sen annesin

Sen Annesin!

Anne olmayı tercih edenleri baskı altına alan toplumsal kurallarımız ideal annelik hakkındaki görüşlerle yeniden ve yeniden kadınlara “ne yapılması gerektiğini” gösterir. Diğer bir yandan ise toplumda kimileri için kadın olabilmenin yolu anne olmaktan geçer ve anne olmayan (olamayan veya olmayı tercih etmeyen) kadınlar ise “eksik” olarak nitelendirilir.

Sen Annesin!

Anne deyince aklınıza hangi kelimeler geliyor? Birkaç kişiye sorduğumda hep şu sıfatları duyduğumu fark ettim; fedakârlık, sevgi, verme, özveri, kabul etme, başkalarını önemseme, kutsallık, güvenli alan, yuva, rahatlık, güç… Çoğumuz bu sıfatları annelerimize yakıştırdığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım. Bununla birlikte annemizin kendi hayallerinin, isteklerinin, özlemlerinin ve ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını düşünmek ve anlamak için de anneler gününün iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum. Anne olmak, sağlıklı ve sorumlu çocuklar yetiştirmek birçok kadının hayali olabilir. Ancak tüm bunlar, sahip olduğumuz diğer tüm hayallerden vazgeçtiğimiz anlamına mı geliyor?

Bulunduğumuz yüzyılda bile birçok kadın için bu bir gerçektir. Kimileri tam zamanlı bir anne olmak için kariyer seçiminden vazgeçer, kimi ise kariyerinden vazgeçmediğinde çocuklarına karşı suçluluk duyma eğilimindedir. “Daha çok kazanıyor olsaydım, çocuğum için daha fazla imkân sağlayabilirdim” diye düşünüyor. Öte yandan, kazançlı bir işte çalışan birçok anne, önemli bir suçluluk duygusu hissediyor. Birçoğu kendilerine soruyor- Ben iyi bir anne miyim? Tüm zamanımı çocuklarıma versem, daha iyi olurlar mı? Anne olmanın yanı sıra kariyerimi sürdürmek konusunda bencil mi davranıyorum? Fedakârlık ebeveynliğin bir parçasıdır ama kendi ailen ve çocukların için bile fedakarlığın belli sınırları olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle toplumumuzda bu fedakarlığın özellikle annelere yüklendiği gerçeğini de görmezden gelemeyiz. İdeal anneliğin yorulmayan, sıkılmayan, tüm vaktini çocuğuyla geçiren annenin olduğu inancı, bunu yerine getiremeyen anneleri yetersiz ve suçlu hissettirmektedir. Olması gereken anne imajı zihinlerde; annenin yeri evin içi ve görevi ise çocuğunun bakımını eksiksiz olarak karşılaması olarak yer alır. Geleneksel anne rolünden sıyrılarak iş hayatına atılıp, kamusal alanda var olduğu zaman bile kendini suçlu hissetme eğilimindedir.

Biyolojik olarak hamilelik kadın bedeninde gerçekleştiği için annenin çocuk ile olan bağı, çocuğun bakımını üstlenme görevini de getirmektedir. Eşlerinden ve çevresinden gerekli desteği göremeyen kadınlar olduğunu da görmezden gelmezsek; tüm bu saydıklarım kadınların, annelik kimliği altında fiziksel ve ruhsal olarak ne kadar yorulduklarını anlamamız için yeterlidir.

sen annesin
sen annesin

Hayatımız boyunca hepimizin farklı rolleri ve sorumlulukları vardır. Aldığımız rolleri sunarken toplum tarafından onaylanmış değerleri sergiler, diğerleri tarafından eleştirilmemek için onaylanmayan hareketlerden kaçınırız. Hayat bir performans sahnesiyse bu sahnede annelik rolü için oyuncular toplum içerisindeki rollerinin gerektirdiğini sunmaya çalışmaktadırlar. Anne olmayı tercih edenler, annelik rolü için biçilmiş sorumlulukları üstüne alır ve toplum tarafından idealize edilmiş annelik rolünü hakkıyla yerine getirmiş olurlar. Fakat annelik; diğer rollerden farklı olarak kadınlar için sergilemesi güç bir roldür. Kadınlar bu annelik rolü altında ezilmektedir. Anne olmayı tercih edenleri baskı altına alan toplumsal kurallarımız ideal annelik hakkındaki görüşlerle yeniden ve yeniden kadınlara “ne yapılması gerektiğini” gösterir. Diğer bir yandan ise toplumda kimileri için kadın olabilmenin yolu anne olmaktan geçer ve anne olmayan (olamayan veya olmayı tercih etmeyen) kadınlar ise “eksik” olarak nitelendirilir. Zihinlerde oluşan bu annelik kurgusu kadınlara bireysel yaşamından ödün vererek kendilerini yalnızca ev içerisindeki işlere ve çocuk bakımına adayan bireyler olma görevi atfetmektedir. Annelik, hayat sahnesinde sergilenmesi en zor rollerden birisi olup anne olmaya karar verilen andan, çocukların doğum ve büyüme sürecine kadar hiç bitmeyen bir sorumluluktur.

Annelerin de anne olmak dışında başka halleri, hayalleri ve istekleri olabileceği ihtimalini düşündüğümüz bir anneler günü olsun. Tüm annelerimizin ve anneliği isteyen/hisseden tüm kadınlarımızın anneler günü kutlu olsun!

Klinik Psikolog Zeynep Sürücü

Sen Annesin!,çocuk,roll,sorumluluk,tercih,kadın,

Sen Annesin!,çocuk,roll,sorumluluk,tercih,kadın,

Sen Annesin!,çocuk,roll,sorumluluk,tercih,kadın,

Sen Annesin!,çocuk,roll,sorumluluk,tercih,kadın,

cinsel terapi,cinsel işlev bozukluğu,erken boşalma,psikolojik test,cinsel test,istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments