Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Çocuk Modlarımız

 

Çocukluğumuzda karşılaşamadığımız ihtiyaçlar sonucu oluşan kendi ve dünyaya dair uyumsuz inançlarımız, düşüncelerimiz ve duygularımızdan oluşan şemalarımız sonucu modlar oluşur. Bu şemaların tetiklenmesi ile bu şemalara yönelik tepki veren, benliğimizin bu şemaları taşıyan kısımları tetiklenir. Bu modlarda yaşayan kısımlarımız kendi benliğimizden ve  dissosiye olmamızı sağlarlar.

Belli bir durumda bir seçim anında  kaldığımızda farklı taraflarımız olmuştur. Bir yanımız bir kararı desteklerken diğeri başka bir kararı destekler. Bir iş seçimi, partner seçimi ya da en basitinden gündelik bir karar seçimi bu tür çatışmalar yaratır. İçimizdeki birçok ses aynı anda hareket eder. Ve kendimizi kafası karışmış hissederiz. Bu tür anlarda farklı olan taraflarımız daha çok farkına varırız. Bir ya da birden çok şemanın tetiklenmesi uyumsuz modlarımızı ortaya çıkan modlarımız benliğimizin şemaya göre tepki veren tarafıdır. Özellikle yoğun duygularımız tetiklendiğinde çocuk moduna geçeriz.

Çocuk modları genelde benliğimizin küçüklükte ihtiyacı karşılanmamış çocuklarından kalan izlerini taşıyan taraflarıdır. Bizi tıpkı çocukluğumuzdaki gibi hissettirir ve kendimizi tıpkı bir çocuk gibi hareket ederken buluruz sakin bir konuşma yapmak isterken bir anda sinirlenebilir. Evde halletmemiz gereken ev işleri varken eğlenmeye çıkarız. Ya da alarmı görmemize rağmen erteleriz.

Yalnız Çocuk

Özellikle kendimizi duygusal olarak terkedilmiş, kimsesiz, hassas hissettiğimiz zamanlarda ortaya çıkan bu yanımız biz de çaresizlik ,yalnızlık ve üzüntü yaratır. Tetikleyen şemalara bağlı olarak belli bir nedenle sevilemeyeceğimizi düşünürüz. Örneğin arkadaşlarımızın ve partnerimizin planlarımızı iptal ettiğini düşünün nedenini bile bilmeden aslında sizinle olmak istemediklerini sizi sevmediklerini düşünüyoruz. Bu noktada  yalnız çocuk modumuzun konuşmaya başladığını düşünebilir. Aklımızda olabilecek diğer seçenekleri önemsiz kılarak kendimizi bu seçeneğe odakladığımızda çocuk modumuz devrede olduğunu düşünebiliriz.

Kızgın Çocuk

Özellikle kendimizi aşırı öfkeli ve haksızlığa uğramış olduğumuzu hissettiğimiz anlarda ortaya çıkan kızgın çocuk modu duygusal kontrolü kaybetmemize neden olur. Durumdan rahatsız olmamıza rağmen kendimizi durduramaz bir şekilde saldırmaya yönelik davranışlarda bulunabiliriz. Çok yakın bir arkadaşınızın size işini tam olarak yapmadığını fark ettiniz ancak bir iş toplantısının hemen öncesindeniz. Aynı takımda olan iş arkadaşınıza bağırmaya başladınız. Çünkü sizi önemsenmediğinizi  ve görünemediğinizi düşünüyorsun.

Dürtüsel Çocuk

Dürtüsel çocuk yanlarımız özellikle bir durum bize rahatsızlık verdiğinde, bir şeyi yapmak istemediğimizde ortaya çıkar. Sorumluluk ve disiplin almamızı zorlaştırır. Anlık olarak istenen sorumluluğu yapmanın anlamanı azaltır veya dürtüsel bir eylem yaparak kendimizi koyduğumuz risklerin ciddiyetini görmemizi engeller . Ve diğerlerine ve kendimize verdiğimiz zararı görmemizi engeller. Haz ve arzularımızı ön plana çıkartarak kurallar ve sınırlara uymamızı zorlaştırır. Özellikle dürtüsel ve kızgın çocuklarda onu bir yetişkin modu takip edebilir. Cezalandırıcı ebeveynimiz tıpkı küçüklüğümüzdeki gibi bizi cezalandıran taraf olarak gelir. Bazen yaptığımız davranış için bizi suçlayan, cezalandırır. Bununla birlikte ebeveynlerimizin veya diğer önem verdiğimiz bağlanma figürlerinin çocukluktaki birer parçası olan bu eleştirisel ses hiçbir çocuk modu ortaya çıkmadan doğal ihtiyaçlarımızı karşılamadığımız için bizi cezalandırmaya çalışır.

Mutlu Çocuk Modu

Sağlıklı bir taraftır. İyi hissetmemizi hayattan gerçekten keyif almamızı sağlar. Eğlenceli, hafif ve enerjik hissetmemizi sağlar. Günlük hayattın stres ile başa çıkarken bize gereken rahatlamayı sağlar. Mutlu çocuk modunda iken sevildiğimizden eminizdir.

                                                                                                                                              Gözde Demir

 

 

 

Jeffrey Young, Janet S. Klosko 2011 Hayatı Yeniden Keşfedin – İstanbul: Psikonet Yayıncılık

istanbul klinik psikolog tavsiye

 

Çocuk Modlarımız,Yalnız Çocuk,Kızgın Çocuk,Dürtüsel Çocuk,seçim,duygu,öfke

Çocuk Modlarımız,Yalnız Çocuk,Kızgın Çocuk,Dürtüsel Çocuk,seçim,duygu,öfke

Çocuk Modlarımız,Yalnız Çocuk,Kızgın Çocuk,Dürtüsel Çocuk,seçim,duygu,öfke

Çocuk Modlarımız,Yalnız Çocuk,Kızgın Çocuk,Dürtüsel Çocuk,se

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.çim,duygu,öfke

Çocuk Modlarımız,Yalnız Çocuk,Kızgın Çocuk,Dürtüsel Çocuk,seçim,duygu,öfke

Bir Cevap Yazın