PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE

PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE

Son yıllarda oldukça sık kullanılan online terapiler, pandemi sürecinde daha yaygın hale gelmiştir. Online terapiler pandemi öncesinde, ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda, terapi sürecinin başında, kişi kimliğini gizlemeyi tercih ettiğinde, problemleri ile ilgili nasıl bir terapi alacaklarını bilemeyip ilk iletişimi uzmanlarla internet üzerinden kurmaya ihtiyaç duyduklarında kullanılırdı

Son yıllarda oldukça sık kullanılan online terapiler, pandemi sürecinde daha yaygın hale gelmiştir. Online terapiler pandemi öncesinde, ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda, terapi sürecinin başında, kişi kimliğini gizlemeyi tercih ettiğinde, problemleri ile ilgili nasıl bir terapi alacaklarını bilemeyip ilk iletişimi uzmanlarla internet üzerinden kurmaya ihtiyaç duyduklarında kullanılırdı. Fakat pandemi sürecinde, karantina, sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafenin önemi ile online terapiler geleneksel terapilerin önüne geçmiştir./ Pandemi Sürecinde Online Terapinin Etkililiği Üzerine

Online terapinin etkileri bilimsel yollarla desteklenmektedir. Araştırmalar online ortamın danışan ve terapist içinde güçlü ve destekleyici bir ilişki kurmaya karşı bir engel olmadığını ortaya koymakta ve birebir seanslar kadar etkili olduğunu söylemektedir.

Teknolojinin gelişimi ile artış gösteren mesafeden iletişim ile gerçekleşen terapilerin, geçmişine Sigmund Freud öncülük eder. Freud danışanlarıyla iletişim kurmak için mektup yöntemini kullanmıştır.

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI, pandemi,terapi, online terapiler, kişiler, internet,

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI

  • Size yakın terapisti değil sizin için en iyi terapisti seçmenizi sağlar.
  • Karşı karşıya yapılan terapilerde trafik, tatiller, özel günler vb. nedenler ile zaman zaman gelememe ihtimaliniz vardır fakat siz nerede olursanız olun online terapi sizi terapistinize ulaşmanızı kolaylaştırır.
  • Bazı kişiler için online terapiler kendini açma ve ifade etme için daha uygundur. Birebir seanslarda yaşayabilecekleri utanma ve kaygı da azalma meydana gelir.
  • Online terapilerde kendinizi daha güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

Online Terapinin Süreci

Psikolog ve danışanın görüntülü görüşme imkânı sunan uygulamalar ile bir araya gelmesi ile başlar. Seans süresi karşı karşıya terapide olduğu gibi 45-50 dakikadır. Seanslar çoğu süre haftada bir ya da on-on beş günde bir defa olur.

Online terapilerde seansların yapılandırılması, uygulanan teknik ve elde edilen sonuç birebir terapilerden farksızdır.

Online Terapinin Etkililiği

 Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, online terapi gören danışanlar birebir terapi alanlara oranla az bir farkla olsa da daha iyi sonuç almış, 3 ay hemen sonra meydana getirilen kontrolde ise online terapi grubu ise daha büyük bir oranla tamamen iyileşmiştir.

ONLİNE TERAPİNİN YARARLARI, pandemi,terapi, online terapiler, kişiler, internet,
PANDEMİ SÜRECİNDE ONLİNE TERAPİNİ ETKİLİLİĞİ ÜZERİNE

Online terapi alan grup klasik yöntemle tedavi gören gruba oranla daha çok semptomda iyileşme göstermiştir. Tedaviden altı ay sonra gündeme getirilen takipte online terapi görenlerin diğer gruba kıyasla çok daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Online terapi memnuniyeti: Kanada’da yapılan bir çalışmaya bakılırsa online terapi gören hastaların iyileşme ve doyum oranları yüz yüze terapi görenlerle aynı bulunmuş. Tedavinin ekonomik boyutu ise online terapide normal fiyattan yüzde on miktarıyla daha az olarak ortaya koyulmuştur (Collie, Mitchell, & Murphy, 2000).

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

  • Yoğun iş hayatında terapistin ofisine gitmeye fırsat bulamayan kişiler
  • Salgın döneminde seanslara online başlamak ya da etmek isteyen danışanlar
  • Yurtdışında yaşayıp kendi dilinde seans almak isteyen kişiler
  • Bulunduğu bölgede psikolog erişiminde sıkıntı yaşayanlar
  • Acil görüşme sağlamak isteyen kişiler
  • Seçtiğiniz psikoloğun sizinle aynı şehirde olmadığı gibi durumlarda online terapi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Psikolog Zahide Kuyumcuü

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Comments

Related posts