Psikohelp - İstanbul psikolog, online psikolog, online terapi

Öz Sevgi

Öz sevgiye sahip olmak, kendinize bir takdir ve saygı duymayı içerir. Buna fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmek de dahildir. Bir kişi çok yoğun bir hayat yaşıyor olsa da kendi sağlığına dikkat etmek ve kendine hak ettiği sevgi ve nezaketle davranmak için zaman ayırmaya dikkat etmesi önemlidir.

Öz Sevgi Nedir?

Amerikan Psikologlar Birliği’ne göre öz sevgi, kendi iyiliğimize ve memnuniyetimize saygı duymaktır.

Öz Sevgi Ne Değildir?

Bazı insanlar, kendini sevmenin modern bir kavram olduğunu ve sadece kendine düşkünlük olduğunu düşünür. Öz sevgiyi aşırı derecede kendine odaklanmak ve narsisizme benzer olarak görürler. Ancak öz sevgi, görkemli bir benlik duygusuna sahip olmak veya öz önemle şişirilmekle ilgili değildir. Kendini sevmek, ihtiyaçlarınıza dikkat etmek ve değerinizin olduğunu kabul etmek anlamına gelir.

Öz Sevginin Önemi

Öz sevgi, değerlerinizle uyumlu yaşamanızı ve günlük kararlarınızda sağlıklı seçimler yapmanızı sağlar. Öz güven, öz saygı, öz değer ve öz sevgi birbiriyle bağlantılıdır. Kendimize olan sevgimizi derinleştirdikçe, başkalarıyla paylaştığımız sevgiyi de derinleştirebiliriz.

Nasıl?

Bazen kendi ihtiyaçlarını düşünmek zordur. Öz sevgiyi uygulamak zor gözükse de, bunu günlük bir uygulama haline getirmek önemlidir.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınız doğrudan ilişkilidir ve fiziksel olarak nasıl hissettiğiniz, zihinsel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi etkileyebilir. Vücudunuzu sevmeye ve ona bakmaya başladığınızda, zihinsel sağlığınızı da doğrudan ve olumlu yönde etkilersiniz. İyi beslenmek ve uyumak, refahı korumak ve hastalıkları önlemek için önemlidir. Bu, sağlıklı yiyecekler seçmek ve her gece yeterli uyku almak anlamına gelir.

Kendinize bakmak ve değer vermek için kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele etmek için bir psikoterapisti ziyaret etmek, çevrimiçi psikoterapi seansı almak veya bir uygulamaya başvurmak gerekebilir.

Hatalarınızı kabul ettiğinizde ve kusurlarınızı nezaketle ve yargılamadan kabul ettiğinizde, kendinize şefkat gösterirsiniz. Dr. Kristin Neff’in yaygın olarak kabul gören öz sevgi tanımının üç bileşeni vardır:

Kendine nezaket: yargılama, eleştiri veya utançtan ziyade kendimize karşı nezaketle yaklaşmak

Toplum: Kendimizi sevgiye ve aidiyete layık olmayan izole varlıklar olarak görmek yerine, herkesin hata yapabildiği bir toplumun parçası olduğumuzu kabul etmek

Farkındalık: Bir perspektife sahip olarak ve başarısızlıklarımızla aşırı özdeşleşmeyerek hataları dikkatli bir şekilde görebilmek

Herhangi bir biçimde kendinizden nefret etmeyi bırakmanın yollarını geliştirin. Geçmiş hatalarınız için kendinizi affedin ve iyileşmenin yollarını bulun. Öz sevgiyi günlük yaşamınıza dahil etmek için hatalar ve pişmanlıklar üzerine kafa yormayın. Kontrolünüz dışında olan şeyler için kendinizi suçlamak yerine, kendinizi affetmeye dönün.

Duygu Öztürk

Field, B. (2022, November 13). 7 ways to practice self-love. Verywell Mind. Retrieved April 25, 2023, from https://www.verywellmind.com/ways-to-practice-self-love-5667417 

öz sevgi,sevgi,sağlık,duygusal,zihinsel,kendimizi sevmek,saygı

öz sevgi,sevgi,sağlık,duygusal,zihinsel,kendimizi sevmek,saygı

öz sevgi,sevgi,sağlık,duygusal,zihinsel,kendimizi sevmek,saygı

öz sevgi,sevgi,sağlık,duygusal,zihinsel,kendimizi sevmek,saygı

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik nefes darlığı,

Bir Cevap Yazın