Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Vajinismus, cinsel birliktelik sırasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılmasıyla birlikte penisin vajinaya girişini engelleyen psikoseksüel bir rahatsızlık türüdür. Penetrasyon sırasında kadınlar çok fazla acı çekecekleri, kanama olacağı gibi korkulara kapılarak istem dışı bacaklarını kasabilir ve cinselliğe kendilerini kapatabilirler. Bu gibi endişe ve korkular vajinismusun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Tedaviler

Cinsel Terapiler

Terapi sürecinde cinsel terapistin partnerlere her şeyi açıkça anlatması ve yol gösterici olması çok önemlidir. Bu tedavi yaklaşımında çeşitli duygusal ve fiziksel egzersizlere de yer verilmektedir. Bunlardan birkaçı şunlardır:

Masaj (Dokunma) Egzersizleri

Bu egzersizde genital masaj ve dokunma yer almaktadır. Vulva adı verilen dış genital bölgeye dokunularak masaj yapılır. Kişi böylelikle hem kendi organlarını tanımış olur hem de haz bölgelerini keşfeder. İlk başlarda dokunmak zor olsa da ilerleyen zamanlarda bir rutin haline geldiğinde bu egzersiz keyifli hale gelecektir. Kişi psikolojik olarak rahatlatmakla birlikte haz bölgelerini ve klitorisi hissederek mutluluğunu da arttıracaktır.

Partner tarafından tüm vücuda yapılan dokunma (erotik masaj) uygulamaları çiftler arası bağlantıyı güçlendirmektedir. Bu tür okşamalar “sensate focus” olarak adlandırılır. Burada cinsel terapist partnerlere cinsel ilişkilerini daha sağlıklı hale getirebilecekleri çeşitli ev ödevleri verir.

Kegel Egzersizleri

Pelvik kasları diğer bir adıyla aşk kasları vajinusmus sırasında kasılır. Fakat bu kasların gevşemeye de ihtiyacı vardır. Bu kasları idrarımızı tutup bırakarak güçlendirebiliriz. Gün içinde birkaç kere tekrarlanmalıdır. Burada aşk kaslarını güçlendirilmesi ve iyi bir kontrol sağlanması amaçlanır. Fakat bu egzersiz tek başına cinsel sorunları çözmekte yetersizdir. Fayda sağlamak için diğer egzersizlerinde uygulanması önemlidir.

Ayna Egzersizi

Bu egzersiz kadınların ayna karşısında genital organlarını incelemeyi içerir. İç dudaklar, dış dudaklar, hymen bölgesi, idrar deliği, makat kısmı incelenir.  Bu egzersiz kişinin kendini tanıması için oldukça önemlidir.

Vajinal Dilatör Egzersizleri

Vajinal dilatörler vajinanın genişletilmesi için yapılan bir uygulamadır.  Bunun için dışarıdan vajina içine çubuk, tüp ve buji gibi materyaller yerleştirilir. Bu uygulama mutlaka bir uzmanın yönlendirmesiyle gerçekleşmelidir. Aksi takdirde sorun daha da çözümsüz bir hal alabilir.

Hipnoterapi

Bu tedavi yönteminde genel olarak kadına daha çok egosunu (benliğini) güçlendirmeye yönelik telkinler verilir. Terapistin talimatlarıyla partnerler arasında kadının tamamen kontrolü altında gerçekleşecek cinsel bir birliktelik yaşanması istenir. Böylece kadın cinsel birlikteliğin korkulacak ve endişe duyulacak bir şey olmadığını deneyimlemiş olur.

Psikolog Elifnur YEŞİLTAŞ

Kaynakça

Er, O., Özdel, K., Yılmaz Özpolat, A. G., (2010). Vajinismus. Kriz Dergisi, 18(3), 37-46.

Taştan, K., & Memet, I. Ş. I. K. (2015). Vajinismus Tedavisinde Hipnoterapi: Bir Olgu Sunumu. Ankara Medical Journal15(1).

Özdel, K., Yılmaz, A., Çeri, Ö., & Kumbasar, H. (2012). Vajinismus tedavisinde tedavinin tamamlanmasını yordayan etmenler. Turk Psikiyatri Derg23, 248-54.

Tags:

Bir Cevap Yazın