Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak

Çoğu mükemmeliyetçiliğe sahip birey, bu özelliğini güçlü yönlerinden biri olarak görür; onları üstün ve istisnai olmaya yönlendiren bir özelliktir bu. Onları hedeflerine ulaşmaya ve standartlarına göre yaşamaya zorlar. Sürekli mükemmellik için çabalamak, kimliklerinin hassas bir parçası olarak görülmektedir, çünkü başka bir şekilde yaşamak veya özgüvenlerini korumaya çalışmak bu kişiler için zordur. Çoğu zaman gerçek şu ki, mükemmeliyetçilik; kabul edilse de edilmese de kronik stres yaratır. Kişinin elinden gelenin en iyisini yapmaktan veya çıtayı sağlıklı bir meydan okuma yaratacak kadar yükseğe ayarlamaktan farklı bir durumdur.

Mükemmeliyetçilik, kusursuz görünme, hata yapmama ve son derece yüksek standartlarda yaşama ihtiyacını içerdiğinde uyumsuz bir davranıştır. Mükemmeliyetçilerin ortak davranışları özeleştiri ve/veya başkalarını eleştirmek olabilmektedir. Genellikle “Bu mükemmel olmalı yoksa bir işe yaramaz!” gibi ya hep ya hiç düşüncesine odaklanır. Bazı mükemmeliyetçiler için başarısızlık korkusu sürekli bir tehdittir ve kaygının yanı sıra ertelemeye de yol açar. Başarıya odaklanmak yerine, başarısızlıktan kaçınmaya odaklanır. Çoğu mükemmeliyetçi birey bu alışkanlıkları seçmez; kasıtlı olmadan ve genellikle kendileri veya başkaları üzerindeki etkilerinin farkında olmadan onlara doğru sürüklenirler. Endişe, hüsran veya hayal kırıklığı gibi sonuçların farkında olma olasılıkları daha yüksektir.

Mükemmeliyetçi özelliklere sahipseniz, bilinmeyene karşı olan korkunuzu kontrol etmeniz zorlaşır. Doğru yaptığınız şeylere daha az odaklanmaya ve yanlış yaptığınız şeyleri büyütmeye başlayabilirsiniz. İlişki içerisinde olduğunuzda yüksek standartlar belirlemek harika olsa da o sırada ilişkinizin ihtiyacı olan şeyin bu olup olmadığını kendinize sormalısınız. Beklentilere sahip olmak iyidir ve gelişen bir ilişkiye sahip olmak önemlidir fakat, eşinizin yerine getiremeyeceğini bildiğiniz beklentiler ilişkinizi zedeleyebilir. Yanlış belirlenmiş öncelikler sahip olduğunuz güzellikleri görmeyi engelleyerek ilişkide gereksiz baskılara yol açabilir. Beklentiler sonucundaki eleştirinin cesaretlendirmenin yerini almasına izin verdiğinizde, partneriniz çoğu zaman kendini yetersiz hissedecektir. Aynı şekilde ilişkiye yeni başlarken de mükemmeli aramak gibi bir durumla karşılaşıldığını görebiliriz. Genellikle insanlar bu terimi kullandıklarında, diğer şeylerin yanı sıra güvenilirlik, mizah ve çekicilik gibi bir ilişkide arzu edilen belirli özellikleri sergileyen birini kastederler. Bir partnerde belirli özellikleri aramak karşılaştığımız olağan bir durumken, gerçek bir mükemmeliyetçi ile ilişki içinde olmak başka bir şeydir. Uyumsuz mükemmeliyetçilik, bu sürekli çabalamanın karanlık tarafıdır ve aile üyelerimiz, meslektaşlarımız ve özellikle partnerlerimizle olan ilişkilerimizi önemli ölçüde etkileyebilir. Mükemmeliyetçi kişi bir karara vardıktan sonra yüklü analizleri bitmez. Çoğu zaman zihinleri onlara bunun doğru seçim olmayabileceği çeşitli sebepler gösterebilir. Korku genellikle bu anları yönlendirir ve kişinin doğru ya da doğru seçimi yaptığına dair başkalarından güvence istemeye devam ettiğini görebilirsiniz. Birincil amaçları acıdan kaçmak olduğu için bir hatanın yapıldığı durumlarda, bir mükemmeliyetçi çoğu kişiden daha derin bir acı veya reddedilme duygusu hissedebilir. Yaygın olarak yapılacak bir hata bile, bir bu kişiler için dayanılmaz gelen bir kırılganlık duygusu yaratabilir. Özellikle değer verdiklerimiz tarafından reddedilmek çok acı vericidir ve yapılan bir hata onların kabul edilme, onaylanma, sevilme ve bağlanma arzularını tehdit edebilir.

istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri

Çoğu zaman filmler, farklı senaryolarla aşkın veya ilişkilerin nasıl olması gerektiğini resmeder. Ancak maalesef resmettikleri mükemmelliğe nasıl ulaşılacağına dair bir kılavuz vermiyorlar. Öyle olsaydı, birçoğumuz bu aradığımız mükemmel kişiyi kolayca bulur ve sonsuza dek mutlu olurduk. Ne yazık ki gerçekler fantezilerimizde kurduklarımızdan ibaret değil ve iyi ilişki geliştirebilmenin önceden tasarladığımız aşk hayatının peşinden koşmaktan daha önemli olduğunu fark ettiğimizde belki de mutluluğu yakalayabiliriz. Bize iç huzuru veren bir aşk hayatı inşa etmek için çabalamamız gerektiğini anladığınızda, muhtemelen bir peri masalı sonunun olmasına gerek duymayacağız.

Psikolog Zeynep Sürücü

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak.aşk,partner,mükemmeliyetçi,doğru-yanlış,

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak.aşk,partner,mükemmeliyetçi,doğru-yanlış,

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak.aşk,partner,mükemmeliyetçi,doğru-yanlış,

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak.aşk,partner,mükemmeliyetçi,doğru-yanlış,

İlişkilerde “Mükemmeli” Aramak.aşk,partner,mükemmeliyetçi,doğru-yanlış,

istanbul psikolog çağrışım,istanbul psikolog,beşiktaş psikolog,şişli psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,tavsiye psikolog,psikolog ücretleri

Bir Cevap Yazın