Online Terapi

Online Terapi Nedir?-online psikolog,istanbul psikolog

Online terapi terapist ve danışanın iletişim araçları kullanarak çevrimiçi olarak yürüttükleri bir terapi yöntemidir. Yüz yüze terapiden farklı mekan ve biçim olarak farklı olmasıdır. Ancak terapinin etik ve gizlilikle ilgili tüm kuralları, danışan ve terapistin kurdukları çerçeve aynen geçerlidir.

Bireysel, çift ya da grup terapileri de online yapılabilmektedir. Yüz yüze terapide kullanılan bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, dinamik terapi gibi yöntemler online terapi için de uygun tedavi yöntemleridir. beşiktaş psikolog

Online Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Terapinin daha akıcı olması için internet bağlantısının stabil olması önemlidir. Terapist ve danışanın yanında kimsenin bulunmaması ve danışanın bulunduğu ortamda rahat olması gerekir. Gizlilik terapinin en önemli etik kuralı olduğundan dolayı iki mekanda da üçüncü kişi olmamalıdır. Dikkat dağıtıcı olmaması için terapi ortamına birinin girip çıkmaması gerekir. Danışan ve terapist ortak bir gün ve saatte anlaşmalılardır. Randevu saatinde iki taraf da hazır olarak ekran başında beklemelidirler. Yemek yeme, başka şeylerle uğraşma nasıl ki yüz yüze terapide yapılmaması gereken şeylerse bu, online terapi için de geçerlidir. intenet,kamera ve ses kontrolü de seanstan önce yapılmalıdır. mecidiyeköy psikolog

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi, Skype, Zoom benzeri platformlar aracılığıyla uzaktan sürdürülür. İnternet bağlantısı ve telefon ya da bilgisayar online görüşme yapmak için yeterlidir. Online terapide danışan ve terapist görüntülü şekilde terapi sürecini yürütürler. Terapi sürecine başlamadan önce danışanın imzaladığı onam formu ile süreç resmiyete dökülmüş olur ve danışan terapi süreci, gizlilik ve kurallar hakkında bilgilendirilir. Terapistin yönelimine göre tedavi süreci başlar ve terapi teknikleri uygulanır. Ödeme tercihen internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilir. istanbul psikolog tavsiye

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Online terapi, yüz yüze terapi erişimi olmayan danışan için çok büyük bir kolaylık sağlar. Terapist ve danışan farklı coğrafyalarda olsalar dahi iletişim kurabilirler. Aynı zamanda zaman sıkıntısı yaşayan danışanlar için de son derece kullanışlı bir yöntemdir. Ulaşım gibi etkenler ortadan kalktığı için danışanlar terapi seansını iki ders arası ya da öğle molalarında bile gerçekleştirebilirler. Kliniğe gitmeden müsait olan her saatte seanslar gerçekleştirilebilir. Online terapi pandemi sürecinde de görüşmeleri olanaklı kılmıştır. Fiziksel engelleri olan ve dışarıya çıkamayan bireyler de bu sayede terapi alabilmektedirler. Dışarı çıkma konusunda psikolojik sıkıntıları olan agorofobik, sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler de terapi süreçlerine devam edebilirler. Yüz yüze tedavinin daha fazla mümkün olmadığı durumlarda da danışan ve terapist bu sayede görüşmeye devam edebilirler.

Online Terapi Ne Kadar Sürer?

Online terapinin kaç dakika ve kaç seans süreceğinin ilkeleri de yüz yüze terapi ile benzerlik göstermektedir. Terapistin çalıştığı ekol, danışanın beklentileri, sorunun şiddeti, terapinin hedefleri terapinin ne kadar süreceğini belirlemekle birlikte seans süreleri ortalama 40-50 dakika yapılmaktadır. Terapistin geç kalması durumunda seans süresi uzatılır.

Online Terapi Hangi Hastalıklar İçin Uygun, Hangileri İçin Uygun Değildir?

Bir kişinin online terapi alabilmesi için kendine ve başkalarına zarar verme eğilimi olmaması, intihar düşünceleri vb. gibi acil durumlar gerektiren bir pozisyonda olmaması gerekir. Şizofreni hastaları, sanrı bozuklukları, ağır travma yaşayan kişiler yüz yüze terapi tercih etmelidir.  Online terapi acil bir tedavi yöntemi değildir. Ancak depresyon, kaygı bozuklukları, yeme bozuklukları, uyku problemleri, kayıp ve yas süreci, cinsel sorunlar, ilişki problemleri, obsesif kompulsif bozukluk gibi pek çok rahatsızlık için etkinliği kanıtlanmış ve yüz yüze terapi kadar faydalı bir tedavi yöntemidir.

Online Terapi, Yüz Yüze Terapi Olarak Devam Edebilir Mi?

Danışan ve terapist arasındaki mesafe ya da görüşmelerine engel unsurlar ortadan kalkmışsa karşılıklı olarak karar verilerek yüz yüze terapiye geçilebilir.

Online Terapi Etkili Olur Mu?

Online Terapide kullanılan teknikler ve ilkeler yüz yüze terapiyle aynı olduğu için yüz yüze terapi kadar etkili bir yöntemdir. Pek çok sağlık kuruluşu ve kurum bu yöntemin etkililiğini kabul etmiştir. Yüz yüze erişimi olmayan hastalar için daha avantajlıdır.

Psikolog Nehire Seray Öztürk

Online Terapi Nedir?,terapi,danışan,çevrimiçi,

istanbul psikolog,psikolog İstanbul,psikolog,şişli psikolog,istanbul psikolog tavsiye,istanbul en iyi psikolog,psikolog ücretleri,istanbul psikolog fiyatları,istanbul psikolog tavsiye,en iyi psikolog İstanbul,i̇stanbul psikolog ücretleri,psikolog fiyatları,psikolog randevu,istanbulda psikolog,fulya psikoloji,istanbul psikolog ücretleri,psiko İstanbul,Psikohelp,istanbul avrupa yakası psikolog,istanbul’da en iyi psikolog,psikolog tavsiye,avrupa yakası psikolog,en iyi psikolog i̇stanbul,psikolog şişli,online psikiyatri,online psikolojik danışmanlık,psikolog randevu ücretsiz,i̇stanbul psikolog,psikolog fiyatları,pedagog,psikolog istanbul avrupa yakası,ücretsiz psikolog İstanbul,psikolog istanbul fiyatları,istanbuldaki en iyi psikologlar,şişli psikolog fiyatları,psikolog türkiye,psikoterapi ücretleri,fulya, Psikohelp,pedagog İstanbul,pedagog olan hastaneler,en iyi psikologlar İstanbul,en iyi psikolog,terapi ücretleri,i̇stanbul terapi ücretleri,istanbul psikolog seans ücretleri,i̇stanbul psikolog fiyatları,psikoloji İstanbul,istanbul psikolog önerisi,ücretsiz psikolog,en başarılı psikologlar,istanbul iyi psikolog,istanbul terapi ücretleri,psikolog randevu İstanbul,istanbul en iyi psikologlar,istanbulda iyi psikolog,psikolog ücretleri İstanbul,çoçuk pedagog İstanbul,ilişki psikoloğu,istanbul avrupa psikolog,istanbul piskolog,istanbul psikologlar,ünlü psikologlar,pedagog randevu,psikolog avrupa yakası,klinik psikoloji yüksek lisans,psikolog randevu devlet,psikoterapi,yüz yüze psikolog İstanbul,ünlü psikologlar i̇stanbul,şişli pedagog