinin bilgiside testin sonucunun yorumlanmasında kritik öneme sahiptir.

Bunlara ek olarak kişisel farklılıklar ve ortam etkenleri gibi sonucu etkileyebilecek diğer faktörler de göz ardı edilmemelidir.

amaçlanmaktadır. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için lütfen yetkili mercilere başvurunuz.

Psikolojik Testler psikolojik tanı koymak için kullanılabilir mi?

Psikolojik testler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için lütfen yetkili mercilere başvurunuz. Psikolojik Testlerin sonuçları kişinin kendisi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için lütfen yetkili mercilere başvurunuz.

Geliştirdiğim ölçeği(psikolojik testi) sitenizde yayınlamak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Geliştirmiş olduğunuz psikolojik testleri web sitemizdeki diğer psikolojik testlerin arasına yayınlamak için hel[email protected]  email adresine mail atmanız yeterli olacaktır. 

Uygulamamızdaki seans dışı araçlardan faydalanmak için herhangi bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yoktur.

Giriş aşamasında sorulara verdiğiniz cevaplara göre size en uygun psikolog ile eşleştirilirsiniz. Eşleştiğiniz psikoloğunuzla mesajlaşma sistemini kullanarak ulaşabilirsiniz. Yada doğrudan klinik psikoloğunuzla randevu oluşturarak iletişim sağlayabilirsiniz. Psikohelp uygulamamızı App Store, Google Play Store ve AppGallery uygulama marketlerinden bulabilirsiniz.

Online terapi hizmeti alırken herhangi bir sorun yaşanması durumunda [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Herhangi bir sorun yaşadığınızda [email protected] mail adresinize mail atarak destek isteyebilirsiniz.

Gizlilik ve etik kurallar nelerdir ve hasta bilgileri nasıl korunur?

Gizlilik ve etik kuralları, terapinin temel taşlarından biridir ve danışanların güvende hissetmelerini sağlar. Gizlilik ve etik kural danışanların kişisel bilgilerinin, mahremiyetinin, terapide paylaştıkları duygusal içeriklerin danışan tarafından korunmasnı içerir. Terapistler, etik standartlara uymak ve gizliliği korumakla yükümlüdürler. Bu nedenle, terapi sürecinin başlangıcında danışanlarla bu kurallar ve bilgilerin nasıl korunacağı hakkında detaylı bir şekilde iletişim kurarlar. Danışanlar terapiye başlamadan önce imzaladıkları onam belgesiyle kişisel bilgilerinin nasıl kullanacağı ve kimlerle paylaşılabileceğini belirler. Hastaların kimlik ve demografik bilgileri gizli tutularak süpervizyon kapsamında, vaka toplantılarında, çeşitli bilimsel yayınlarda hastanın izni dahilinde hastalığın belirli özellikleri meslektaşlar arasında paylaşılabilir.Bilgi paylaşımı yasal gereklilikler dahilinde hastanın rızasıyla yapılabilir. 

Danışan ve terapist arasındaki iletişim güvenilir bir ortamda gerçekleştirilir. Online terapilerde de verilerin gizliliği ve güvenliği şifrelenmiş iletişim araçları kullanılarak korunur.


e sağlamaktayız. Görüşmeler sırasında ses ve görüntü kaydı alınmamaktadır. Online terapi sürecinde gizlilik ve danışanın mahremiyeti esastır. 18 yaş üstü danışanların tedavi sürecinde, danışan talep etmedikçe üçüncü kişi ve kurumlarla bilgi paylaşılmaz. Fakat hastane yatışı gerektirecek durumlar veya intihar gibi hayati tehlike arz eden durumlarda ve psikoloğun danışana fayda sağlayacağına kanaat getirdiği durumlarda danışanın mahremiyetinin korunması için yalnızca gerekli görülen kişilerle sınırlı ve amaca yönelik bilgiler paylaşılabilir.

banka/kredi kartıyla satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. İsterseniz kartlarınızı kaydederek sonraki daha sonraki satın alımları hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bilgileriniz online alışverişte en çok kullanılan iyzico altyapısıyla güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Kişisel veri gizliliğini ve görüşmelerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Psikohelp olarak kişisel verilerinizin  gizliliğini ve güvenliğini KVKK aydınlatma metni dahilinde sağlamaktayız. Görüşmeler sırasında ses ve görüntü kaydı alınmamaktadır. Online terapi sürecinde gizlilik ve danışanın mahremiyeti esastır. 18 yaş üstü danışanların tedavi sürecinde, danışan talep etmedikçe üçüncü kişi ve kurumlarla bilgi paylaşılmaz. Fakat hastane yatışı gerektirecek durumlar veya intihar gibi hayati tehlike arz eden durumlarda ve psikoloğun danışana fayda sağlayacağına kanaat getirdiği durumlarda danışanın mahremiyetinin korunması için yalnızca gerekli görülen kişilerle sınırlı ve amaca yönelik bilgiler paylaşılabilir.

banka/kredi kartıyla satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. İsterseniz kartlarınızı kaydederek sonraki daha sonraki satın alımları hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bilgileriniz online alışverişte en çok kullanılan iyzico altyapısıyla güvenli bir şekilde saklanmaktadır.