Cinsel Ağrı Bozukluğu Tanımı ve Nedenleri

Cinsel ağrı bozukluğu diğer bir adıyla disparoni, kişinin cinsel birliktelik sırasında ya da sonrasında acı duymasına denir. Kadınlarda da erkeklerde de bu rahatsızlık görülebilir. Bireyler cinsel birliktelik sırasında ağrı ve acı hissedebilirler, bu durum oldukça normaldir. Eğer ki bu ağrılar devamlı olarak tekrar ediyorsa ve katlanarak artış gösteriyorsa bir problem olduğu söylenebilir.

Disparoni cinsel eğitim konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun yanında kültürel faktörlerin cinselliği ele alış şekli bu rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Bu sorun kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Disparoni kadınlarda vajina, iç ve dış dudak, klitoriste ağrı duyma, genital bölgede yanma, yırtılma hissi ve basınç şeklinde görülebilir. Zaman zaman disparoni karşısında kadınlar bu acının verdiği korkuyla birlikte ilişki esnasında vajinal kasları sıkı bir şekilde kasarak penisin içeri girmesine müsaade etmezler.

Disparoni temelde dörde ayrılır. Bunlar yüzeyel ağrılar, derin disparoni, primer(birincil) disparoni, sekonder(ikincil) disparoni olarak adlandırılır.

Disparoni ve Nedenleri

Yüzeyel ağrılar: Bu ağrılar vajina girişinde ortaya çıkar. Bunun nedenleri hymen yapısının sert olması, ıslaklığın yeterli düzeyde olmadan ilişkiye girilmesi olabilir.

Derin disparoni: Penisin girmesiyle beraber kasık ve alt karın bölgelerinde hissedilen ağrıya denir.

Primer (birincil) disparoni: İlk cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan ağrılara denilir.

Sekonder (ikincil) disparoni: Daha sonraki zamanlarda ortaya çıkan ağrılara denilir.

Cinsel ağrı bozukluğuna neden olan birden çok faktör olabilir.

Bunlar:

  • Hymen yapısının sert olması
  • Pelvik enfeksiyonlar
  • Genital yaralar
  • Cinsel yaşantılarla ilgili yanlış inanışlar (mitler)
  • Genital bölgedeki kitleler
  • Kültürel faktörler

Psikanalitik Model

Psikanalitik bakış açısına göre bedenin bu şekilde tepki göstermesinin nedeni ruhsal yapının bilinçdışı çatışmalarından kaynaklıdır. Bu çatışma genellikle cinsel birliktelik sırasında zarar görme korkusundan kaynaklanır. Bununla birlikte de karşı cinse bir düşmanlık besleme ortaya çıkabilir.

Bilişsel Model

Bu yaklaşıma gör kişinin cinsellikle ilgili bilişsel süreçleri anlamlandırma ve yorumlama süreçleri oldukça çarpıktır. Kişide konuyla alakalı eksik bilgiler ve otomatik düşünceler mevcut olabilir.

Psikolog Elifnur YEŞİLTAŞ

Kaynakça

Doğan, S., & Özkorumak, E. (2008). Ağrılı Genital Cinsel Aktivite ve Vajinismus Tanısında Yaşanan Güçlükler. Klinik Psikiyatri Dergisi11(3).

ER, O., ÖZDEL, K., & YILMAZ ÖZPOLAT, A. G. (2010). Vajinismus.

Kocagöz, S. Z. (2008). Cinsel işlev bozukluğu tipleri ve cinsel mitler arasındaki ilişki.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts