Okul Öncesi Çocuklarda Ahlak Gelişimi

İki yaş civarında çocuklar ahlaki duygular hissetmeye başlar ve neyin doğru neyin yanlış olduğu arasındaki farkı çözmeye başlarlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar, sonuç ile motive olurlar.

Okul Öncesi Çocuklarda Ahlak Gelişimi

Çocuğunuz büyüdükçe, bir ahlak duygusu geliştirecektir. Temel inançları, mizaçları ve yaşam deneyimlerinin tümü ahlak anlayışlarını etkileyebilir. Okul öncesi çocuğunuz her gün ahlaki gelişimlerine rehberlik eden insanlar ve durumlarla çevrilidir. İster oyun alanındaki başka bir çocuk, ister favori bir TV şovundaki bir olay örgüsü olsun, yaşadığı deneyimler görüşlerini şekillendirir. Bir ebeveyn olarak, muhtemelen çocuğunuzun doğru ve yanlış duygularını nasıl geliştirdiği üzerinde etkiye sahip olmak ve önemli olduğunu düşündüğünüz değerleri aşılamak istersiniz.

Erken Ahlaki Gelişim Nedir?

İki yaş civarında çocuklar ahlaki duygular hissetmeye başlar ve neyin doğru neyin yanlış olduğu arasındaki farkı çözmeye başlarlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar, sonuç ile motive olurlar. Bu nedenle, ahlaki gelişimlerinin başlarında, başka bir kişinin duygularından ziyade cezalandırılmaktan daha çok endişe duyduklarını görebilirsiniz. Bununla birlikte, çocuğunuz üzgün olan başka bir çocuk görürse empati belirtileri göstermeye de başlayabilir.

Okul öncesi çocuklar yaşamı değiştiren kararlar vermese de her gün küçük ahlaki seçimler yaparlar:

  • İstemediğim halde oyuncağımı bir arkadaşımla paylaşıyor muyum?
  • Benimle oynamayacak kişiye vurur muyum?
  • Onunla oynamak istediğim için kız kardeşimin oyuncağını ondan almalı mıyım?
  • Babam bakmıyorken gizlice kurabiye alabilir miyim?

Çocuğunuz ahlaki kurallarınızı oldukça sık ihlal edecek olsa da çizginin dışına her çıktıklarında öğrenmelerine yardımcı olmak için bir fırsattır. Okul öncesi çocuğunuzun ahlaki gelişimine rehberlik edebilecek birkaç öneri aşağıda sıralanmıştır:

Ahlak konusunu somutlaştırarak vermeye çalışın: “Başkalarının eşyalarını almıyoruz çünkü bize ait olmayan şeyleri almak yanlıştır. Bunu yaptığımızda başkalarının duygularını incitiriz. İnsanlara karşı nazik olmalı, onlara zarar vermemeliyiz.”

Çocuğunuzdan bir hikayedeki yaşam derslerini tanımlamasını isteyebilirsiniz. Çeşitli hayat dersleri ile ilgili kitap okuyup çizgi filmler izleyebilirsiniz. Çocuğunuzun bu dersi kendi hayatlarına nasıl genelleştirebilecekleri üzerine sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuzun neye maruz kaldığını yakından izleyin. Ders vermeden ahlak kurallarını ihlal eden videolar, kitaplar veya oyunlar çocuğunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Çocuğunuzu, kim olduklarından ziyade yaptıkları için övün: “Sen iyi bir kızsın.’’ demek yerine,” Arkadaşının oyuncaklarını taşımasına yardım etmen nazik ve hoş bir şeydi.” yaptığı bir hareketi övmek neden iyi bir kız olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Çocuğunuzun paylaşmaya, başkasını teselli etmeye, doğruyu söylemeye veya başkalarına yardım etmeye karar verdiği zamanlar için uyanık olun. Çocuğunuzu bu sosyal davranışları sergilediği için övün. Olumlu seçimlere işaret ettiğinizde, çocuğunuz iyi bir birey olarak devam etmek için daha motive olacaktır.

Duygu Öztürk

Amy Morin, L. (2021, March 31). How to help your preschooler develop a healthy moral compass. Verywell Family. https://www.verywellfamily.com/a-guide-to-the-moral-development-of-preschoolers-4144880 

Okul Öncesi Çocuklarda Ahlak Gelişimi,yanlış,doğru,duygu,motive,övgü

istanbul psikolog,şişli psikolog,beşiktaş psikolog,online terapi,online psikolog,en iyi psikolog,psikolog ücretleri,ücretsiz psikolog,istanbul tavsiye psikolog,psikolog randevu,psikolojik destek,psikolojik danışmanlık,psikoloji,psikoterapi,psikolog,ünlü psikologlar,başarılı psikologlar,online psikolog tavsiye,erkek psikolog,kadın psikolog,psikolog istanbul,psikolojik rahatsızlıklar,psikolojik ilk yardım,psikolojik test

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments