Terapi(Psikoterapi) Nedir?

Terapi denince ilk akla gelen psikoterapi diğer bir adıyla konuşma terapisidir. Psikoterapide bireyler duygusal ve psikolojik olgularını konuşarak ele alırlar. Terapistin müdahalesi ile ilgili kesin bir şey söylenemediği gibi bu kullanılan yöntem ve ekole göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat amaç bireyin farkındalığını artırmak ve iyi oluşunu sağlamak olabilmektedir.

Terapi(Psikoterapi) Nedir?-istanbul psikolog, online psikolog

1. Terapinin Tanımı

2. Terapi Çeşitleri-şişli psikolog

  1. Psikoterapi (Konuşma Terapisi): Bu, bireylerin duygusal ve psikolojik sorunlarını konuşarak ele aldıkları bir süreçtir. Psikoterapistler, danışanların düşünce, duygu ve davranışlarını anlamalarına ve değiştirmelerine yardımcı olurlar.
  2. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Bu terapi türü, bireylerin olumsuz düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmeye odaklanır. BDT, depresyon, anksiyete, fobiler ve diğer zihinsel sağlık sorunları için etkili bir yöntem olarak kabul edilir.
  3. Aile Terapisi: Aile üyeleri arasındaki ilişkileri ve iletişimi iyileştirmeyi amaçlayan bir terapi türüdür. Aile içindeki dinamiklerin anlaşılması ve çözülmesi için tüm aile üyeleri terapiye katılabilir.
  4. Evlilik ve Çift Terapisi: Çiftlerin ilişkilerindeki sorunları çözmelerine yardımcı olur. İletişim becerilerini geliştirmek, çatışmaları yönetmek ve duygusal bağları güçlendirmek üzerine odaklanır.
  5. Sanat Terapisi: Sanat terapisi, bireylerin duygularını ifade etmelerine ve anlamalarına yardımcı olmak için sanatın kullanıldığı bir terapi türüdür. Resim, heykel, müzik gibi sanatsal faaliyetler yoluyla bireylerin içsel dünyalarına erişim sağlanır.
  6. Oyun Terapisi: Genellikle çocuklarla yapılan bir terapi türüdür. Çocuklar, oyun yoluyla duygularını ifade eder ve terapist bu süreçte çocuğun duygusal ve psikolojik durumunu anlamaya çalışır.
  7. Grup Terapisi: Benzer sorunları olan bireylerin bir araya geldiği ve grup dinamikleri üzerinden destek aldıkları bir terapi şeklidir. Grup üyeleri birbirleriyle deneyimlerini paylaşır ve destek olur.
  8. Fiziksel Terapi (Fizyoterapi): Bu terapi türü, fiziksel fonksiyonları ve hareket kabiliyetini iyileştirmeye yönelik tedavi yöntemlerini içerir. Kas, eklem ve sinir sistemi sorunlarına yönelik egzersiz ve manuel tedaviler uygulanır.

3. Terapi Süreci-beşiktaş psikolog

Online ve Yüz Yüze Uzman Klinik Psikolog Kadromuz için Tıklayın

Ücretsiz/Uygun Psikoterapi için Tıklayın

Ücretsiz Terapi için Tıklayın

Deniz Geçginer

KAYNAKÇA

Corey, G. (2016). Theory and Practice of Counseling and Psychotherapy. Brooks/Cole, Cengage Learning.

APA (American Psychological Association). Therapy Techniques and Practice Guidelines.

Proschaska, J. O. ve Norcross, J. C. (2013), Psikoterapi Sistemleri Teoriler Ötesi Bir Çözümleme. Psikoterapi Enstitüsü Yayınevi.

Köroğlu, E. ve Türkçapar, H. (2009). Psikoterapi Yöntemleri Kuramlar ve Uygulama Yönergeleri. HYB Yayıncılık – Psikoloji Dizisi. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Yorumlar