FETİŞİZM

       Fetişizm kelimesi günlük yaşantımızda duyduğumuz bir kelimedir. Anlam olarak aklımıza gelen ilk çağrışımı genellikle “sapkınlık” olduğudur. Gelin hep birlikte fetişizmi biraz inceleyelim.

       Fetişizm cinsel arzuların engellenmesi veya bastırılmasıyla birlikte, cinsellik taşımayan bir organa veya nesneye karşı cinsel arzuların yönlendirilmesidir. Yani cinsel bir içerik barındırmayan bir organa veya nesneye karşı cinsel haz duymasıdır. Genellikle cinsel organdan uzak olması sebebiyle kollar ve bacaklara veya kol ve bacakların bölümlerine karşı cinsel istek uyanmasıdır.

       Günlük yaşantımızda ayaklara farklı ve yoğun ilgisi olan insanlara denk gelmişizdir. “Ayaklarının fotoğrafını atar mısın?”, “ellerin çok tahrik edici” gibi cümlelere rastlamışızdır. Bu kişiler cinsel nitelik taşıyan organlara değil de cinsel niteliği olmayan uzuvlara karşı cinsel istek duyarlar. Bu organlara dokunmak, koklamak, yalamak, öpmek gibi fanteziler beslerler. Her ne kadar başkalarına anormal ve hatta sapkınlık gibi gelse de onlar için çok normal ve tahrik edicidir.

       Peki, neden uzuvlara karşı cinsel istek duyarlar?

Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur?
Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur?

  Çünkü bilinçaltlarında cinsel dürtüleri bir şekilde engellenmiş ve bastırılmıştır. Onlar da cinsel arzularını cinsel organlardan en uzak bölgelere yani uzuvlara yöneltmişlerdir. Sadece uzuvlara değil cinsellikle ilgisi olmayan objelere karşı da fetiş olabilirler. Bu nesne onların yanından ayırmadığı bir nesne olabilir. Bu nesne onlar için sadece bir eşya değil kendisiyle veya bir başkasıyla özdeşleştirdikleri bir nesnedir.

       Fetiş nesneleri çok farklı şeyler olabilir. Mesela koku fetişi, yiyecek fetişi, aksesuar fetişi, balon fetişi gibi fetişler vardır. Fetişizme bir cinsel sapkınlık diyebiliriz fakat zararsız bir sapkınlıktır.

Psikolog Gamze Özbek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts