Ergenlerle İlk Temas ve Terapötik Alanın Gelişimi

Ergenler çoğunlukla ailesi tarafından getirilmektedir. Bunun nedeni ergenlerin terapiye ihtiyaç duymadıklarını ve kendilerinde herhangi bir patoloji veya sorunsal bulunmadığını savunmalarıdır. Analist, ergenle çalışırken analitik konumunu biraz daha terk etmelidir. Çünkü ergenle kurulan terapötik ilişki analitik konumun sağladığı kadar nötr olmamalıdır.

Ergenlerle İlk Temas ve Terapötik Alanın Gelişimi-istanbul psikolog, online psikolog

Catalina Bronstein’in metni ergenlerle ilk temas üzerine İngiliz Ekolü’ne uygun olacak şekilde anlatılmaktadır. Ergenler Bronstein’e göre son derece acı veren ve felaket getirebilen ruhsal değişikliklere sahiptir. Bu nedenle yetişkinleri anlamada ilk olarak ergenlerle çalışmak büyük önem arz etmektedir.

Bronstein’e göre ilk hedef analitik çalışma yürütmek ya da yorumlarla ergeni etkilemek değildir. Amaç; hastanın süreci üstlenerek bunun kendisiyle ilgili olduğunu fark etmesini sağlamaktır. Bu meseleyi üstlenebilmek kolay değildir. Bu nedenle ergenle ilk karşılaşma olarak anılabilecek ilk 8-10 seanslık süreçler ilk görüşme seanslarıdır.-şişli psikolog

Her bireyin sosyoekonomik durumu terapi almaya el vermediği için özellikle ergenler üzerine çalışanların hepsinin analitik yönden yetkin olduğu randevu gerektirmeyen merkezler kurulmuştur. Bu merkezlere ihtiyaç halinde başvurmak herkes tarafınca mümkündür. Bu merkezlere Walk-in Center denmektedir.

Ergenler çoğunlukla ailesi tarafından getirilmektedir. Bunun nedeni ergenlerin terapiye ihtiyaç duymadıklarını ve kendilerinde herhangi bir patoloji veya sorunsal bulunmadığını savunmalarıdır. Analist, ergenle çalışırken analitik konumunu biraz daha terk etmelidir. Çünkü ergenle kurulan terapötik ilişki analitik konumun sağladığı kadar nötr olmamalıdır.-mecidiyeköy psikolog

Ergenlik ile ilgili açıklamaları farklı kuramcılar açısından şu şekilde yapılmıştır:

Blos: Ergenlik, püberteyle başlayan ve yetişkinliğe geçiş için farklı görev ve ihtiyaçları nitelendiren bir süreçtir.

Freud: Ergenlikle birlikte çocuk, cinsel yaşama son şeklini vermek amacıyla değişimlere başlar.

Bronstein ve Flanders: Ergenlik döneminde geri döndürülemez cinsel gelişim ve buna eşlik eden fiziksel değişimler, ergenlerin hem kendi görüntülerinin hem de ebeveynlerinin zihinlerinde var olan görüntülerinin değişimine neden olur. Değişimlere yönelik kapasitenin gelişimi ileriki değişimlere gösterilecek tepki açısından önemlidir. Bu dönemde erken dönem ebeveyn nesne ilişkileri yeniden gündeme gelmektedir.-beşiktaş psikolog

M.G. Laufer: Ergenin yeni bedeni ile yeni rolünü ilişkilendirmesi meselesinin büyük ölçüde bu değişimlerin bütünleşeceği ruhsal gerçekliği tarafından belirlendiği görüşü hakimdir.

Bronstein’e göre en önemli mesele, çocukluktaki tümgüçlü arzuların, şu anki gerçeklerle uzlaştırılmasıdır. Ergenliğin başlamasıyla birlikte bütünleşmemiş benlik sebebiyle ergenler çöküş yaşayabilir. Bu çöküş depresif ya da psikotik bir çöküş olabilmektedir.

Fiziksel değişimle birlikte ergen, hem cinsel hem de saldırgan dürtülerin etkisiyle eyleme geçmede bulunur. Eyleme itilmek “kontrolden çıkılmışlık hissi”ne sebep olmakta ve bu heyecan uyandırmaktadır.

Online ve Yüz Yüze Uzman Klinik Psikolog Kadromuz için Tıklayın

Ücretsiz/Uygun Psikoterapi için Tıklayın

Ücretsiz Terapi için Tıklayın

Deniz Geçginer

KAYNAKÇA

Bronstein C., Flanders S. (1998). The development of a therapeutic space in a first

contact with adolescents. Journal of Child Psychotherapy, 24(1), 5-36.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Yorumlar