Bugün Okula Gitmesem Olur mu?

Okula dönüş sürecinde ailenin ilk yapması gereken çocuklarına destek sağlayarak onlara güvende olduklarını hissettirmeleridir. Bu süreçte aile çocukla açık ve anlayışlı bir şekilde iletişim kurarak, çocuğun okula dönüşle ilgili duygusal deneyimlerini ifade etmesini sağlamalıdır. Ailelerinin varlığını hisseden ve duygularını ifade eden çocuklar daha rahat şekilde psikolojik uyumu yakalayabilirler.

Bugün Okula Gitmesem Olur mu?

Yaz tatilinin bitişi ve okula dönüş çoğumuza buruk ama tatlı bir heyecanı hatırlatabilir. Okulun ilk günü karnı ağrıyan ve okula gitmek istemeyen bir çocuk tarif etsem bu çocuk belki kendimize belki de çevremizden gördüğümüz bir çocuğa benziyor olabilir. istanbul psikolog,online psikolog

Yaz tatili bazıları için çalışma bazıları için bir eğlence dönemidir. Bu dönemin ardından yeni bir okul yılına başlamak psikolojik açıdan zorlu olabilmektedir. Bu zorlu durum karın ağrısı gibi bazı fiziksel belirtilerle de kendini gösterebilmektedir. Özellikle sınıf veya okul değiştiren çocuklarda bu durum daha da zorlayıcı olabiliyor. Bu süreçte çocuğun psikolojik olarak yaşadığı zorlukların başında kaygı ve endişe gelmektedir.

Okula başlangıç sürecinde aile ortamından uzaklaşacağına dair ayrılık kaygısı yaşanması durumu ön planda olabilmektedir. Bunun dışında yeni bir ortama girmek, yeni arkadaşlarla tanışmak, ailenin ve öğretmenlerin akademik beklentileri, performans kaygısı ve yeni bir rutine uyum konusunda çocuklar zorluk çekebilmektedir. Yazımda bu yeni süreçlere psikolojik ve duygusal olarak uyum sağlama konusunda ailenin rolünü ve yapabileceklerini inceleyeceğiz. şişli psikolog

Okula dönüş sürecinde ailenin ilk yapması gereken çocuklarına destek sağlayarak onlara güvende olduklarını hissettirmeleridir. Bu süreçte aile çocukla açık ve anlayışlı bir şekilde iletişim kurarak, çocuğun okula dönüşle ilgili duygusal deneyimlerini ifade etmesini sağlamalıdır. Ailelerinin varlığını hisseden ve duygularını ifade eden çocuklar daha rahat şekilde psikolojik uyumu yakalayabilirler.

Çocukların diğer zorluk yaşadığı konulardan biri arkadaşlarıyla iletişim kurmaktır. Bu konuda aile çocuklarının sosyal ilişki becerisini arttırabilmek için onu sosyal aktivitelere katılım konusunda teşvik edebilir. Örneğin okulun düzenlediği pikniklere katılım, sanat sergileri, müze ziyaretleri gibi kültürel etkinliklere katılım konusunda bazen çocuğa eşlik edilmesi bazen de çocuğun tek başına katılmasına izin verilmesiyle sosyal uyum konusunda yaşanan zorluklar azalacaktır. beşiktaş psikolog

Okula dönüş sürecinde yapılacakların başında gelen diğer unsur ailelerin çocuklarıyla beraber günlük rutinler oluşturmaları ve bu rutinleri hayatın içerisine adapte edebilmeleridir. Rutinin içerisinde çocuğun uyku saatleri, yemek yeme düzeni, ders çalışma programı, hobi ve aktivitelere ayrılacak zaman ve teknoloji kullanımına dair ayrıntılar bulunmalıdır. Bu rutinler çocuğun akademik olarak da başarıya ulaşmasında yardımcı olacaktır. Bu rutinler oluşturulurken çocuğun yetenek, beceri ve kapasitesine uygun rutinler oluşturulmalıdır.   

            Bütün bu yapılacakların yanında sürecin tamamında ailenin çocuğa karşı esnek, anlayışlı ve sabırlı olabilmesi çok önemlidir. Her bireyin her ortama uyum sağlama süreci farklı olduğu gibi, her çocuğun da okula dönüş sürecinde uyum sağlama süreci farklı olabilmektedir. Ailenin bu süreçte çocuğun yaşadığı duygusal iniş çıkışlarını anlaması ve anlayışla yaklaşması okula dönüş sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

            Eğer aile ve çocuk okula dönüş süreciyle baş edebilme konusunda ciddi zorluklar yaşıyor ve bu durum hayatını olumsuz etkiliyorsa bu durumda profesyonel bir yardım almak en iyi çözüm yolu olacaktır.

Psikolog Başak ARI

Bugün Okula Gitmesem Olur mu?,çocuk,psikolojik,kaygı ve endişe,aile,

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test,psikohelp,mecidiyeköy psikolog

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments