ÖFKELİYİM?

 ÖFKELİYİM?

Sürekli sebepsiz yere kızgın mısın ? neden olabilir ?

Kendimizi belki de düzenli olarak kızgın hissediyoruz ; Asabi ve huysuz.

Tsunami  ‘ ye benzeyen öfkemiz çevremizdeki herkesi yakalamaya çalışıyor , çünkü bir şekilde bir şeylere çatarak bu sinirin çıkarılması gerekir. Ancak yine de neden böyle hissettiğimizi bilmiyoruzdur ve  neden bu duygunun diğer duygular karşısında daha üstün olduğu konusunda kafamız karışabilir.

borderline

duygu duygu duygu öfkeliyim öfkeliyim 

Bu açıklanamayan öfke nereden geliyor ?  ne anlama geliyor ?

Aslında pek çok farklı nedeni olabilir. Diğerlerine karşı sınırlarımız zayıftır; insanlara gerçekten hayır diyemiyoruz dur ; başkaları için kendimizden fazla ödün vermişizdir ve bunun tüm bunların sonucu olarak kendimizi rahat hissettirmiyoruz dur. Tüm bunları göz önüne aldığımızda aslında bir yerde kendimizi  ve diğerlerini tüketiyoruz dur.

Ancak her zaman bir bağlantıda kuramayabiliriz. Sadece insanlar tarafından kullanılıyorum düşüncesini içselleştirmişizdir ve bunun farkında olamayabiliriz. Belki de yeterince uyumuyor ve duygusal başa çıkma becerilerimize erişmekte zorlanıyoruz dur. Belki de depresyondayız dır; depresyon her zaman ağladığımız ve yataktan çıkmadığımız  semptomlara sahip değildir aynı zamanda artan yaygın sinirlilik hali de olabilir. Belki de yaşanan yüksek kaygıdan kaynaklıdır;  kendi içsel duygu durumlarımızı yönetmekte zorlanabiliriz, bu yüzden bunalımın eşiğine ulaşabiliriz. Zorlu bir durumla karşılaşıldığında  öfkelenerek bir şekilde dışa vurabiliriz.

İlişkisel sorunlar yüzünden öfkeli bir çok kişi ve çift gören Rebecca Wong.  Eşlerine , çocuklarına, ebeveynlerine, arkadaşlarına veya iş arkadaşlarına kızgın olan insanların; kendilerini görünmez hissettiklerini bu yüzden bu kadar kızgın olduklarını düşünerek bir bağlantı kurmuştur.

Tüm bunların tersi olarak sürekli kızgın hissetmeyebilir. Aksine eylemler daha çok pasif agresif davranışlar olarak gün yüzüne çıkabilir ve kendimizi daha çok kırgın hissedebiliriz. Aslında öfke sorunu olan danışanlar genellikle öfkelerini ifade etmekte sorun yaşayan kişilerdir. Bunun sebebi ifade edilen öfke sonucunda birilerinin duygularını inciteceğimizi  ve kontrolü kaybedeceğimizi veya  ilişkiyi bozma riskini göze almaktan  korktuğumuz için öfkeli olmaktan bundan kaçınabiliriz.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Öfkeyi etkili bir şekilde yönlendirdiğimizde, bunun aslında  çok rahatlatıcı bir süreç olduğunu fark ederiz.

Peki öfkeyi etkili yönetmekle neyi kastediyoruz ?

Öfkelenmeden önceki belirtilerimiz den haberdar olmalı, ama bu kişiler arası değişkenlik gösterebilir. Karşımızdaki kişileri suçlamadan kendi yaşadığımız duyguları ifade etmeli ve sakinleşmek için derin nefesler almalıyız. Bir kişiyle yaptığımız konuşmada öfkeyi hissettiğimiz  an diyaloğa ara verip sakinleşene kadar beklemeli, daha sonra devam edip duygularımızı ifade etmeliyiz.

Öfke genellikle ikincil bir duygudur. Hayal kırıklığında  ya da huzursuzluğun altında genellikle yalnızlık, üzüntü, korku ve öfke gibi hassas  duygular vardır. Ve genellikle bunlara erişmek ve ifade etmek çok zor olabilir.  Şunu unutmamalıyız öfke gibi duygular ve şiddet içeren davranışlar aynı değildir. Aslında biz öfkenin “kötü” olduğu yanılgısını yaratan terimleri, şiddet davranışları ile aynı anlamda

kullanma eğiliminde.

Son olarak öfke bizim için oldukça önemlidir.”Bu duyguları kabul etmek ve hassasiyetin altında yatan diğer duyguları anlamak için öfkeyi kullanmak duygusal sağlığın anahtarıdır. “ ( Hanks ,)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Support Seven Courses!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
donate

Recent posts

Featured articles