Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur?

Partneriniz sizin için doğru kişi mi ? Nasıl anlarız?

  • Çoğu ilişkide bir süre sonra insanlar kendilerine aynı soruyu sorar, “Bu benim için doğru kişi mi?” . İster yeni bir ilişki olun ister on yıl içinde, bu kaçınılmaz bir sorudur. Bu sorunun her zaman şüpheden veya güvensizlikten doğması gerekmez. Partneriniz için romantik, bağlılık duygularınızı denemek ve dengelemek normal, sağlıklı bir şüphecilik olabilir. Birini son derece sevebiliriz, ancak yine de uzun vadede onunla uyumlu olamayabiliriz.
  • Yeni bir ilişkinin büyülü aşamasından sonra hem ilişkinin yeniliğine hem de birbirinizin kişiliklerini ve geçmişlerini keşfettikten sonra, ilişkiler tanıdık, rahat bir modele yerleşme eğilimindedir.

Yaşadığınız ilişki sizi geliştiriyor mu yoksa istemediğiniz birine mi dönüştürüyor?

  • Aşkın ilk evresinde, yükselen duyguların etkisiyle kişi kendini ve ilişkiyi akılcı değerlendiremez. Zaman geçtikçe kişi, kendisine yabancı hissetmeye başlayabilir. İlişkisi için istemediği birine dönüşen kişi, hem kendisine hem ilişkisine zarar verir. İstemediği birine dönüşen kişi, partnerine öfke hisseder, zamanla kendini güvende ve huzurlu hissedemediği bir ilişkiye dönüşecektir. Eğer yaşadığınız ilişki sizi geliştiriyorsa, içinizden geldiği gibi davranırsınız ve kendiniz olduğunuz bir ilişkide huzurlu ve güvende hissederseniz.

1. Memnuniyet her iki taraf için de yüksektir

Uzun vadede gelişen ilişkilerin ortak bir yönü vardır her iki taraf da ilişkiden yüksek düzeyde memnuniyet duyduğunu iddia eder.

Onlar için işe yarıyor, kendilerini kötü hissettikleri günlerde onları güçlendiriyor ve birbirlerinin hayatındaki başarıları paylaşıyorlar. İlişkide karşılıklı bir yatırım söz konusudur.

Desteğe ihtiyaç duyduğunuzda partnerinizin yanınızda olduğunu ve ilişkinin genel olarak hayatınıza büyük bir katkı olduğunu düşünüyorsanız, doğru ilişki içindesiniz demektir.

Kısacası, hayatta deneyimlediğiniz neşeye değer katıyor.

2. Çatışma, her iki kişi için de benzer veya tamamlayıcı bir şekilde ele alınır

Bir ilişkide çatışma kaçınılmaz ve normaldir. Genel olarak sorun çatışmanın kendisi değildir, çiftlerin bu çatışmayı nasıl ele aldığı, o kişinin sizin için uygun olup olmadığının önemli bir göstergesidir.

Çatışmanın üstesinden gelmek için tamamen farklı ve çelişkili yolları olan iki kişinin uzun sürmesi pek olası değildir.

Siz ve partneriniz çatışmayı benzer veya tamamlayıcı yollarla ele alırsanız doğru ilişki içindesiniz demektir. Tam olarak aynı sayfada olmanız gerekmez, ancak argümanların nasıl ele alınacağı konusunda anlaşmanız ve birbirinizin seçimlerine ve argüman stiline saygı göstermeniz gerekir.

3. Herhangi bir suistimal veya manipülasyon yoktur

Bir çok fazla insan, istismarın duygusal, psikolojik, cinsel ya da fiziksel olarak meydana geldiği bir ilişkiye “razı olur”. Normal, sağlıklı bir ilişki, böyle bir istismarın ortaya dahi çıkmadığı için asla gerçekleşmediği bir ilişkidir. Aynı şey manipülasyon için de geçerli.

Sizin için doğru ilişki, içinde herhangi bir suistimal veya manipülasyon meydana gelmeyecektir. Sevgi, herhangi bir nedenle tacizi asla kabul etmez.

4. Daha mutlu ve memnun olacağınız bir ilişkiyi hayal etmezsiniz

Her iki kişi de ilişkide yüksek tatmin olmakla kalmaz, aynı zamanda başka biriyle olan ilişkide daha mutlu olmayı hayal edemez.

Başka bir ilişkide daha mutlu olduğunu hayal eden insanlar tipik olarak mevcut ilişkilerinin bir veya daha fazla yönünden tatmin olmazlar. Başka bir kişi ile daha mutlu ya da tatmin olduğunuz bir ilişki hayal edemiyorsanız, doğru ilişki içindesiniz demektir.

5. Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi biliyorsunuzdur.

  • Memnun ve mutlu bir romantik ilişki içinde olan insanlar, kim olduklarını ve hayattan ne istediklerini bilirler.
  • Bunları bilmiyorsanız, doğru kişiyle olup olmadığınızı söylemekte zorlanırsınız çünkü kendinizi soruyu soracak kadar iyi tanımıyorsunuz.

Sizin için doğru kişi, hayatınızda istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzu bildiğiniz, kişiliğinizi ve beklentilerinizi tamamlayan ve hayatınıza en çok değer verdiğiniz şekillerde katkıda bulunan biri olacaktır. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı gerçekten biliyorsanız, muhtemelen  nasıl bir insan istediğinizi de biliyorsunuzdur.

Doğru kişi ile beraber olup olmadığımızı sorgularken ilk önce kendimizin nasıl biri olduğunu bilmeliyiz.

Kendisiyle ilgili iç görü sahibi birey, seçenekleri daha doğru değerlendirebilir ve kendisiyle alakalı doğru bir karara verebilir. Kim olduğumuzu bilmek bizi doğru seçeneğe götürmeye yardımcı olur.

PSK. ZAHİDE KUYUMCU

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments