Aşırı Sağlıklı Beslenmek neyin habercisi olabilir?

        Aşırı Sağlıklı Beslenmek neyin habercisi olabilir?

Günümüzde sağlıklı beslenme programları, blogları ile oldukça popüler hale gelen sağlıklı beslenme hareketinin bir noktadan sonra hastalığa dönüşebileceğini biliyor muydunuz?

Sosyal medyadaki güzellik ve beden algısı, günümüzde insanların beslenme şekillerini de etkiledi. Bu mecradaki sağlıklı beslenme hesapları, bloggerlar ve ünlülerin paylaştığı sağlıklı beslenme tarifleri çoğu kişinin beslenme şeklini değiştirmesine hatta kişilerin beslenme konusunda bilinçlenmesine katkı sağladı. Peki bu bilinçlenme hayatımızın hangi noktasında bizi negatif yönde etkilemeye başlar?

Sağlıklı beslenmek bir patoloji değildir fakat kişinin hayatını etkileyecek hatta kısıtlayacak boyutlara geldiğinde bu davranışı patoloji olarak adlandırabiliriz. Ortoreksiya Nevroza sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen bir yeme bozukluğudur. Orthox; tam doğru Orexia ise iştah olarak adlandırılmıştır; yani doğru beslenme.yemek yiyen insan görseli ile ilgili görsel sonucu

Başlarda sağlıklı beslenme hareketi olarak başlayan ve bir patoloji olmayan bu beslenme şekli; sonrasında sağlıklı besinlerin tüketilmesine karşı patolojik bir saplantıya, yemeğin kalorisinin, içeriğinin ne olduğuna odaklanan obsesif davranışları ortaya çıkabilir. Kişi yemek hazırlama ile ilgili endişe duyabilir, dikkatli kilo almaya odaklanabilir, yemekleri zor şekilde planlamaya başlayabilir veya yemek zamanı dışında sıkıntı verici şekilde yemek düşünebilir.

Bu kişiler doğal besinleri çiğ tüketmeyi tercih ederler (şu anda çok popüler olan smoothie içecekleri tüketmek gibi), ambalajlı ürünlerin içeriğini detaylıca inceleyebilirler bu sebeple pek çok ürünü tüketmekten vazgeçebilirler. Bu da aslında hiç öyle bir uğraşları yokken kilo kaybetmelerine sebep olur. Bütün bunların sonucunda hayatları kısıtlandığı için sosyal ilişkileri de zarar görebilmektedir.

Kadınlar güzellik ve beden algısına daha fazla odaklandığı için erkeklere oranla yeme bozukluklarına daha yatkındırlar. Yapılan araştırmalara göre mankenlerin, jimnastikçilerin, dansçıların belirli bir kiloda kalmaları, kilolarını korumaları gerektiği için yeme bozukluklarına yatkınlıkları vardır ve yine yapılan araştırmalara göre bu kişilerin ortoreksiya nevroza yeme bozukluğuna yöneldikleri belirtilmiştir.

Henüz çok yeni araştırılan bir yeme bozukluğudur ve yeni yeni popüler olan bir yeme biçimi olduğu için çok araştırma bulunmamaktadır. Fakat böyle bir durumda bir diyetisyen ve psikolog iş birliği ile bu sorun ele alınabilir.

Psikolog Begüm Ekinci

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Support Seven Courses!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
donate

Recent posts

Featured articles